Dakar 2019: Smolaři dostanou druhou šanci

Rubrika: Rally Dakar  
/ Aktualizováno:

Přípravy na Rally Dakar jsou náročné a účast v soutěži velmi nákladná. Pokud soutěžící odstoupí už v úvodu rally, bývá zklamání obrovské. Na Dakaru 2019 ale závodníci startující v kategorii automobilů, SxS a kamionů dostanou druhou šanci v rámci tzv. půlmaratónu.

Trať Rally Dakar 2019 směřuje z Limy na jihovýchod Peru, kde se v Arequipě celá karavana zastaví na den odpočinku a pak se začne vracet zpět do peruánské metropole. I díky tomu se po dni volna mohou do soutěže vrátit posádky tří výše zmíněných kategorií, které nezdolají nástrahy prvního týdne.

Pokud do 24 hodin od svého odstoupení oficiálně požádají o zařazení do „dakarského půlmaratónu“ a splní další náležitosti (technická kontrola, lékařská kontrola atd.), mohou se v neděli 13. ledna postavit znovu na start. Účast v půlmaratónu nebude umožněna provinilcům, kteří byli ze soutěže během prvního týdne diskvalifikováni.

Loeb, Dakar 2018
Z Dakaru 2018 vyřadila Sébastiena Loeba a Daniela Elenu havárie v 5. etapě. Foto: Red Bull

V rámci půlmaratónu absolvují jeho účastníci zbývajících pět etap, při nichž však už budou závodit pouze mezi sebou. Ve výsledcích jednotlivých etap budou sice figurovat mezi ostatními závodníky, ale v průběžném celkovém hodnocení soutěže už jejich jména nenajdeme. Od šesté etapy bude mít půlmaratón vlastní průběžné pořadí.

Do první etapy po dni volna vyrazí navrátilci podle startovních čísel až za posledním vozem své kategorie, který stále ještě pokračuje v hlavní soutěži. Od dalšího dne budou startovat podle umístění v předchozí etapě, jak je to na Dakaru běžné, ovšem nejdříve až po odjezdu 24 nejlepších posádek bojujících v dané kategorii v hlavním závodu.

Účastníci půlmaratónu a posádky pokračující v hlavní soutěži si mohou vzájemně pomoci pouze v případě, kdy půjde o bezpečnost.

Pokud kdokoliv odstoupí v průběhu druhého týdne rally, soutěž pro něj skončí definitivně.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Martin Michek, přejímky před Dakarem 2020

Dakar: Smělý Michek pomýšlí na trofej pro nováčka roku

Cesta k úspěchu na Rally Dakar je většinou dlouhá a trvá několik let. Ovšem jednu trofej lze získat pouze na první pokus.

Více...
Peterhanselovi, Rallye du Maroc 2019

Dakar 2020: Společný start Peterhanselových opět ohrožen

Přestože Rally Dakar vyhrál už třináctkrát, Stéphane Peterhansel stále motivaci neztrácí. O rozšíření sbírky by se rád pokusil po boku své manželky Andrey.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Riyadh Rally 2019

Riyadh Rally: Al-Rajhi předčil Peterhansela. Zapletal opět pátý

Yazeed Al-Rajhi vyhrál premiérový ročník Riyadh Rally a po předposledním podniku saúdskoarabské série v pouštních rally se posunul

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu