Dakar 2019: Obhájce Varela vede, Roučková uvízla

Rubrika: Rally Dakar, SxS
Varela, Dakar 2019

V kategorii SxS zvítězila v první etapě Rally Dakar 2019 brazilská dvojice Reinaldo Varela, Gustavo Gugelmin, jež s buggy Can-Am Maverick X3 obhajuje celkové vítězství z předchozího ročníku.

Čím dál populárnější třída SxS je na Dakaru samostatně vypsána potřetí a její vítězové zatím pocházejí pouze z Brazílie. V roce 2017 se radovali Varelovi krajané Leandro Torres a Lourival Roldan.

Od té doby ale konkurence mezi malými buginami neobyčejně vzrostla. Zatímco před dvěma lety bojovalo o vítězství v SxS pouhých osm posádek a loni jich bylo jen o tři víc, letos se na startu sešla rovná třicítka strojů. Za volant SxS navíc usedly i některé dakarské hvězdy, které dříve sbíraly úspěchy v jiných kategoriích.

59letý Varela v dunách u Pisca potvrdil, že se dokáže prosadit i v nabitém startovním poli. Na 84kilometrové speciálce byl o minutu a 27 sekund rychlejší než dakarský navrátilec „Chaleco“ López z Chile, jenž v letech 2010 a 2013 vybojoval na Dakaru třetí místo v kategorii motocyklů.

Třetí příčku v pondělí obsadil Gerard Farres Guell. Španěl byl třetí mezi motocyklisty v roce 2017 a před rokem se s touto kategorií rozloučil pátým místem.

Casale, Dakar 2019
Ignacio Casale / Americo Aliaga, Yamaha YXZ 1000 Turbo RR. Casale Racing Rally Dakar 2019. Foto: Red Bull Content Pool

Těsně za medailovými pozicemi dojel do cíle loňský vítěz kategorie čtyřkolek Ignacio Casale. Chilanův někdejší velký soupeř Sergej Karjakin, který na Dakaru triumfoval v hodnocení quadů v roce 2017, je průběžně osmý (+5:03).

Olga Roučková s Danielem Zelenkou dokončili úvodní test s třičtvrtěhodinovou ztrátou na posledním místě. Posádka týmu Moto Racing Group zahrabala svůj Can-Am Maverick X3 XRS na jedné z dun, čímž ztratila přibližně čtvrt hodiny.

„Jeli jsme tak maximálně na padesát procent, možná na třicet čtyřicet. Nechtěla jsem to štvát,“ přiznává Olga Roučková. „Jsme rádi, že jsme v cíli. Hlavně Dan, který má za sebou debut na Dakaru a byl výborný. Je vidět, že jsme sehraní.“

V úterý 8. ledna se soutěžní posádky vydají dále na jih do města San Juan de Marcona. Z celkových 553 kilometrů se na čas pojede speciálka dlouhá 342 km.

Rally Dakar 2019 – SxS po 1. etapě
1.Varela / GugelminCan-Am1:11:13
2.Lopez Contardo / Leon QuintanillaCan-Am+1:27
3.Farres Guell / Oliveras CarrerasCan-Am+2:32
4.Casale / AliagaYamaha+3:39
5.Moreno Piazzoli / Araya DiazCan-Am+3:44
30.Roučková / ZelenkaCan-Am+45:32

Mohlo by vás zajímat

Yazeed Al-Rajhi, Rally Dakar 2019

Yazeed Al-Rajhi opustil X-raid a vyměnil spolujezdce

Yazeed Al-Rajhi ukončil po třech letech spolupráci s německým X-raidem. Do nové sezony Světového poháru v cross-country rally navíc

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Dakar 2019

Hotovo? Dakar 2020-24 údajně v Saudské Arábii

Jezdci ze Saudské Arábie na sociálních sítích tvrdí, že se představitelé jejich země dohodli s pořadateli Rally Dakar na

Více...
Tapio Lauronen, Baja Russia Northern Forest 2019

Baja Russia 2019: Lauronen nedal Vasiljevovi šanci, Zapletal nedojel

Finská posádka Tapio Lauronen – Toni Lauronen s vozem Mitsubishi Pajero vyhrála ruskou baju, která se jela v Karélii

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu