Dakar 2023: Slovák Varga při debutu čtvrtý. Giroud obhájil

Rubrika: Dakar 2023, Moto/Quad  

Alexandre Giroud podruhé vyhrál dakarskou rally v kategorii čtyřkolek a při obhajobě loňského vítězství si počínal velmi suverénně. Náročný dakarský ročník zdolal hned napoprvé Slovák Juraj Varga.

Alexandre Giroud, Dakar 2023
Alexandre Giroud, Yamaha Raptor 700, Yamaha Racing - SMX - Drag'on. Dakar 2023. © ASO/DPPI

Loni Manuel Andújar utrpěl zranění a poničil svou čtyřkolku při havárii v šesté etapě a tím jeho pouť za obhajobou vítězství z roku 2021 předčasně skončila. Argentincovým odstoupením se otevřela cesta Alexandru Giroudovi, jenž příležitosti naplno využil a poprvé Dakar vyhrál. Letos Andújar prahl po odvetě, ale jeho naděje utrpěly povážlivou trhlinu už ve zkrácené třetí etapě, v níž na Francouze ztratil skoro hodinu. Pak sice dokázal vyhrát dvě etapy, ale bezchybně jedoucímu obhájci vítězství se výrazněji přiblížit nedokázal. Kalich hořkosti si vypil až do dna tři dny před koncem, když mu v první části maratonské dvojetapy explodoval motor.

Naopak Alexandre Giroud si vybudoval rozhodující náskok hned v úvodu soutěže a pak si první pozici zkušeně hlídal. Do cíle v Dammámu dojel s náskokem 43 minut před Argetincem Franciscem Morenem Floresem, který Dakar absolvoval teprve podruhé, a trofej za třetí místo získal již potřetí v kariéře velezkušený Argentinec žijící v USA Pablo Copetti.

Juraj Varga, Dakar 2023
Juraj Varga, Yamaha Raptor 700, Varga Motorsport Team. Dakar 2023. © ASO/DPPI

Výborně si při dakarské premiéře počínal Juraj Varga. Slovák se po Andújarově odstoupení pevně usadil na čtvrté pozici a udržel ji až do konce závodu.

Český čtyřkolkář Zdeněk Tůma byl na Dakaru čtvrtý před rokem, ale při svém pátém startu slavný maratón poprvé nedokončil. Padesátiletého jezdce týmu Barth Racing tentokrát potrápila technika, defekty i pády. Po havárii ve čtvrté etapě dojížděl do cíle bolestivě potlučený a za tmy, přesto se druhý den pustil do souboje s nástrahami saúdskoarabské krajiny znovu. Ale už to nešlo. Před šestou etapou se rozhodl odstoupit.

„Letos to fakt byla od začátku jedna velká smůla. Vyvrcholilo to pádem ve čtvrté etapě, po kterém jsem si myslel, že už se nezvednu. Odnesly to nohy i čtyřkolka. Zkusil jsem ještě zabojovat a nevzdat to, ale zdraví je přednější,“ říká Zdeněk Tůma. „Byl jsem na vyšetření, jestli nemám v noze něco natrženého nebo zlomeného. To se nepotvrdilo, ale mám obrovskou modřinu přes celé stehno a je to hrozně bolestivé. Bylo těžké si to přiznat, ale bylo rozumné to trápení ukončit, aby se nestalo ještě něco horšího. Měl jsem vlastně štěstí, že jsem si ty nohy nezlomil. Nemohl jsem však jet tak, jak bych si přál. Každopádně to byl nejdrsnější Dakar, co jsem zažil.“

Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Mohlo by vás zajímat

Dmitrij Sotnikov, Silk Way Rally 2022

Kamaz: Až se vrátíme, musíme vyhrávat

Tovární tým Kamazu nemohl startovat na Rally Dakar 2023 kvůli sankcím uvaleným na automobilku Evropskou unií. Vedení týmu přesto opakovaně zdůvodňuje svou absenci v Saúdské Arábii odlišně.

Více...
Vimos No. 50: Tatra 815 4×4, 1992

Novinka od Vimosu: Tatra Karla Lopraise z roku 1992

Vydavatelství Vimos představilo další novinku ze své produkce. Jedná se o Tatru 815 4×4, s níž Karel Loprais sbíral úspěchy v roce 1992.

Více...
Carlos Sainz, Dakar 2023

Sainzova havárie na Dakaru se neobešla bez následků. Španěl si poranil páteř

Edouard Boulanger není jediným členem posádek továrního týmu Audi, jehož čeká delší rekonvalescence po zranění, které utrpěl v průběhu Rally Dakar 2023.

Více...

Mobile Sliding Menu