Dakar 2019: První etapu ovládly Kamaz a Iveco

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Nikolajev, Dakar 2019

Eduard Nikolajev, Jevgenij Jakovlev a Vladimir Rybakov vykročili za obhajobou dakarského vítězství nejlepším možným způsobem, když s novým Kamazem 43509 vyhráli úvodní etapu letošního ročníku. Bylo to však velmi těsné.

Na 84kilometrové speciálce v dunách okolo Pisca byl jen o osmnáct sekund pomalejší Holanďan Ton van Genugten s Ivecem týmu De Rooy a 53 sekund ztratil Holanďanův týmový kolega Federico Villagra, jenž byl před dvanácti měsíci největším Nikolajevovým soupeřem v souboji o vítězství na Dakaru 2018.

Šéf týmu Gerard de Rooy se do Jižní Ameriky vrací po roční přestávce. Loni dal Nizozemec přednost závodu Africa Eco Race, který vyhrál. Přestože v průběhu pondělní etapy prožil doslova horkou chvilku, když začalo hořet jedno z kol jeho Iveca, zařadil se ve výsledcích hned za své týmové kolegy.

První sedmičku pak zkompletovaly zbývající tři tovární Kamazy pilotované Dmitrijem Sotnikovem, Andrejem Karginovem a Ajratem Mardějevem. První šestka se vměstnala do čtyř minut, Mardějev byl jen o dvě sekundy pomalejší.

Loprais, Dakar 2019
A. Loprais / F. Marco Alcayna / P. Pokora, Tatra Jamal Queen 69, Instaforex Loprais Team. Rally Dakar 2019. Foto: Loprais Team Media

Aleš Loprais si v první etapě užil své, do cíle speciálky dojížděl na pomalém defektu a s nefunkčním interkomem, přesto ztratil jen necelých šest minut a na osmé příčce byl nejlepším ze „zbytku světa“.

Dobře soutěž rozjeli i ostatní čeští zástupci v kategorii kamionů, kteří se seřadili za devátým Alexejem Višněvským s Mazem. Martin Šoltys byl s Tatrou týmu Buggyra desátý, těsně před týmovým kolegou Martinem Kolomým a dvanáctým Martinem Macíkem s Liazem týmu Big Shock Racing.

V úterý 8. ledna se soutěžní posádky vydají dále na jih do města San Juan de Marcona. Z celkových 553 kilometrů se na čas pojede speciálka dlouhá 342 km.

Rally Dakar 2019 – KAMIONY po 1. etapě
1. Nikolajev / Jakovlev / Rybakov Kamaz 1:09:05
2. Van Genugten / Der Kinderen / Willemsen Iveco +0:18
3. Villagra / Yacopini / Torlaschi Iveco +0:53
4. De Rooy / Rodewald / Torrallardona Iveco +1:44
5. Sotnikov / Nikitin / Mustafin Kamaz +3:33
6. Karginov / Mokjejev / Leonov Kamaz +3:49
7. Mardějev / Svistunov / Galjautdinov Kamaz +4:02
8. Loprais / Marco Alcayna / Pokora Tatra +5:44
9. Višněvskij / Novikov / Něvjarovič MAZ +6:08
10. Šoltys / Šikola / Schovánek Tatra +6:33
11. Kolomý / Plný / Štross Tatra +7:40
12. Macík / Tomášek / Kalanka Liaz +9:05

Mohlo by vás zajímat

Ollie Roučková

Ollie Roučková se Predátora nebojí!

I když do startu Rally Dakar 2020 zbývá více než osm měsíců, příprava jednotlivých závodníků a týmů už jede

Více...
Gert Huzink, Morocco Desert Challenge 2019

Maroko skončilo vítězstvím i slzami

Vítězstvím, ale i slzami zklamání. Přesně tak skončil letošní 11. ročník rally Morocco Desert Challenge. V poslední osmé etapě

Více...
Sergej Vjazovič, Morocco Desert Challenge 2019

Kapotovaný MAZ při premiéře kraloval

První měření sil kapotovaného kamionu MAZ 6440RR s konkurencí nemohlo dopadnout lépe. Posádka Sergeje Vjazoviče zvládla celou Morocco Desert

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu