Dakar 2019: Na motorce Dakar nedobyl, v SxS uspěl hned napoprvé

Rubrika: Rally Dakar, SxS  
/ Aktualizováno:
Chaleco Lopez, Dakar 2019

Francisco ‚Chaleco‘ López Contardo se na Dakar vrátil po pětileté přestávce. Řídítka motorky vyměnil za volant buggy kategorie Side-by-Side (SxS) a rovnou při premiéře vybojoval své první dakarské vítězství.

Se spolujezdcem Alvarem Juanem Leonem Quintanillou přitom čelili silné konkurenci. SxS je čím dál populárnější a její startovní pole překotně bobtná. Letos se v této kategorii představilo 30 posádek, mezi nimiž nechyběli ani obhájci loňského vítězství Reinaldo Varela a Gustavo Gugelmin z Brazílie.

Chaleco na Dakaru debutoval ještě v Africe v roce 2007. Při svých sedmi startech s motocyklem dokázal vyhrát jedenáct etap, ale v celkovém hodnocení zůstala jeho maximem dvě třetí místa (2010 a 2013).

Chaleco Lopez, Dakar 2019

Tentokrát si však příležitost mezi prsty utéct nenechal.

Za volantem speciálu Can-Am Maverick vyhrál Chilan druhou etapu a o den později se poprvé ujal vedení v průběžném hodnocení SxS. Během maratonských etap na konci prvního týdne sice klesl na pátou příčku, ale ve druhé polovině soutěže byl k nezastavení. Připsal si tři další výhry v etapách a v posledních dvou byl pokaždé třetí. Díky tomu do cíle v Limě dorazil s více než hodinovým náskokem před dalším bývalým motorkářem Gerardem Farrésem Güellem. Třetí letos skončil Varela.

Chaleco tak zastínil bývalé dakarské vítěze v kategorii čtyřkolek Sergeje Karjakina i svého krajan Ignacia Casaleho. Rus byl desátý, Chilan soutěž nedokončil.

V kategorii SxS letošní Dakar dokončilo 20 strojů, včetně Mavericku týmu Moto Racing Group, za jehož volantem seděla Olga Roučková navigovaná dakarským nováčkem Danielem Zelenkou. Česká posádka obsadila poslední místo, nicméně Roučková se stala první Češkou, která závod absolvovala ve dvou různých kategoriích a v obou případech jej také dokončila.

Výsledky Rally Dakar 2019 – SxS:

1.López Contardo / Leon Quintanilla (Can-Am)42:19:05
2.Farrés Güell / Oliveras Carreras (Can-Am)+1:02:35
3.Varela / Gugelmin (Can-Am)+1:05:19
4.Currie / Tornabell Cordoba (Can-Am)+2:32:51
5.Moreno Piazzoli / Araya Diaz (Can-Am)+3:10:25
20.Roučková / Zelenka (Can-Am)+ 31:27:29

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Kalahari Desert Race 2019

SACCS: V nejtěžším závodě sezony hvězdy Toyoty neuspěly

Giniel de Villiers ani Henk Lategan se úspěchu při rally Botswana Kalahari Desert 1000 nedočkali. Oba hlavní favorité na

Více...
Fjodor Vorobjev, Italian Baja 2019

Baja Italia: Vítězný Vorobjev minimalizoval Cinottův náskok

Fjodor Vorobjev a Kirill Šubin (Can-Am) si na Italian Baja připsali první vítězství sezony a v průběžném pořadí světového

Více...
Martin Prokop, Italian Baja 2019

Italian Baja: Prokop letos podruhé na pódiu. Zvítězil Terranova

Druhý letošní start ve světovém poháru v bajách proměnil Martin Prokop ve druhé umístění na stupních vítězů. Z triumfu

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu