Dakarské střípky: Debakl Audi dokonán. Ekström ztratil přes 3 hodiny

Rubrika: Auto, Dakar 2023  
/ Aktualizováno:

AKTUALIZOVÁNO | Sedmá etapa z Rijádu do Davadmí definitivně uhasila poslední naděje továrního týmu Audi na dobrý výsledek v konečném hodnocení Rally Dakar 2023. Po Stéphanu Peterhanselovi a Carlosi Sainzovi, kteří z boje o stupně vítězů vypadli o den dříve, se v průběžném pořadí výrazně propadl také Mattias Ekström.

Mattias Ekström, Dakar 2023
Mattias Ekström / Emil Berkvist, Audi RS Q e-tron E2, Team Audi Sport. Dakar 2023. © ASO

Ekström s navigátorem Emilem Bergkvistem figurovali po šesti etapách na páté pozici se ztrátou jedné hodiny a 46 minut na vedoucího Nassera Al-Attiyaha a od třetího Brazilce Lucase Moraese (oba Toyota) je dělilo třiatřicet minut.

Sobotní speciálku (333 km) rozjeli Švédové dobře a po 196 kilometrech vedli o osm sekund před Guerlainem Chicheritem (Prodrive), ale jen o kilometr později zůstali stát s poškozeným levým zavěšením.

„Po neutralizaci jsem jel v prachu za Žalou, nic jsem neviděl a najednou jsem trefil kámen, který ležel uprostřed stopy. Byl tam jeden jediný a já ho trefil. Výsledkem byl defekt a zničený ráfek, což by nebylo tak zlé, ale odneslo to i zavěšení,“ smutnil Mattias Ekström.

S opravou pomáhali týmoví kolegové Carlos Sainz a Lucas Cruz, kteří po havárii v předchozí etapě museli s ulomeným kolem čekat na asistenční kamion, překročili časový limit a inkasovali osmnáctihodinovou penalizaci.

„Tato rally pro nás rozhodně není šťastná, ale pokračujeme a dál se učíme. Dnes jsem zastavil u Mattiase, poskytl mu zavěšení ze svého vozu a sám jsem musel tři hodiny počkat na asistenční kamion,“ popsal Carlos Sainz.

Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Ekström dokončil speciálku s více než tříhodinovou ztrátou na jejího vítěze Yazeeda Al-Rajhiho s Toyotou. Po první polovině soutěže tak figuruje až na dvacátém místě (+ 4:49:41).

Po sérii problémů konkurenčního Audi se značně ulevilo Nasseru Al-Attiyahovi a zvlášť, když při neúčasti motorek a quadů, pro které byla rychlostní zkouška zrušena, otevíral trať. Katařan byl tentokrát až čtrnáctý, ovšem v průběžné klasifikaci kategorie automobilů i přesto vede o více než hodinu před týmovým kolegou Henkem Lateganem. Třetí příčku dál drží debutant Moraes (+ 1:11:24). Martin Prokop a Viktor Chytka s Fordem zůstávají osmí (+ 2:17:26).

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu