Dakar 2019: Smolaři dostanou druhou šanci

Rubrika: Rally Dakar  
/ Aktualizováno:

Přípravy na Rally Dakar jsou náročné a účast v soutěži velmi nákladná. Pokud soutěžící odstoupí už v úvodu rally, bývá zklamání obrovské. Na Dakaru 2019 ale závodníci startující v kategorii automobilů, SxS a kamionů dostanou druhou šanci v rámci tzv. půlmaratónu.

Trať Rally Dakar 2019 směřuje z Limy na jihovýchod Peru, kde se v Arequipě celá karavana zastaví na den odpočinku a pak se začne vracet zpět do peruánské metropole. I díky tomu se po dni volna mohou do soutěže vrátit posádky tří výše zmíněných kategorií, které nezdolají nástrahy prvního týdne.

Pokud do 24 hodin od svého odstoupení oficiálně požádají o zařazení do „dakarského půlmaratónu“ a splní další náležitosti (technická kontrola, lékařská kontrola atd.), mohou se v neděli 13. ledna postavit znovu na start. Účast v půlmaratónu nebude umožněna provinilcům, kteří byli ze soutěže během prvního týdne diskvalifikováni.

Loeb, Dakar 2018
Z Dakaru 2018 vyřadila Sébastiena Loeba a Daniela Elenu havárie v 5. etapě. Foto: Red Bull

V rámci půlmaratónu absolvují jeho účastníci zbývajících pět etap, při nichž však už budou závodit pouze mezi sebou. Ve výsledcích jednotlivých etap budou sice figurovat mezi ostatními závodníky, ale v průběžném celkovém hodnocení soutěže už jejich jména nenajdeme. Od šesté etapy bude mít půlmaratón vlastní průběžné pořadí.

Do první etapy po dni volna vyrazí navrátilci podle startovních čísel až za posledním vozem své kategorie, který stále ještě pokračuje v hlavní soutěži. Od dalšího dne budou startovat podle umístění v předchozí etapě, jak je to na Dakaru běžné, ovšem nejdříve až po odjezdu 24 nejlepších posádek bojujících v dané kategorii v hlavním závodu.

Účastníci půlmaratónu a posádky pokračující v hlavní soutěži si mohou vzájemně pomoci pouze v případě, kdy půjde o bezpečnost.

Pokud kdokoliv odstoupí v průběhu druhého týdne rally, soutěž pro něj skončí definitivně.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu