Dakar 2019: Obhájce Varela vede, Roučková uvízla

Rubrika: Rally Dakar, SxS  
/ Aktualizováno:
Reinaldo Varela, Dakar 2019

V kategorii SxS zvítězila v první etapě Rally Dakar 2019 brazilská dvojice Reinaldo Varela, Gustavo Gugelmin, jež s buggy Can-Am Maverick X3 obhajuje celkové vítězství z předchozího ročníku.

Čím dál populárnější třída SxS je na Dakaru samostatně vypsána potřetí a její vítězové zatím pocházejí pouze z Brazílie. V roce 2017 se radovali Varelovi krajané Leandro Torres a Lourival Roldan.

Od té doby ale konkurence mezi malými buginami neobyčejně vzrostla. Zatímco před dvěma lety bojovalo o vítězství v SxS pouhých osm posádek a loni jich bylo jen o tři víc, letos se na startu sešla rovná třicítka strojů. Za volant SxS navíc usedly i některé dakarské hvězdy, které dříve sbíraly úspěchy v jiných kategoriích.

59letý Varela v dunách u Pisca potvrdil, že se dokáže prosadit i v nabitém startovním poli. Na 84kilometrové speciálce byl o minutu a 27 sekund rychlejší než dakarský navrátilec „Chaleco“ López z Chile, jenž v letech 2010 a 2013 vybojoval na Dakaru třetí místo v kategorii motocyklů.

Třetí příčku v pondělí obsadil Gerard Farres Guell. Španěl byl třetí mezi motocyklisty v roce 2017 a před rokem se s touto kategorií rozloučil pátým místem.

Ignacio Casale, Dakar 2019
Ignacio Casale/Americo Aliaga, Yamaha YXZ 1000 Turbo RR, Casale Racing. Rally Dakar 2019. © Red Bull Content Pool

Těsně za medailovými pozicemi dojel do cíle loňský vítěz kategorie čtyřkolek Ignacio Casale. Chilanův někdejší velký soupeř Sergej Karjakin, který na Dakaru triumfoval v hodnocení quadů v roce 2017, je průběžně osmý (+5:03).

Olga Roučková s Danielem Zelenkou dokončili úvodní test s třičtvrtěhodinovou ztrátou na posledním místě. Posádka týmu Moto Racing Group zahrabala svůj Can-Am Maverick X3 XRS na jedné z dun, čímž ztratila přibližně čtvrt hodiny.

„Jeli jsme tak maximálně na padesát procent, možná na třicet čtyřicet. Nechtěla jsem to štvát,“ přiznává Olga Roučková. „Jsme rádi, že jsme v cíli. Hlavně Dan, který má za sebou debut na Dakaru a byl výborný. Je vidět, že jsme sehraní.“

V úterý 8. ledna se soutěžní posádky vydají dále na jih do města San Juan de Marcona. Z celkových 553 kilometrů se na čas pojede speciálka dlouhá 342 km.

Rally Dakar 2019 – SxS po 1. etapě
1.Varela / GugelminCan-Am1:11:13
2.Lopez Contardo / Leon QuintanillaCan-Am+1:27
3.Farres Guell / Oliveras CarrerasCan-Am+2:32
4.Casale / AliagaYamaha+3:39
5.Moreno Piazzoli / Araya DiazCan-Am+3:44
30.Roučková / ZelenkaCan-Am+45:32

Mohlo by vás zajímat

Michael Metge, Merzouga Rally 2019

Aragón: Tovární týmy i české překvapení [seznam přihlášených]

Velmi solidním obsazením se může Baja Aragón 2019 pochlubit i v kategorii motocyklů. Třetí a zároveň předposlední podnik Světového

Více...
Jaroslav Valtr, testování Tunisko 2019

Aragón: Macík, Valtr i Bonver Dakar Project [seznam přihlášených]

České týmy se příští víkend na Baja Aragón pokusí prodloužit vítěznou sérii, kterou na španělské soutěži v kategorii kamionů

Více...
Martin Prokop, Baja Aragón 2018

Aragón: Trojice českých jezdců proti silné konkurenci [seznam přihlášených]

Baja Aragón patří k nejpopulárnějším cross-country závodům na evropském kontinentu a startovní listina 36. ročníku výsadní postavení španělského podniku

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu