Dakar 2019: První etapu ovládly Kamaz a Iveco

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar
Nikolajev, Dakar 2019

Eduard Nikolajev, Jevgenij Jakovlev a Vladimir Rybakov vykročili za obhajobou dakarského vítězství nejlepším možným způsobem, když s novým Kamazem 43509 vyhráli úvodní etapu letošního ročníku. Bylo to však velmi těsné.

Na 84kilometrové speciálce v dunách okolo Pisca byl jen o osmnáct sekund pomalejší Holanďan Ton van Genugten s Ivecem týmu De Rooy a 53 sekund ztratil Holanďanův týmový kolega Federico Villagra, jenž byl před dvanácti měsíci největším Nikolajevovým soupeřem v souboji o vítězství na Dakaru 2018.

Šéf týmu Gerard de Rooy se do Jižní Ameriky vrací po roční přestávce. Loni dal Nizozemec přednost závodu Africa Eco Race, který vyhrál. Přestože v průběhu pondělní etapy prožil doslova horkou chvilku, když začalo hořet jedno z kol jeho Iveca, zařadil se ve výsledcích hned za své týmové kolegy.

První sedmičku pak zkompletovaly zbývající tři tovární Kamazy pilotované Dmitrijem Sotnikovem, Andrejem Karginovem a Ajratem Mardějevem. První šestka se vměstnala do čtyř minut, Mardějev byl jen o dvě sekundy pomalejší.

Loprais, Dakar 2019
A. Loprais / F. Marco Alcayna / P. Pokora, Tatra Jamal Queen 69, Instaforex Loprais Team. Rally Dakar 2019. Foto: Loprais Team Media

Aleš Loprais si v první etapě užil své, do cíle speciálky dojížděl na pomalém defektu a s nefunkčním interkomem, přesto ztratil jen necelých šest minut a na osmé příčce byl nejlepším ze „zbytku světa“.

Dobře soutěž rozjeli i ostatní čeští zástupci v kategorii kamionů, kteří se seřadili za devátým Alexejem Višněvským s Mazem. Martin Šoltys byl s Tatrou týmu Buggyra desátý, těsně před týmovým kolegou Martinem Kolomým a dvanáctým Martinem Macíkem s Liazem týmu Big Shock Racing.

V úterý 8. ledna se soutěžní posádky vydají dále na jih do města San Juan de Marcona. Z celkových 553 kilometrů se na čas pojede speciálka dlouhá 342 km.

Rally Dakar 2019 – KAMIONY po 1. etapě
1.Nikolajev / Jakovlev / RybakovKamaz1:09:05
2.Van Genugten / Der Kinderen / WillemsenIveco+0:18
3.Villagra / Yacopini / TorlaschiIveco+0:53
4.De Rooy / Rodewald / TorrallardonaIveco+1:44
5.Sotnikov / Nikitin / MustafinKamaz+3:33
6.Karginov / Mokjejev / LeonovKamaz+3:49
7.Mardějev / Svistunov / GaljautdinovKamaz+4:02
8.Loprais / Marco Alcayna / PokoraTatra+5:44
9.Višněvskij / Novikov / NěvjarovičMAZ+6:08
10.Šoltys / Šikola / SchovánekTatra+6:33
11.Kolomý / Plný / ŠtrossTatra+7:40
12.Macík / Tomášek / KalankaLiaz+9:05

Mohlo by vás zajímat

Yazeed Al-Rajhi, Rally Dakar 2019

Yazeed Al-Rajhi opustil X-raid a vyměnil spolujezdce

Yazeed Al-Rajhi ukončil po třech letech spolupráci s německým X-raidem. Do nové sezony Světového poháru v cross-country rally navíc

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Dakar 2019

Hotovo? Dakar 2020-24 údajně v Saudské Arábii

Jezdci ze Saudské Arábie na sociálních sítích tvrdí, že se představitelé jejich země dohodli s pořadateli Rally Dakar na

Více...
Tapio Lauronen, Baja Russia Northern Forest 2019

Baja Russia 2019: Lauronen nedal Vasiljevovi šanci, Zapletal nedojel

Finská posádka Tapio Lauronen – Toni Lauronen s vozem Mitsubishi Pajero vyhrála ruskou baju, která se jela v Karélii

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu