Zemřel trojnásobný dakarský vítěz Hubert Auriol

Rubrika: Auto, Moto/Quad, Rally Dakar  

Dakarská komunita přišla v neděli 10. ledna o jednu ze svých největších osobností. Ve věku 68 let zemřel po srdeční příhodě Francouz Hubert Auriol.

Hubert Auriol
Hubert Auriol při návštěvě Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

V osmdesátých a na počátku devadesátých letech minulého století patřil „Afričan“, jak se Auriolovi přezdívalo zdaleka nejen kvůli jeho narození v etiopské Addis Abebě, k nejzářivějším hvězdám Rally Paříž – Dakar. Jako první člověk v historii dokázal legendární rally vyhrát jak na motocyklu, tak za volantem automobilu.

Na dvou kolech absolvoval Dakar celkem devětkrát, obě vítězství (1981 a 1983) vybojoval za řídítky speciálů BMW. V kategorii motocyklů dodnes nikdo nepřekonal Auriolův rekord v počtu etapových vítězství během jediného ročníku. V roce 1984 jich vyhrál devět.

Nezapomenutelným se stal ale také rok 1987, kdy bojoval o vítězství s Cyrilem Neveuem a ještě před předposlední etapou vedl. Několik kilometrů před cílem speciálky do St. Louis však upadl a zlomil si oba kotníky. Přesto dokázal etapu v obrovských bolestech dokončit. Teprve v jejím cíli ze závodu oficiálně odstoupil.

Peterhansel, Auriol, Roma
Hubert Auriol (uprostřed) při návštěvě Rally Dakar 2020 ve společnosti Stéphana Peterhansela (vlevo) a Naniho Romy. Jen tito tři dosud dokázali vyhrát Dakar na motorce i v autě. © ASO

V roce 1988 se vrátil, ovšem tentokrát už s buginou Kouros. Roku 1992, kdy slavná rally poprvé nekončila v Dakaru, ale v jihoafrickém Kapském městě, s Mitsubishi triumfoval v kategorii automobilů.

Naposledy se afrického maratonu účastnil v roce 1994 v barvách továrního týmu Citroënu. O rok později se na následujících devět let stal jeho ředitelem. V roce 2008 založil Africa Eco Race.

Předloni byl Auriol uveden do Síně slávy Mezinárodní motocyklové federace (FIM).

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Eduard Nikolajev, Zoloto Kagana 2020

Kamaz dá první příležitost novému jezdci

Kamaz-Master pozvolna spěje ke generační obměně. První z nadějných mladíků dostane příležitost ukázat své řidičské schopnosti přímo v závodě.

Více...
Kevin Benavides, KTM

Dakarský vítěz Kevin Benavides mění barvy

Kevin Benavides opouští Hondu, na jejíž stroje spoléhal od počátku své kariéry v cross-country rally. Z týmu japonského

Více...
Tomáš Tomeček, Africa Race 2020

Africa Eco Race nebude kolidovat s Dakarem

Organizátoři Africa Eco Race pod vedením Jeana-Louise Schlessera učinili krok, jemuž se dlouho bránili. AER 2022 se pojede až počátkem jara.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu