Dakarské střípky: Macíkův navigátor Tomášek dostal pokutu

Rubrika: Dakar 2023, Kamiony  

Navigátor František Tomášek byl potrestán pokutou ve výši 1 000 eur za porušení Mezinárodního sportovního řádu Mezinárodní automobilové federace (FIA), jehož se dopustil v průběhu 10. etapy Rally Dakar 2023.

Martin Macík, Dakar 2023
Martin Macík / František Tomášek / David Švanda, Iveco Powerstar, MM Technology. Dakar 2023. © ASO/DPPI

Při běžné kontrole v cíli rychlostní zkoušky desáté etapy, která se jela ve středu 11. ledna z Harazu do Šajbá, si technický personál všiml kamery přidělané na Tomáškově helmě, což fotograficky zdokumentoval, a celou záležitost předal sportovním komisařům. Ti následně rozhodli o udělení pokuty.

Český navigátor dle sportovních komisařů nepochybně porušil předpisy definované v příloze L Mezinárodního sportovního řádu FIA. Podle regulí totiž nesmí být žádná přilba upravována oproti specifikaci, jak byla vyrobena. Jakékoliv modifikace tak lze provést pouze na základě jasně definovaných pokynů výrobce a při jejich striktním dodržení. V souladu s pokyny výrobce musí být také namontováno veškeré příslušenství, přičemž lze použít pouze příslušenství schválené FIA. Pokud dojde k jakékoliv jiné úpravě nebo přidání neschváleného příslušenství, včetně kamery nebo visoru, pozbývá helma homologace FIA.

Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Použití kamery neschválené Mezinárodní automobilovou federací samozřejmě neposkytlo Macíkově posádce žádnou sportovní výhodu. Jedná se čistě jen o záležitost bezpečnosti, neboť výrobcem neschválená úprava helmy, či chybné přichycení jakéhokoliv příslušenství na ni, může vést při případném karambolu na trati k selhání ochranné funkce přilby nebo uvolnění neautorizovaného příslušenství, což může způsobit zranění některého z členů posádky. Je pochopitelné, že v takovém případě se odpovědnosti zříká jak FIA (zneplatnění homologace), tak výrobce.

Proti rozhodnutí sportovních komisařů se lze při dodržení pravidel uvedených v Mezinárodním sportovním řádu FIA a příslušných termínů odvolat.

Mohlo by vás zajímat

Dmitrij Sotnikov, Silk Way Rally 2022

Kamaz: Až se vrátíme, musíme vyhrávat

Tovární tým Kamazu nemohl startovat na Rally Dakar 2023 kvůli sankcím uvaleným na automobilku Evropskou unií. Vedení týmu přesto opakovaně zdůvodňuje svou absenci v Saúdské Arábii odlišně.

Více...
Vimos No. 50: Tatra 815 4×4, 1992

Novinka od Vimosu: Tatra Karla Lopraise z roku 1992

Vydavatelství Vimos představilo další novinku ze své produkce. Jedná se o Tatru 815 4×4, s níž Karel Loprais sbíral úspěchy v roce 1992.

Více...
Carlos Sainz, Dakar 2023

Sainzova havárie na Dakaru se neobešla bez následků. Španěl si poranil páteř

Edouard Boulanger není jediným členem posádek továrního týmu Audi, jehož čeká delší rekonvalescence po zranění, které utrpěl v průběhu Rally Dakar 2023.

Více...

Mobile Sliding Menu