Dakar 2019: Martin Macík se posouvá do top 5

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:

Martin Macík jr. ve třetí etapě Rally Dakar 2019 dokázal jako jediný držet krok s trojicí továrních Kamazů a s Ivecem Federica Villagry a po pátém čase na středečním měřeném úseku si v průběžném pořadí polepšil o tři příčky. Páté místo patří žlutočerné Liazce i celkově.

Dnešní speciálka měřila 331 kilometrů, zavedla soutěžní posádky až do výšky okolo 2000 metrů nad mořem a ze tří čtvrtin tvořily její trať dunová pole. Česko-slovenská posádka Macík jr., František Tomášek, Lukáš Kalanka si na náročné trati počínala velmi dobře a do cíle dorazila sedmnáct a půl minuty za vítězným Andrejem Karginovem s Kamazem a jen tři minuty za jeho týmovým kolegou a suverénem dvou úvodních etap Eduardem Nikolajevem.

Obhájce loňského vítězství Nikolajev udržel průběžné vedení, další pořadí se však stejně jako v ostatních kategoriích hodně měnilo.

Gerard De Rooy, Dakar 2019
Gerard de Rooy/Darek Rodewald/Moi Torrallardona, Iveco PowerStar, Petronas Team De Rooy Iveco. Rally Dakar 2019. © Iveco

Nizozemec Gerard de Rooy byl před dnešní etapou druhý, na trati mezi San Juanem de Marcona a Arequipou však prohospodařil téměř hodinu a půl a klesl až na sedmou příčku.

Nejbližším Nikolajevovým pronásledovatelem je nyní jeho týmový kolega Dmitrij Sotnikov (+8:25 min).

Čtrnácti-, resp. osmnáctiminutový odstup mají i třetí Federico Villagra (Iveco) a čtvrtý Andrej Karginov (Kamaz). Macíka dělí od vedoucího muže závodu 40 minut.

Martin Šoltys, Dakar 2019
Martin Šoltys/Tomáš Šikola/David Schovánek, Tatra Phoenix, Tatra Buggyra Racing. Rally Dakar 2019. © Buggyra Racing

Té se díky sedmému času na speciálce hodně přiblížil Martin Šoltys. Díky nejlepšímu etapovému výsledku své dosavadní dakarské kariéry je pilot Tatry týmu Buggyra po třetí etapě jedenáctý, sedm minut právě za Višněvským.

Polepšil si také Aleš Loprais s Tatrou v barvách Instaforex Loprais Teamu. Deváté místo na rychlostní zkoušce znamenalo posun z osmnácté na třináctou pozici absolutně.

Sen o úspěchu na letošním Dakaru se rozplynul Šoltysovu týmovému kolegovi Martinu Kolomému, který zůstal stát s prasklým kardanem v těžko přístupném terénu přibližně na stém kilometru dnešní speciálky.

Ve čtvrtek 10. ledna je na programu první část maratonské etapy. Večer v bivaku se závodníci budou muset obejít bez asistence svých mechaniků. Startovní pole se rozdělí do dvou skupin. Automobily, SxS a kamiony zamíří do Tacny, kde také přenocují. Cestou z Arequipy na ně čeká celkem 664 kilometrů, z nichž 405 absolvují v rámci rychlostní zkoušky.

Rally Dakar 2019 – KAMIONY po 3. etapě
1.Nikolajev / Jakovlev / RybakovKamaz9:37:46
2.Sotnikov / Nikitin / MustafinKamaz+8:25
3.Villagra / Yacopini / TorlaschiIveco+14:12
4.Karginov / Mokjejev / LeonovKamaz+18:22
5.Macík / Tomášek / KalankaLiaz+40:43
6.Van Genugten / Der Kinderen / WillemsenIveco+1:25:14
7.De Rooy / Rodewald / TorrallardonaIveco+1:26:20
8.Mardějev / Svistunov / GaljautdinovKamaz+1:54:55
9.Van Kasteren / Van den Bosch / Van HoofRenault+1:58:01
10.Višněvskij / Novikov / NěvjarovičMAZ+2:00:35
11.Šoltys / Schovánek / ŠikolaTatra+2:07:43
13.Loprais / Marco Alcayna / PokoraTatra+2:27:04
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

KomentářOn Dakar 2019: Martin Macík se posouvá do top 5

  • Byli jsme na Vaší prezentaci Dakaru v Praze. Doufali jsme, že se dozvíme něco o soutěži. Byla to hrůza !!! Vaše keci se nedali poslouchat.

    Jaroslav Sobota

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu