Dakarské střípky: Debakl Audi dokonán. Ekström ztratil přes 3 hodiny

Rubrika: Auto, Dakar 2023  
/ Aktualizováno:

AKTUALIZOVÁNO | Sedmá etapa z Rijádu do Davadmí definitivně uhasila poslední naděje továrního týmu Audi na dobrý výsledek v konečném hodnocení Rally Dakar 2023. Po Stéphanu Peterhanselovi a Carlosi Sainzovi, kteří z boje o stupně vítězů vypadli o den dříve, se v průběžném pořadí výrazně propadl také Mattias Ekström.

Mattias Ekström, Dakar 2023
Mattias Ekström / Emil Berkvist, Audi RS Q e-tron E2, Team Audi Sport. Dakar 2023. © ASO

Ekström s navigátorem Emilem Bergkvistem figurovali po šesti etapách na páté pozici se ztrátou jedné hodiny a 46 minut na vedoucího Nassera Al-Attiyaha a od třetího Brazilce Lucase Moraese (oba Toyota) je dělilo třiatřicet minut.

Sobotní speciálku (333 km) rozjeli Švédové dobře a po 196 kilometrech vedli o osm sekund před Guerlainem Chicheritem (Prodrive), ale jen o kilometr později zůstali stát s poškozeným levým zavěšením.

„Po neutralizaci jsem jel v prachu za Žalou, nic jsem neviděl a najednou jsem trefil kámen, který ležel uprostřed stopy. Byl tam jeden jediný a já ho trefil. Výsledkem byl defekt a zničený ráfek, což by nebylo tak zlé, ale odneslo to i zavěšení,“ smutnil Mattias Ekström.

S opravou pomáhali týmoví kolegové Carlos Sainz a Lucas Cruz, kteří po havárii v předchozí etapě museli s ulomeným kolem čekat na asistenční kamion, překročili časový limit a inkasovali osmnáctihodinovou penalizaci.

„Tato rally pro nás rozhodně není šťastná, ale pokračujeme a dál se učíme. Dnes jsem zastavil u Mattiase, poskytl mu zavěšení ze svého vozu a sám jsem musel tři hodiny počkat na asistenční kamion,“ popsal Carlos Sainz.

Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Ekström dokončil speciálku s více než tříhodinovou ztrátou na jejího vítěze Yazeeda Al-Rajhiho s Toyotou. Po první polovině soutěže tak figuruje až na dvacátém místě (+ 4:49:41).

Po sérii problémů konkurenčního Audi se značně ulevilo Nasseru Al-Attiyahovi a zvlášť, když při neúčasti motorek a quadů, pro které byla rychlostní zkouška zrušena, otevíral trať. Katařan byl tentokrát až čtrnáctý, ovšem v průběžné klasifikaci kategorie automobilů i přesto vede o více než hodinu před týmovým kolegou Henkem Lateganem. Třetí příčku dál drží debutant Moraes (+ 1:11:24). Martin Prokop a Viktor Chytka s Fordem zůstávají osmí (+ 2:17:26).

Mohlo by vás zajímat

Aleš Loprais, Dakar 2024

Dakar 2024: Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml., Jiří Stross a Instaforex Loprais Praga Team slaví stříbro

Dlouhé čekání je u konce. Aleš Loprais se na Rally Dakar vrací na stupně vítězů v konečném hodnocení

Více...
Vimos No. 55, Iveco "Čenda", Dakar 2023 & 2024

JIŽ SKLADEM : Iveco Macíkovy posádky z Dakaru 2023 a 2024

Vimos uvádí na trh další zajímavou novinku, jež bude nepochybně naprostou nutností pro všechny dakarské fanoušky, kteří zároveň propadli kouzlu papírového modelářství.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2024

Dakar 2024: Aleš Loprais urval etapové vítězství i na prázdném kole!

Předposlední etapa Dakaru 2024 stála za to! V několika kategoriích se dnes měnilo pořadí na medailových příčkách a divoký průběh měla i mezi kamiony.

Více...

Mobile Sliding Menu