Dakarské střípky: Macíkův navigátor Tomášek dostal pokutu

Rubrika: Dakar 2023, Kamiony  

Navigátor František Tomášek byl potrestán pokutou ve výši 1 000 eur za porušení Mezinárodního sportovního řádu Mezinárodní automobilové federace (FIA), jehož se dopustil v průběhu 10. etapy Rally Dakar 2023.

Martin Macík, Dakar 2023
Martin Macík / František Tomášek / David Švanda, Iveco Powerstar, MM Technology. Dakar 2023. © ASO/DPPI

Při běžné kontrole v cíli rychlostní zkoušky desáté etapy, která se jela ve středu 11. ledna z Harazu do Šajbá, si technický personál všiml kamery přidělané na Tomáškově helmě, což fotograficky zdokumentoval, a celou záležitost předal sportovním komisařům. Ti následně rozhodli o udělení pokuty.

Český navigátor dle sportovních komisařů nepochybně porušil předpisy definované v příloze L Mezinárodního sportovního řádu FIA. Podle regulí totiž nesmí být žádná přilba upravována oproti specifikaci, jak byla vyrobena. Jakékoliv modifikace tak lze provést pouze na základě jasně definovaných pokynů výrobce a při jejich striktním dodržení. V souladu s pokyny výrobce musí být také namontováno veškeré příslušenství, přičemž lze použít pouze příslušenství schválené FIA. Pokud dojde k jakékoliv jiné úpravě nebo přidání neschváleného příslušenství, včetně kamery nebo visoru, pozbývá helma homologace FIA.

Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Použití kamery neschválené Mezinárodní automobilovou federací samozřejmě neposkytlo Macíkově posádce žádnou sportovní výhodu. Jedná se čistě jen o záležitost bezpečnosti, neboť výrobcem neschválená úprava helmy, či chybné přichycení jakéhokoliv příslušenství na ni, může vést při případném karambolu na trati k selhání ochranné funkce přilby nebo uvolnění neautorizovaného příslušenství, což může způsobit zranění některého z členů posádky. Je pochopitelné, že v takovém případě se odpovědnosti zříká jak FIA (zneplatnění homologace), tak výrobce.

Proti rozhodnutí sportovních komisařů se lze při dodržení pravidel uvedených v Mezinárodním sportovním řádu FIA a příslušných termínů odvolat.

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu