Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Rubrika: Auto, FIA SP baja, Italian Baja  
/ Aktualizováno:

Yazeed Al-Rajhi s Toyotou vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021
Yazeed Al-Rajhi / Michael Orr, Toyota Hilux, Overdrive SA. Italian Baja 2021. © Overdrive

Yazeed Al-Rajhi s britským spolujezdcem Michaelem Orrem se v čele průběžné klasifikace usadili od úvodní kvalifikační rychlostní zkoušky. Naopak jejich největší soupeři, startující se speciály Mini od X-raidu, se v Pordenone a na okolních tratích dostali do potíží.

Krzysztof Hołowczyc chyboval na úvodní speciálce a jeho vůz skončil po kotrmelci v řece. Polák test nedokončil, inkasoval náhradní čas a soutěž začínal s téměř čtyřiadvacetiminutovým mankem. Dosavadní leader světového poháru Yasir Seaidan byl po pátku s osmiminutovým odstupem sice pátý, ale do druhé etapy kvůli technickým problémům neodstartoval.

Naopak Al-Rajhi s Orrem kontrolovali situaci také v sobotu a do cíle dorazili s více než tříminutovým náskokem před Portugalcem Tiagem Reisem pilotujícím další Hilux z dílen Overdrivu.

„Letošní sezona pro nás byla obtížná. V Dubaji jsme začali dobře a zvítězili, ale na Sharqiyah Baja v Saúdské Arábii jsme havarovali a já musel vynechat několik podniků,“ připomíná Al-Rajhiho navigátor Michael Orr. „Ale nikdy se nevzdáváme. Věděli jsme, že v Itálii musíme vyhrát. To se nám povedlo, před posledním závodem bojujeme o titul a šance jsou vyrovnané.“

Tatra 815 6x6 "Babča", Vimos Publishing
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

Závěr soutěže ozdobil souboj o třetí místo. Dvojnásobný účastník Rally Dakar a někdejší stálice mistrovství světa v rally Xevi Pons se za volant závodního vozu vrátil po více než roční přestávce, ale velmi rychle se dostal do tempa. Před poslední erzetou byl čtvrtý se čtyřiadvacetisekundovým odstupem od průběžně třetího Benediktase Vanagase. O výsledku nakonec rozhodla jezdecká chyba, která Španěla srazila na desáté místo.

„V jedné pomalé zatáčce jsem udělal hloupou chybu a auto se převrátilo. Bohužel na místě nebyli žádní diváci, a proto jsme ztratili hodně času. Jsem velmi zklamaný,“ připouští Xevi Pons.

Benediktas Vanagas se kvůli jarním operacím ruky a ramene a následné rekonvalescenci znovu zapojil do světového poháru až při předchozí baje v Polsku a podruhé v řadě se prosadil na stupně vítězů.

„V průběhu celé soutěže jsem nejel tak rychle jako na posledním testu. Spíš jsem do toho šel v klidu a s chladnou hlavou, ale když na nás Xevi Pons začal útočit, museli jsme se do toho pořádně opřít také. Pak to z naší strany bylo opravdu rychlé. Dvanáct kilometrů před cílem jsme při špatném dopadu na břeh řeky vyzuli pneumatiku, ale i její výměnu jsme zvládli velmi svižně. Na této speciálce jsme na nejlepší ztratili jen něco kolem minuty, což byla právě ta výměna kola, takže jsme tedy jeli úplně stejně rychle jako oni. Takže celkově to bylo dobré,“ pochvaluje si Benediktas Vanagas.

Benediktas Vanagas, Italian Baja 2021
Benediktas Vanagas / Filipe Palmeiro, Toyota Hilux, Inbank Toyota Gazoo Racing Baltics. Italian Baja 2021. © Italian Baja Media

Úspěch značky Toyota a společnosti Overdrive podtrhli čtvrtým místem Erik van Loon se Sébastienem Delaunayem, které od Vanagase s Palmeirem dělilo pouhých jedenáct sekund.

Miroslav Zapletal a Marek Sýkora se na začátku soutěže potýkali s problémy s vynechávajícím motorem, což je ve výsledcích kvalifikační erzety odsunulo až na dvanácté místo. Na následujícím testu pak dojeli soupeře startujícího před nimi a dlouho pokračovali v prachu za ním. Po prvním dnu figuroval černý Ford týmu Offroadsport na jedenácté pozici. Druhou etapu zvládla česko-slovenská posádka bezchybně a bez technických obtíží a díky tomu v konečné klasifikaci vystoupala na páté místo.

Sezonu Světového poháru FIA v cross-country bajách uzavře ve dnech 28. až 30. října portugalská Baja Portalegre.

ITALIAN BAJA 2021 – AUTOMOBILY (SP FIA)
konečné výsledky
1.201Yazeed Al-Rajhi / Michael OrrToyota HiluxOverdrive SA5:02:47
2.217Tiago Reis / Valter CardosoToyota HiluxOverdrive SA+3:03
3.205Benediktas Vanagas / Filipe PalmeiroToyota HiluxInbank Toyota Gazoo Racing Baltics+10:46
4.204Erik van Loon / Sébastien DelaunayToyota HiluxOverdrive SA+10:57
5.203Miroslav Zapletal / Marek SýkoraFord F-150 EvoOffroadsport+23:19
6.400Saleh Al-Saif / Kirill ŠubinCan-Am Maverick X3South Racing+23:50
7.402Alexandre Ré / Pedro RéCan-Am Maverick X3South Racing+23:55
8.406Amerigo Ventura / Mirko BrunYamaha YXZ 1000R+28:27
9.302Santiago Navarro / Marc SolàOverdrive OT3FN Speed Team+32:47
10.207Xevi Pons / Armand MonleónToyota HiluxOverdrive SA+34:51
DAKARMANIA #4

Detailní shrnutí zásadních novinek a událostí sezony 2021, preview Rally Dakar 2022, obšírně zpracované kapitoly z dakarské historie, otevřené rozhovory a spoustu dalších zajímavostí naleznete v tištěném magazínu DAKARMANIA #4.

Dvakrát ročně 160 stran mimořádného čtení pro všechny milovníky cross-country rally. Objednávejte na eshop.dakarmania.cz.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Krzysztof Hołowczyc, Baja Poland 2021

Baja Poland: Tady je Hołowczycovo!

Třináctý ročník Polské baji suverénně ovládl Krzysztof Hołowczyc s Mini. Devětapadesátiletý rodák z Olštýna vyhrál domácí soutěž již posedmé.

Více...
Martin Michek, Hungarian Baja 2021

Hungarian Baja: Světové body pro Michka i Roučkovou

Martin Michek podruhé zasáhl do letošního Světového poháru FIM v bajách a znovu získal tučnou porci bodů.

Více...
Krzysztof Hołowczyc, Hungarian Baja 2021

Strhující závěr Hungarian Baja přepsal historii

Krzysztof Hołowczyc a Yazeed Al-Rajhi dorazili do cíle Hungarian Baja v naprosto totožném čase. O vítězi musela rozhodnout pomocná kritéria.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu