Dakar 2019: Technické problémy sesadily Loeba z druhé pozice

Rubrika: Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Sébastien Loeb, Dakar 2019

Stéphane Peterhansel s Davidem Casterou a buggy Mini vyhráli sedmou etapu Rally Dakar 2019, která začínala a končila ve městě San Juan de Marcona. Francouzská dvojice se díky tomu vrátila na druhou příčku v průběžném hodnocení závodu. Z té se dnes poroučel Sébastien Loeb, jehož Peugeot zastavily už v úvodní části rychlostní zkoušky technické problémy.

Zatímco včera Loeb zářil, připsal si třetí etapové vítězství v letošním ročníku dakarské rally a chyb svých soupeřů využil k posunu z pátého na druhé místo celkové klasifikace, dnes to byl právě bývalý mistr světa v rally, kdo nabral ztrátu.

Peugeot týmu PH-Sport zastavil kvůli problémům s elektrikou na 37. kilometru. Loeb s navigátorem Danielem Elenou dokázali závadu odstranit, ale opravou ztratili téměř 40 minut. Následně se pustili do velké stíhací jízdy, během níž dokázali své manko stáhnout na 28 a půl minuty, přesto si v celkovém součtu pohoršili o dvě příčky a před třemi posledními soutěžními dny jsou čtvrtí.

„Auto zastavilo po třech a půl kilometrech. Dokázali jsme ho znovu uvést do pohybu, ale po pěti kilometrech zastavilo znovu a pak zastavovalo v čím dál kratších intervalech,“ popsal v cíli etapy Sébastien Loeb. „Hledali jsme příčinu problému, dokud jsme nenašli správnou zdířku. Byl to úplný výpadek napájení. Kromě toho jsme neudělali žádnou chybu a byli jsme docela rychlí. Je to docela demotivující, uvidíme, co se dá dělat a o co ještě můžeme v dalších dnech zabojovat.“

V úvodní části dnešní etapy čelil Peterhansel útoku ze strany Naniho Romy s Mini JCW Rally, který před etapou na třináctinásobného vítěze Dakaru ztrácel jen čtyři minuty a deset sekund. Nakonec byl Francouz o čtyři a půl minuty rychlejší, ale polepšili si oba. Peterhansel se posunul na druhé místo, Roma je nyní třetí.

„Navigace byla zrádná, ale řekl bych, že jsme si vedli dobře, protože jsme najeli nějaký čas na všechny,“ hodnotil spokojený Stéphane Peterhansel. „Trochu jsme se přiblížili Nasserovi, ale bude těžké připravit jej o vedení. Vlastně si ani nezasloužíme být před ním, protože si počíná skutečně výborně a zatím neudělal žádnou chybu.“

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019
Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel, Toyota Hilux, Toyota Gazoo Racing SA. © Red Bull Content Pool

Až profesorskou jízdu v sedmé etapě předváděl Katařan Nasser Al-Attiyah se svým francouzským navigátorem Mathieu Baumelem. Posádka tovární Toyoty vyrážela na trať až za Loebem, a tak věděla o jeho problémech. Al-Attiyah zbytečně neriskoval, v hodnocení etapy obsadil s téměř dvanáctiminutovou ztrátou čtvrtou příčku, přesto dál vede s půlhodinovým náskokem před Peterhanselem.

„Deset kilometrů před cílem jsme měli defekt zadní pneumatiky, ale rozhodli jsme se, že s tím dojedeme do cíle, protože jsme nechtěli ztrácet čas výměnou,“ řekl Nasser Al-Attiyah.

Třetí místo v dnešní etapě pomohlo loňskému vítězi Carlosi Sainzovi (Mini JCW Buggy) k návratu do první desítky, přestože Španěl po problémech v průběhu prvního týdne soutěže nabral velkou ztrátu.

Martin Prokop s Janem Tománkem byli s Fordem v sedmé etapě desátí, což jim stačilo, aby v celkovém hodnocení udrželi sedmou příčku. Od šestého Jakuba Przygońského (Mini 4×4) dělí posádku týmu MP-Sports 33 minut. Vítěz loňského Světového poháru FIA v cross-country rally hodně ztratil ve včerejší etapě kvůli problémům s převodovkou a její výměně v servisní zóně na kontrolním bodě číslo 1, dnes se však znovu dostal do tempa a na Prokopa najel pět a půl minuty.

Průběžné pořadí automobilů po 7. etapě:

1.Al-Attiyah / Baumel (Toyota)25:13:30
2.Peterhansel / Castera (Mini Buggy)+29:16
3.Roma / Haro Bravo (Mini 4×4)+37:59
4.Loeb / Elena (Peugeot)+54:12
5.Despres / Cottret (Mini Buggy)+1:20:01
6.Przygonski / Colsoul (Mini 4×4)+2:03:10
7.Prokop / Tománek (Ford)+ 2:45:33
8.Al-Rajhi / Gottschalk (Mini 4×4)+3:39:33
9.Ten Brinke / Panseri (Toyota)+4:32:31
10.Sainz / Cruz (Mini Buggy)+5:15:31
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Fernando Alonso, Lichtenburg 2019

Alonsova divoká premiéra: Kotrmelec i slibné časy

Cross-country rally Fernanda Alonsa napoprvé vůbec nešetřila. Při rally Lichtenburg 400 se bývalý mistr světa F1 blýskl, ale dostal také nováčkovskou lekci.

Více...
Fernando Alonso & Marc Coma, Lichtenburg 2019

Fernando Alonso s Marcem Comou. A rovnou naostro

Fernando Alonso a Marc Coma vstoupili do své první společné rally velmi dobře. Při Lichtenburg 400 vybojovali třetí místo v kvalifikačním závodě.

Více...
Khalid Al Qassimi, Abu Dhabi Desert Challenge 2019

Jordan Baja: Vítaným zpestřením Al Qassimi s Peugeotem

Trojice závodníků usilujících o titul a Khalid Al Qassimi, to jsou hlavní favorité jordánské baji, která je poprvé součástí světového poháru FIA.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu