Dakar 2019: Nejlépe začal Al-Attiyah, Prokop s problémy

Rubrika: Auto, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Al-Attiyah, Dakar 2019

Nasser Al-Attiyah s navigátorem Mathieu Baumelem vstoupili do Rally Dakar stejně úspěšně jako před rokem. Posádka týmu Toyota Gazoo Racing South Africa opět vyhrála úvodní speciálku v okolí Pisca. Měřený úsek dlouhý 84 kilometrů zvládla za hodinu a necelé dvě minuty.

Dvojnásobný vítěz Dakaru startoval dvě minuty za loňským vítězem Carlosem Sainzem (buggy Mini), ale do cíle dojížděli oba matadoři společně.

„Jsme spokojení, speciálku jsme zvládli bez jakýchkoliv problémů, Toyota funguje velice dobře,“ pochvaluje si Nasser Al-Attiyah. „Vím, že po dnešním vítězství pojedeme zítra první, což bude velmi náročné, ale zkusíme se na další den připravit co nejlépe.“

Sainz byl o téměř dvě minuty pomalejší, přesto bude do druhé etapy vyrážet ze druhého místa. Třetí je s odstupem pouhé sekundy vítěz loňského Světového poháru FIA v cross-country rally Jakub Przygoński (Mini 4×4).

Čtvrté místo vybojoval bývalý vítěz Světového poháru FIA Vladimir Vasiljev se soukromým Hiluxem, který se na Dakar vrací po dvouleté přestávce, kdy dal přednost startu na Africa Eco Race.

Pátá příčka dnes patří Yazeedu Al-Rajhimu s dalším Mini 4×4, za kterého se zařadili Al-Attiyahovi týmoví kolegové Giniel de Villiers a Bernhard ten Brinke, mezi něž se ještě vklínila dakarská legenda Stéphane Peterhansel s další buggy Mini.

Pořadí v první desítce zkompletovali Harry Hunt s Peugeotem týmu PH-Sport a Cyril Despres s poslední buggy od X-raidu.

Huntův týmový kolega Sébastien Loeb se s Peugeotem do elitní desítky nevešel. Francouz ztratil více než šest minut a přenocuje na třinácté pozici.

Prokop, Dakar 2019
Martin Prokop / Jan Tománek, Ford F-150 Raptor, MP-Sports. Rally Dakar 2019. Foto: MP-Sports

Ještě hůř ale začal letošní Dakar pro českou posádku Martin Prokop, Jan Tománek s Fordem F-150 Raptor. Dvojice hájící barvy týmu MP-Sports se potýkala s technickými problémy, na trati strávila téměř o 21 minut víc než Al-Attiyah a je průběžně až šestačtyřicátá.

„Auto se nám čtyřikrát zastavilo, vždy po nějaké ráně,“ popisuje Martin Prokop. „Třikrát se nám povedl reset, ale počtvrté, už ani to nepomohlo. Museli jsme kontaktovat tým, kterému jsme popsali problém. Naštěstí jsme dokázali vysvětlit, jak se to stalo, dohodli jsme se a zkusili jednu věc, která fungovala. Propojili jsme dráty a nakonec auto naskočilo. Dohromady jsme ztratili asi osmnáct minut. Nicméně je to jenom začátek, osmnáct minut může znamenat hodně, ale taky to nemusí být nic. Bohužel. Byl to díl za deset korun, úplná malichernost, ale to se u těchto aut stává, že odejde něco úplně obyčejného, zatímco hlavní věci drží. Doufejme, že je to poslední podobná věc. Teď nezbývá, než se prokousávat pořadím dopředu a ukázat, co v nás je. Když jsme jeli, bylo to super. Auto letělo a nás to bavilo. Musíme se vrátit a bojovat dál.“

Tomáš Ouředníček a David Křípal s druhým Fordem týmu MP-Sport byli dnes pětadvacátí.

V úterý 8. ledna se soutěžní posádky vydají dále na jih do města San Juan de Marcona. Z celkových 553 kilometrů se na čas pojede speciálka dlouhá 342 km.

Rally Dakar 2019 – AUTOMOBILY po 1. etapě
1. Al-Attiyah / Baumel Toyota 1:01:41
2. Sainz / Cruz Mini buggy +1:59
3. Przygoński / Colsoul Mini 4×4 +2:00
4. Vasiljev / Žilcov Toyota +2:18
5. Al Rajhi / Gottschalk Mini 4×4 +2:28
6. De Villiers / Von Zitzewitz Toyota +2:40
7. Peterhansel / Castera Mini buggy +2:57
8. Ten Brinke / Panseri Toyota +3:19
9. Hunt / Rosegaar Peugeot +3:25
10. Despres / Cottret Mini buggy +4:25
25. Ouředníček / Křípal Ford +10:00
46. Prokop / Tománek Ford +20:52

Mohlo by vás zajímat

Martin van den Brink, Morocco Desert Challenge 2019

Van den Brink je už celkově třetí

Opět v elitní pětici přijíždí pilot Martin van den Brink. Po šesté etapě dálkové rally Morocco Desert Challenge mu

Více...
Erik van Loon, Morocco Desert Challenge 2019

Střípky z MDC: Van Loon havaroval, Ouředníčkův Ford hořel, Howes vede

Šestá etapa Morocco Desert Challenge 2019 byla náročná a mimořádně dramatická. Dosud vedoucí muž kategorie automobilů Erik van Loon

Více...
Gert Huzink, Morocco Desert Challenge 2019

Kamion MKR ovládl v Maroku pátou etapu

MKR Technology slaví v dálkové rally Morocco Desert Challenge další vítězství. Zlato v páté etapě bere holandský pilot severočeského

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu