Dakar 2019: Vítěz dvou etap Andrej Karginov vyloučen

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Andrej Karginov, Dakar 2019

Posádka Andrej Karginov, Andrej Mokjejev, Igor Leonov s Kamazem byla vyloučena z Rally Dakar 2019. O třetí příčku v průběžné klasifikaci kamionů přišli Rusové kvůli neposkytnutí pomoci zraněnému divákovi, s nímž se jejich kamion střetl v průběhu páteční etapy.

K incidentu došlo na 279. kilometru rychlostní zkoušky páté etapy, která v pátek zavedla účastníky soutěže z Tacny do Arequipy. Kamaz se startovním číslem 518 zranil jihoamerického diváka, který sledoval závod na nebezpečném místě mimo doporučenou diváckou zónu, což však není na Dakaru s ohledem na charakter podniku nic neobvyklého. 60letý muž při incidentu utrpěl zlomeninu stehenní kosti.

Ruská posádka pokračovala bez zastavení dál, proto byla za neposkytnutí pomoci vyloučena ze závodu.

O zraněného muže se postarali zdravotníci závodu, následně byl transportován na letiště v Ilu a odtud letecky do nemocnice v Arequipě.

Podle vyjádření týmu Kamaz měl Karginov technické problémy, když po startu do speciálky přišel o pohon přední nápravy a jen s obtížemi překonával duny.

„Na trati je velké množství diváků a spousta z nich bývá vždy hlavně v nejobtížnějších pasážích, kde jsou rozptýleni v různých skupinkách,“ připomíná šéf týmu Kamaz Master a sedminásobný dakarský vítěz Vladimir Čagin. „Karginov byl v jednom ze stoupání a v cestě kamionu stála skupinka pěti diváků. Čtyři z nich stihli utéct, ale jeden z nich uvízl v písku a noha mu zůstala pod zadním kolem kamionu. Andrej to samozřejmě neviděl, jel do kopce a v tu chvíli jediné, co vidíte před sebou, je nebe a vrchol kopce. O incidentu se tedy dozvěděl až po příjezdu do bivaku.“

Z videa zachycujícího nehodu je patrné, že k incidentu došlo na sjezdu z duny v místě, kde bylo několik poměrně velkých prohlubní. Ačkoliv na videu může situace vypadat relativně přehledně, z kabiny soutěžního kamionu bylo její vyhodnocení nepochybně mnohem obtížnější.

Pravdou je, že pilot Kamazu #518 páteční speciálku skvěle rozjel a bojoval s Eduardem Nikolajevem a Dmitrijem Sotnikovem o vedení nejen v páté etapě, ale de facto i v průběžném hodnocení. Oba soupeři do etapy vyráželi společně, dvě minuty po Karginovovi. Ve chvíli, kdy došlo ke střetu s divákem, ho jeden z týmových kolegů předjížděl a Karginov tudíž věděl, že v porovnání s ním ztratil právě dvě minuty.

„Komisaři to vyšetřovali a k našemu překvapení dospěli k velmi tvrdému rozhodnutí a posádku diskvalifikovali. Rozhodnutí nás velice překvapilo, ale protestovat můžeme až po závodě. Musíme to přijmout a pokračovat se třemi posádkami,“ uzavírá šéf ruského týmu.

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Morocco Desert Challenge 2019

Silk Way: MAZ se Kamazům postaví s kapotnikem [seznam přihlášených]

Do devátého ročníku Silk Way Rally odstartuje v kategorii kamionů šestnáct posádek. Největšími soupeři továrních Kamazů by měly být

Více...
Petr Hozák, Italian Baja 2019

Petr Hozák nástrahy italské soutěže nezdolal, a tak se těší do Španělska

Premiérová účast na Italian Baja, ve které Petr Hozák startoval v nových barvách a s novým spolujezdcem René Kilianem,

Více...
Henk Lategan, Kalahari Desert Race 2019

SACCS: V nejtěžším závodě sezony hvězdy Toyoty neuspěly

Giniel de Villiers ani Henk Lategan se úspěchu při rally Botswana Kalahari Desert 1000 nedočkali. Oba hlavní favorité na

Více...

KomentářeOn Dakar 2019: Vítěz dvou etap Andrej Karginov vyloučen

  • Vzhledem k tomu, že ani kameraman nevyhodnotil situaci jako kritickou a dál natáčel auta v dálce, místo zraněného trouby, myslím, že diskvalifikace byla spíše politického rázu! Těsně před najetím na nohu neukázněného diváka opravdu byla kabina vozu v náklonu směrem vzhůru a řidič nemohl situaci vyhodnotit jako kritickou. Ostatně pořadatel závodu je zodpovědný za bezpečnost na trati! Pokud by vůz zastavil, na věci ošetření zraněného by se moc nezměnilo. Na místě bylo mnoho dalších diváků, kteří jistě pomohli a pěšky tam jistě též nedorazili. Zase politika ve sportu!

  • Divák sledoval závod na nebezpecnem místě mimo doporučenou diváckou zónu a diskvalifikuji jezdce???!!! No to mě zase zvedlo ze židle, hooodne sprostá bych byla.

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu