Dakar 2019: První etapu ovládly Kamaz a Iveco

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar
/ Aktualizováno:

Eduard Nikolajev, Jevgenij Jakovlev a Vladimir Rybakov vykročili za obhajobou dakarského vítězství nejlepším možným způsobem, když s novým Kamazem 43509 vyhráli úvodní etapu letošního ročníku. Bylo to však velmi těsné.

Na 84kilometrové speciálce v dunách okolo Pisca byl jen o osmnáct sekund pomalejší Holanďan Ton van Genugten s Ivecem týmu De Rooy a 53 sekund ztratil Holanďanův týmový kolega Federico Villagra, jenž byl před dvanácti měsíci největším Nikolajevovým soupeřem v souboji o vítězství na Dakaru 2018.

Šéf týmu Gerard de Rooy se do Jižní Ameriky vrací po roční přestávce. Loni dal Nizozemec přednost závodu Africa Eco Race, který vyhrál. Přestože v průběhu pondělní etapy prožil doslova horkou chvilku, když začalo hořet jedno z kol jeho Iveca, zařadil se ve výsledcích hned za své týmové kolegy.

První sedmičku pak zkompletovaly zbývající tři tovární Kamazy pilotované Dmitrijem Sotnikovem, Andrejem Karginovem a Ajratem Mardějevem. První šestka se vměstnala do čtyř minut, Mardějev byl jen o dvě sekundy pomalejší.

Aleš Loprais, Dakar 2019
Aleš Loprais / Ferran Marco Alcayna / Petr Pokora, Tatra Jamal Queen 69, Instaforex Loprais Team. Rally Dakar 2019. © Loprais Team

Aleš Loprais si v první etapě užil své, do cíle speciálky dojížděl na pomalém defektu a s nefunkčním interkomem, přesto ztratil jen necelých šest minut a na osmé příčce byl nejlepším ze „zbytku světa“.

Dobře soutěž rozjeli i ostatní čeští zástupci v kategorii kamionů, kteří se seřadili za devátým Alexejem Višněvským s Mazem. Martin Šoltys byl s Tatrou týmu Buggyra desátý, těsně před týmovým kolegou Martinem Kolomým a dvanáctým Martinem Macíkem s Liazem týmu Big Shock Racing.

V úterý 8. ledna se soutěžní posádky vydají dále na jih do města San Juan de Marcona. Z celkových 553 kilometrů se na čas pojede speciálka dlouhá 342 km.

Aleš Loprais, Dakar 2024

Dakar 2024: Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml., Jiří Stross a Instaforex Loprais Praga Team slaví stříbro

Dlouhé čekání je u konce. Aleš Loprais se na Rally Dakar vrací na stupně vítězů v konečném hodnocení

Více...
Vimos No. 55, Iveco "Čenda", Dakar 2023 & 2024

JIŽ SKLADEM : Iveco Macíkovy posádky z Dakaru 2023 a 2024

Vimos uvádí na trh další zajímavou novinku, jež bude nepochybně naprostou nutností pro všechny dakarské fanoušky, kteří zároveň propadli kouzlu papírového modelářství.

Více...

Dakar 2024: Aleš Loprais urval etapové vítězství i na prázdném kole!

Předposlední etapa Dakaru 2024 stála za to! V několika kategoriích se dnes měnilo pořadí na medailových příčkách a divoký průběh měla i mezi kamiony.