Dakar 2024: Aleš Loprais v prologu druhý

Rubrika: Dakar 2024, Kamiony, Partnerské týmy
/ Aktualizováno:

Vstup do Rally Dakar 2024 se posádce Instaforex Loprais Praga Teamu vydařil. Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Jiří Stross obsadili v prologu druhé místo a díky tomu si zajistili výhodnou startovní pozici do první klasické etapy.

Aleš Loprais, Dakar 2024
Aleš Loprais / Jaroslav Valtr ml. / Jiří Stross, Praga V4S DKR, Instaforex Loprais Praga Team. Dakar 2024. © Loprais Team

46. ročník dakarské rally zahájil v pátek 5. ledna krátký prolog. Podle nových pravidel Mezinárodní automobilové federace (FIA) se sice časy dosažené v prologu posádkám automobilů a kamionů nezapočítávají do celkového hodnocení soutěže, přesto se jednalo o velmi důležitý test, neboť jeho výsledky určily startovní pořadí pro sobotní první etapu.

Trať samotné speciálky měřila 27 kilometrů a byla vytyčena severovýchodně od Úly výhradně v písku, místy velmi měkkém. Díky častým změnám směru a křížení mnoha stop vyjetých v terénu prověřila hned na úvod pozornost a schopnosti navigátorů. Špatné odbočení mezi skalami a v kaňonech mohlo i na krátkém testu způsobit výraznější ztrátu a propad do hloubi výsledkové listiny. Ten by v sobotu znamenal pozdní start a značné komplikace, neboť probíjet se početným startovním polem vpřed nebude zítra v extrémně náročném terénu vůbec jednoduché.

Aleš Loprais s Jaroslavem Valtrem ml. a Jiřím Strossem si však s úvodní výzvou poradili výborně a v cíli se radovali ze druhého místa se šestnáctisekundovým odstupem od obhájce loňského vítězství Januse van Kasterena, jenž byl v pátek nejrychlejší. Na třetího Mitchela van den Brinka najeli bezmála půl minuty.

Vimos No. 55, Iveco "Čenda", Dakar 2023 & 2024
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

„Musím říct, že to byl asi nejkrásnější prolog za dobu, kdy Dakar hostí Saúdská Arábie. Byl docela pestrý, na trati toho bylo dost,“ přibližuje Aleš Loprais. „Nepříjemné bylo jen to, že kamiony startovaly po třiceti sekundách. Proto jsme od prvních metrů jeli do prachu a také jsme dojeli dvě auta, která startovala před námi. ‚Docvakli‘ jsme Macíka a blízko před sebou jsme viděli i van Kasterena, takže jsme věděli, že máme slušný čas. Nemělo smysl riskovat. Přál jsem si, abychom byli v první pětce, a to se splnilo.“

„Technika funguje a my dál pracujeme na tom, aby si v posádce vše správně sedlo. Je fajn, že už to začalo a my vyrážíme vstříc naší misi,“ uzavírá pilot červeno-černé Pragy V4S DKR se startovním číslem 602.

V sobotu 6. ledna se soutěžní karavana vydá z Úly na jihovýchod do Hanakíjá. Závodníky čeká zbrusu nová a relativně dlouhá etapa. Celkem je na programu 544 kilometrů, z nichž se 414 pojede v rámci rychlostní zkoušky v geologicky nesmírně zajímavé krajině. Posádky však nebudou mít čas kochat se pestrou paletou odstínů šedých vulkanických hornin, neboť organizátoři dopředu varovali před vysokou náročností tratě. Hned první etapa tudíž může přinést mnohá překvapení a dramata…