Dakar 2020: Nikolajev odstartoval do šesté etapy, přesto končí

Rubrika: Dakar 2020, Kamiony  
/ Aktualizováno:

Truckerský král jihoamerických ročníků Rally Dakar si na úspěch v nové lokalitě bude muset počkat. První saúdskoarabský ročník pro Eduarda Nikolajeva definitivně končí v šesté etapě.

Eduard Nikolajev, Dakar 2020
Eduard Nikolajev/Jevgenij Jakovlev/Vladimir Rybakov, Kamaz 43509, Kamaz-Master. Rally Dakar 2020. © Red Bull Content Pool

Eduard Nikolajev vyhrál z jedenácti ročníků dakarské rally, které se konaly v Jižní Americe. V roce 2010 byl palubním mechanikem vítězné posádky Vladimira Čagina, jako řidič pak uspěl v letech 2013 a 2017 až 2019.

Při Rally Dakar 2020, která se poprvé jede na Arabském poloostrově, však 35letý Rus od počátku tahal za kratší konec provazu. Hned v úvodní etapě měl technické problémy a se svým Kamazem 43509 začínal až z desáté pozici. Během následujících dvou dnů dokázala posádka Eduard Nikolajev, Jevgenij Jakovlev, Vladimir Rybakov vystoupat na pátou příčku, aby ve čtvrté etapě jedno místo kvůli defektům znovu ztratila.

Ze hry o přední umístění vypadla ve čtvrtek na trati mezi Al-Ulou a Ha’ilem. Technické problémy, které Kamaz #500 zastavily na 163. kilometru, řešila posádka dlouho do noci. S ohledem na výsledky předchozího dne startovala daleko za trojicí týmových kolegů, a tak nemohla využít pomoci nikoho z nich a musela si poradit jen vlastními silami.

Eduard Nikolajev, Dakar 2020
Eduard Nikolajev/Jevgenij Jakovlev/Vladimir Rybakov, Kamaz 43509, Kamaz-Master. Rally Dakar 2020. © Red Bull Content Pool

Do bivaku v Ha’ilu dorazil Nikolajev až dnes v půl sedmé ráno místního času a prakticky hned se vydal do šesté etapy z Ha’ilu do Rijádu, byť motor jeho kamionu fungoval pouze na pět válců.

Po 33. kilometrech však pohonná jednotka vypověděla službu definitivně. Podle prvních informací týmu Kamaz-Master kliková hřídel nevydržela vibrace a praskla. Posádka ze soutěže odstupuje a čeká na písečné planině na příjezd týmové asistence.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Martin Michek, Dubai Baja 2021

Dubai Baja: Stříbro pro Michka navzdory nepříjemnému pádu

Martin Michek úspěšně vstoupil do Světového poháru FIM v bajách, v jehož rámci by se měl letos objevovat pravidelně.

Více...
Josef Macháček, Dakar 2021

Potvrzeno pořadatelem Dakaru: Macháček kategorii nevyhrál

Odpověď na e-mail, který organizátorům Rally Dakar zaslala redakce, potvrdila správnost výkladu rozdělení kategorií a skupin na soutěži.

Více...
Kapotnik Kamaz

Kamaz postaví zbrusu nový „kapotnik“. Může s ním na Dakar

Kamazu už nic nebrání, aby v budoucnu na Dakaru nasadil kapotový speciál. Díky úpravám technických předpisů padla jedna z překážek.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu