Dakar 2019: Vítěz dvou etap Andrej Karginov vyloučen

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:

Posádka Andrej Karginov, Andrej Mokjejev, Igor Leonov s Kamazem byla vyloučena z Rally Dakar 2019. O třetí příčku v průběžné klasifikaci kamionů přišli Rusové kvůli neposkytnutí pomoci zraněnému divákovi, s nímž se jejich kamion střetl v průběhu páteční etapy.

K incidentu došlo na 279. kilometru rychlostní zkoušky páté etapy, která v pátek zavedla účastníky soutěže z Tacny do Arequipy. Kamaz se startovním číslem 518 zranil jihoamerického diváka, který sledoval závod na nebezpečném místě mimo doporučenou diváckou zónu, což však není na Dakaru s ohledem na charakter podniku nic neobvyklého. 60letý muž při incidentu utrpěl zlomeninu stehenní kosti.

Ruská posádka pokračovala bez zastavení dál, proto byla za neposkytnutí pomoci vyloučena ze závodu.

O zraněného muže se postarali zdravotníci závodu, následně byl transportován na letiště v Ilu a odtud letecky do nemocnice v Arequipě.

Podle vyjádření týmu Kamaz měl Karginov technické problémy, když po startu do speciálky přišel o pohon přední nápravy a jen s obtížemi překonával duny.

„Na trati je velké množství diváků a spousta z nich bývá vždy hlavně v nejobtížnějších pasážích, kde jsou rozptýleni v různých skupinkách,“ připomíná šéf týmu Kamaz Master a sedminásobný dakarský vítěz Vladimir Čagin. „Karginov byl v jednom ze stoupání a v cestě kamionu stála skupinka pěti diváků. Čtyři z nich stihli utéct, ale jeden z nich uvízl v písku a noha mu zůstala pod zadním kolem kamionu. Andrej to samozřejmě neviděl, jel do kopce a v tu chvíli jediné, co vidíte před sebou, je nebe a vrchol kopce. O incidentu se tedy dozvěděl až po příjezdu do bivaku.“

Z videa zachycujícího nehodu je patrné, že k incidentu došlo na sjezdu z duny v místě, kde bylo několik poměrně velkých prohlubní. Ačkoliv na videu může situace vypadat relativně přehledně, z kabiny soutěžního kamionu bylo její vyhodnocení nepochybně mnohem obtížnější.

Pravdou je, že pilot Kamazu #518 páteční speciálku skvěle rozjel a bojoval s Eduardem Nikolajevem a Dmitrijem Sotnikovem o vedení nejen v páté etapě, ale de facto i v průběžném hodnocení. Oba soupeři do etapy vyráželi společně, dvě minuty po Karginovovi. Ve chvíli, kdy došlo ke střetu s divákem, ho jeden z týmových kolegů předjížděl a Karginov tudíž věděl, že v porovnání s ním ztratil právě dvě minuty.

„Komisaři to vyšetřovali a k našemu překvapení dospěli k velmi tvrdému rozhodnutí a posádku diskvalifikovali. Rozhodnutí nás velice překvapilo, ale protestovat můžeme až po závodě. Musíme to přijmout a pokračovat se třemi posádkami,“ uzavírá šéf ruského týmu.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Scania Lonestar DKR3, Dakarspeed

Dakar 2021: Maurik van den Heuvel míří vysoko

Maurik van den Heuvel a jeho tým Dakarspeed odhalili válečné barvy nového kamionu Scania Lonestar DKR3 a potvrdili účast na Rally Dakar 2021.

Více...
Sebastian Bühler, Baja TT do Pinhal 2020

Baja do Pinhal: Bühler dominoval. Světové body pro Roučkovou

Úvodní podnik zkrácené sezony Světového poháru FIM v bajách suverénně ovládl Němec Sebastian Bühler, který zvítězil stylem start-cíl.

Více...
Martin Prokop, Abu Dhabi Desert Challenge 2019

Abu Dhabi Desert Challenge zrušena, Dubajská baja potvrzena

Týmy připravující se na Dakar 2021 musí znovu měnit plány. Mnohé z nich hodlaly vyrazit na Abu Dhabi Desert Challenge, jenže letošní ročník byl zrušen.

Více...

KomentářeOn Dakar 2019: Vítěz dvou etap Andrej Karginov vyloučen

  • Divák sledoval závod na nebezpecnem místě mimo doporučenou diváckou zónu a diskvalifikuji jezdce???!!! No to mě zase zvedlo ze židle, hooodne sprostá bych byla.

  • Vzhledem k tomu, že ani kameraman nevyhodnotil situaci jako kritickou a dál natáčel auta v dálce, místo zraněného trouby, myslím, že diskvalifikace byla spíše politického rázu! Těsně před najetím na nohu neukázněného diváka opravdu byla kabina vozu v náklonu směrem vzhůru a řidič nemohl situaci vyhodnotit jako kritickou. Ostatně pořadatel závodu je zodpovědný za bezpečnost na trati! Pokud by vůz zastavil, na věci ošetření zraněného by se moc nezměnilo. Na místě bylo mnoho dalších diváků, kteří jistě pomohli a pěšky tam jistě též nedorazili. Zase politika ve sportu!

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu