Zemřel trojnásobný dakarský vítěz Hubert Auriol

Rubrika: Auto, Moto/Quad, Rally Dakar  

Dakarská komunita přišla v neděli 10. ledna o jednu ze svých největších osobností. Ve věku 68 let zemřel po srdeční příhodě Francouz Hubert Auriol.

Hubert Auriol
Hubert Auriol při návštěvě Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

V osmdesátých a na počátku devadesátých letech minulého století patřil „Afričan“, jak se Auriolovi přezdívalo zdaleka nejen kvůli jeho narození v etiopské Addis Abebě, k nejzářivějším hvězdám Rally Paříž – Dakar. Jako první člověk v historii dokázal legendární rally vyhrát jak na motocyklu, tak za volantem automobilu.

Na dvou kolech absolvoval Dakar celkem devětkrát, obě vítězství (1981 a 1983) vybojoval za řídítky speciálů BMW. V kategorii motocyklů dodnes nikdo nepřekonal Auriolův rekord v počtu etapových vítězství během jediného ročníku. V roce 1984 jich vyhrál devět.

Nezapomenutelným se stal ale také rok 1987, kdy bojoval o vítězství s Cyrilem Neveuem a ještě před předposlední etapou vedl. Několik kilometrů před cílem speciálky do St. Louis však upadl a zlomil si oba kotníky. Přesto dokázal etapu v obrovských bolestech dokončit. Teprve v jejím cíli ze závodu oficiálně odstoupil.

Peterhansel, Auriol, Roma
Hubert Auriol (uprostřed) při návštěvě Rally Dakar 2020 ve společnosti Stéphana Peterhansela (vlevo) a Naniho Romy. Jen tito tři dosud dokázali vyhrát Dakar na motorce i v autě. © ASO

V roce 1988 se vrátil, ovšem tentokrát už s buginou Kouros. Roku 1992, kdy slavná rally poprvé nekončila v Dakaru, ale v jihoafrickém Kapském městě, s Mitsubishi triumfoval v kategorii automobilů.

Naposledy se afrického maratonu účastnil v roce 1994 v barvách továrního týmu Citroënu. O rok později se na následujících devět let stal jeho ředitelem. V roce 2008 založil Africa Eco Race.

Předloni byl Auriol uveden do Síně slávy Mezinárodní motocyklové federace (FIM).

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Sestry Kolocovy, Dakar 2021

FIA odsoudila nevhodné komentáře a vyjádřila podporu dívkám a mladým ženám

FIA odsoudila nevhodné komentáře pronesené na Dakaru a vyjádřila záměr dále podporovat dívky a mladé ženy v motorsportu.

Více...
Josef Macháček, Dakar 2021

Komentář: Když se míchají jablka s hruškami aneb Co vyhrál Josef Macháček?

V marketingu je pro mě záměrná lež prostě jen pokusem o uvedení velkého počtu lidí v omyl. A taková lež mi vadí.

Více...
Ondřej Klymčiw, Dakar Classic 2021

Dakar Classic 2021: Bronz nakonec

Průběžně aktualizované zpravodajství o premiérovém ročníku soutěže pravidelnosti Dakar Classic 2021.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu