Dakar 2019: Al-Attiyah zpátky v čele, Peterhansel nejrychlejší

Rubrika: Auto, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Stéphane Peterhansel, Rally Dakar 2019

Stéphane Peterhansel a David Castera s vozem Mini JCW Buggy si v etapě ze San Juanu de Marcona do Arequipy spravili náladu po chybě a ztrátě z předchozího dne. Francouzi si připsali první společné etapové vítězství na Dakaru. Díky devátému času na dnešní speciálce si opět polepšil také Martin Prokop.

Peterhansel figuroval po včerejším zapadnutí v dunách až na třinácté pozici, dnes ale od prvního mezičasu bojoval s Nasserem Al-Attiyahem (Toyota) o nejlepší čas a v závěru svému soupeři postupně ujížděl. Trať speciálky dlouhé 331 kilometrů, která opět vedla ze tří čtvrtin v dunách, zdolal za tři hodiny a 54 minut a Katařana porazil skoro o tři a půl minuty. Etapové vítězství katapultovalo Peterhansela na třetí příčku celkově.

„Byla to pěkná etapa s náročnými dunami a obtížnou navigací. Nebylo snadné najít průjezdní body v údolích,“ popisoval Stéphane Peterhansel. „Byla to typická peruánská etapa, která naznačila, co nás čeká v dalších několika dnech. Včera jsme byli trochu roztržití a já jsem udělal ojedinělou chybu, ale to už je pryč. Důležité je, abychom se během maratonské etapy nedostali do žádných problémů. Právě tak jsem Dakar prohrál loni.“

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019
Nasser Al-Attiyah / Mathieu Baumel, Toyota Hilux, Toyota Gazoo Racing SA. © Red Bull Content Pool

Al-Attiyah s navigátorem Mathieu Baumelem se přesto znovu ujali vedení v soutěži, ačkoliv po včerejšku figurovali až na osmé pozici.

„Dnes to bylo náročné, ale měli jsme plán. Včera jsme záměrně trochu ztratili, abychom dnes startovali z výhodné pozice,“ prozradil Nasser Al-Attiyah. „Dnes to byla skvělá etapa, máme důvod ke spokojenosti. Ztratili jsme jen dvě minuty kvůli pomalému defektu. Slyšel jsem, že zítra nás čeká spousta fesh-feshe. V maratonské etapě si budeme muset dávat pozor, po ní ale zaútočíme.“

Druhý je s téměř sedmiminutovou ztrátou Yazeed Al-Rajhi, který byl dnes s vozem Mini JCW Rally čtvrtý nejrychlejší. Před jezdce ze Saudské Arábie se v hodnocení etapy vměstnal ještě Jakub Przygoński se stejným vozem německého X-raidu. Celkově patří Polákovi pátá příčka za dalším týmovým kolegou Nanim Romou ze Španělska.

Prokop, Dakar 2019
Martin Prokop / Jan Tománek, Ford F-150 Raptor, MP-Sports. Rally Dakar 2019. Foto: MP-Sports

Martin Prokop s Janem Tománkem nastupovali do etapy s Fordem týmu MP-Sports z osmnáctého místa absolutně, v jednu chvíli vystoupali až na šesté místo, aby nakonec obsadili devátou příčku. I tak se posunuli těsně za hranici první desítky.

Jako první dnes na trať měřeného úseku vyrazili vítězové předchozí etapy Sébastien Loeb a Daniel Elena s Peugeotem. Devítinásobným mistrům světa v rally se však nedařilo, na vítěze ztratili téměř tři čtvrtě hodiny a klesli z páté pozice na osmou.

„Byla tam docela mlha, ale problém byl, že jsme zabloudili,“ nezastíral Sébastien Loeb. „Nemohli jsme najít cestu zpátky, pořád jsme jezdili dokola a tím jsme ztratili půl hodiny. Zítra budeme startovat hodně vzadu. Navíc náš motor dnes vydával divné zvuky, musíme to před maratonskou etapou opravit.“

Sébastien Loeb / Daniel Elena, Peugeot 3008 DKR, PH-Sport. Rally Dakar 2019. Foto: Red Bull Content Pool

Mnohem hůř bude na dnešek vzpomínat Loebův bývalý týmový kolega Carlos Sainz, který téměř utrhl levé přední kolo své buggy Mini JCW Buggy a ztratil více než tři hodiny čekáním na asistenci a opravou.

Obdobným fiaskem skončila třetí etapa i pro Giniela de Villierse. Tovární jezdec Toyoty po dvou etapách vedl, dnes ale ztratil více než čtyři hodiny a propadl do čtvrté desítky.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem dokončili středeční etapu se ztrátou 72 minut jako čtyřiadvacátí a celkově na tom jsou ještě o dvě místa lépe.

Ve čtvrtek 10. ledna je na programu první část maratonské etapy. Večer v bivaku se závodníci budou muset obejít bez asistence svých mechaniků. Startovní pole se rozdělí do dvou skupin. Automobily, SxS a kamiony zamíří do Tacny, kde také přenocují. Cestou z Arequipy na ně čeká celkem 664 kilometrů, z nichž 405 absolvují v rámci rychlostní zkoušky.

Rally Dakar 2019 – AUTOMOBILY po 3. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota8:34:08
2.Al Rajhi / GottschalkMini 4×4+6:48
3.Peterhansel / CasteraMini buggy+7:03
4.Roma / Haro BravoMini 4×4+12:02
5.Przygoński / ColsoulMini 4×4+13:45
6.Despres / CottretMini buggy+24:40
7.Ten Brinke / PanseriToyota+25:21
8.Loeb / ElenaPeugeot+37:59
9.Domżała / MartonToyota+42:56
10.Vanagas / RozwadowskiToyota+49:20
11.Prokop / TománekFord+54:16
22.Ouředníček / KřípalFord+2:00:35

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Mpumalanga 400 2019

Toyota o víkendu poprvé nasadí vylepšený Hilux

Po premiérovém vítězství na Rally Dakar u Toyoty rozhodně neusnuli na vavřínech. Japonská značka cílí na další úspěchy. A

Více...
Luc Alphand, Rally Kazakhstan 2018

Rally Kazakhstan: Peterhanselovi poprvé s buggy [seznam přihlášených]

Souboj o vítězství i umístění na dalších pódiových pozicích by mohl být při Rally Kazakhstan 2019 hodně dramatický. Na

Více...
Big Shock Racing, Iveco

Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020

Závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020 je na světě. „Karel“ má v sobě vše dobré z „Franty“, vozu Liaz, se

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu