Nani Roma se upsal Fordu

Rubrika: Auto, Dakar 2024  

Nani Roma se po roční přestávce vynucené léčbou rakoviny vrátí na Dakar. Nebude však již pilotovat Hunter od Prodrivu, ale nový Ford Ranger, který s tovární podporou připravuje britský M-Sport ve spolupráci s jihoafrickou společností Neil Woolridge Motorsport. Podle informací španělského deníku Marca se Španěl s M-Sportem dohodl na dvouleté spolupráci s roční opcí.

Nani Roma, Dakar 2022
Nani Roma, Bahrain Raid Xtreme. Rally Dakar 2022. © ASO/DPPI

Roma již Ranger třídy T1+ testoval a v následujících měsících by měl u M-Sportu hrát klíčovou roli při vývoji auta, které se počátkem roku 2024 představí na Dakaru poprvé. V podobné pozici působil 51letý rodák z Folgueroles i při svém předchozím angažmá u týmu Bahrain Raid Xtreme (BRX), jemuž významnou měrou pomohl připravit speciál Prodrive Hunter na dakarskou premiéru v roce 2021, kde s ním vybojoval páté místo.

Loni na jaře však musel přerušit svou kariéru, když mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor močového měchýře. Přestože operace i léčba proběhly úspěšně, na další ročník nejpopulárnější maratonské rally světa se její dvojnásobný vítěz nestihl dostatečně a včas připravit, a proto na startu poprvé po 26 letech chyběl.

U BRX se znovu zapojil do testování Hunteru, ale nakonec se s týmem dohodl na předčasném ukončení platné smlouvy a zamířil k M-Sportu.

Jak dále informuje Marca, šéf M-Sportu Malcolm Wilson jedná také s Romovou krajankou Laiou Sanz. Španělka byla v předchozí dekádě pravidelně nejúspěšnější motocyklistkou na dakarské rally a loni přestoupila do kategorie automobilů. S Mini All4 Racing byla na Dakaru napoprvé třiadvacátá, letos udělala se speciálem Century týmu Astara kotrmelec v páté etapě a v cíli obsadila v kategorii automobilů 32. místo.

Během roku se Sanz stejně jako loni soustředí na starty v šampionátu Extreme E, kde s Mattiasem Ekströmem hájí barvy týmu Acciona | Sainz XE Team. Do letošní sezony společně vstoupili výborně, když při úvodním podniku v Saúdské Arábii obsadili v prvním závodě druhé místo a o den později vyhráli.

Podle dříve zveřejněných informací hodlá M-Sport na Dakaru 2024 nasadit tři vozy. Kromě dvojice výše zmíněných španělských hvězd bylo s „modrým oválem“ v uplynulých měsících spojováno také jméno talentovaného amerického mladíka Setha Quintera, který závodí ve světovém šampionátu v dálkových rally s podporou Red Bullu ve skupině T3. Podle Malcolma Wilsona však zájem projevila celá řada jezdců, včetně účastníků mistrovství světa v rally (WRC).

Podle španělského deníku Marca měl M-Sport neformálně jednat také s Carlosem Sainzem a Sébastienem Loebem. Španěl na jaře potvrdil, že by Dakar rád počtvrté vyhrál a znovu s jiným vozem, ale po neúspěšném vystoupení továrního týmu Audi na Dakaru 2023 není podle některých náznaků jeho další účast úplně jistá.

Loebův kontrakt s BRX vyprší po Dakaru 2024, ovšem o Francouzi, jenž loni za M-Sport startoval na vybraných podnicích WRC, se nyní v zákulisí hovoří především v souvislosti s programem koncernu Renault, který by měl napřesrok vyslat na Dakar speciály dceřiné značky Dacia.

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu