Dakar 2019: Technické problémy sesadily Loeba z druhé pozice

Rubrika: Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Sébastien Loeb, Dakar 2019

Stéphane Peterhansel s Davidem Casterou a buggy Mini vyhráli sedmou etapu Rally Dakar 2019, která začínala a končila ve městě San Juan de Marcona. Francouzská dvojice se díky tomu vrátila na druhou příčku v průběžném hodnocení závodu. Z té se dnes poroučel Sébastien Loeb, jehož Peugeot zastavily už v úvodní části rychlostní zkoušky technické problémy.

Zatímco včera Loeb zářil, připsal si třetí etapové vítězství v letošním ročníku dakarské rally a chyb svých soupeřů využil k posunu z pátého na druhé místo celkové klasifikace, dnes to byl právě bývalý mistr světa v rally, kdo nabral ztrátu.

Peugeot týmu PH-Sport zastavil kvůli problémům s elektrikou na 37. kilometru. Loeb s navigátorem Danielem Elenou dokázali závadu odstranit, ale opravou ztratili téměř 40 minut. Následně se pustili do velké stíhací jízdy, během níž dokázali své manko stáhnout na 28 a půl minuty, přesto si v celkovém součtu pohoršili o dvě příčky a před třemi posledními soutěžními dny jsou čtvrtí.

„Auto zastavilo po třech a půl kilometrech. Dokázali jsme ho znovu uvést do pohybu, ale po pěti kilometrech zastavilo znovu a pak zastavovalo v čím dál kratších intervalech,“ popsal v cíli etapy Sébastien Loeb. „Hledali jsme příčinu problému, dokud jsme nenašli správnou zdířku. Byl to úplný výpadek napájení. Kromě toho jsme neudělali žádnou chybu a byli jsme docela rychlí. Je to docela demotivující, uvidíme, co se dá dělat a o co ještě můžeme v dalších dnech zabojovat.“

V úvodní části dnešní etapy čelil Peterhansel útoku ze strany Naniho Romy s Mini JCW Rally, který před etapou na třináctinásobného vítěze Dakaru ztrácel jen čtyři minuty a deset sekund. Nakonec byl Francouz o čtyři a půl minuty rychlejší, ale polepšili si oba. Peterhansel se posunul na druhé místo, Roma je nyní třetí.

„Navigace byla zrádná, ale řekl bych, že jsme si vedli dobře, protože jsme najeli nějaký čas na všechny,“ hodnotil spokojený Stéphane Peterhansel. „Trochu jsme se přiblížili Nasserovi, ale bude těžké připravit jej o vedení. Vlastně si ani nezasloužíme být před ním, protože si počíná skutečně výborně a zatím neudělal žádnou chybu.“

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019
Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel, Toyota Hilux, Toyota Gazoo Racing SA. © Red Bull Content Pool

Až profesorskou jízdu v sedmé etapě předváděl Katařan Nasser Al-Attiyah se svým francouzským navigátorem Mathieu Baumelem. Posádka tovární Toyoty vyrážela na trať až za Loebem, a tak věděla o jeho problémech. Al-Attiyah zbytečně neriskoval, v hodnocení etapy obsadil s téměř dvanáctiminutovou ztrátou čtvrtou příčku, přesto dál vede s půlhodinovým náskokem před Peterhanselem.

„Deset kilometrů před cílem jsme měli defekt zadní pneumatiky, ale rozhodli jsme se, že s tím dojedeme do cíle, protože jsme nechtěli ztrácet čas výměnou,“ řekl Nasser Al-Attiyah.

Třetí místo v dnešní etapě pomohlo loňskému vítězi Carlosi Sainzovi (Mini JCW Buggy) k návratu do první desítky, přestože Španěl po problémech v průběhu prvního týdne soutěže nabral velkou ztrátu.

Martin Prokop s Janem Tománkem byli s Fordem v sedmé etapě desátí, což jim stačilo, aby v celkovém hodnocení udrželi sedmou příčku. Od šestého Jakuba Przygońského (Mini 4×4) dělí posádku týmu MP-Sports 33 minut. Vítěz loňského Světového poháru FIA v cross-country rally hodně ztratil ve včerejší etapě kvůli problémům s převodovkou a její výměně v servisní zóně na kontrolním bodě číslo 1, dnes se však znovu dostal do tempa a na Prokopa najel pět a půl minuty.

Průběžné pořadí automobilů po 7. etapě:

1.Al-Attiyah / Baumel (Toyota)25:13:30
2.Peterhansel / Castera (Mini Buggy)+29:16
3.Roma / Haro Bravo (Mini 4×4)+37:59
4.Loeb / Elena (Peugeot)+54:12
5.Despres / Cottret (Mini Buggy)+1:20:01
6.Przygonski / Colsoul (Mini 4×4)+2:03:10
7.Prokop / Tománek (Ford)+ 2:45:33
8.Al-Rajhi / Gottschalk (Mini 4×4)+3:39:33
9.Ten Brinke / Panseri (Toyota)+4:32:31
10.Sainz / Cruz (Mini Buggy)+5:15:31

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Morocco Desert Challenge 2019

Silk Way: MAZ se Kamazům postaví s kapotnikem [seznam přihlášených]

Do devátého ročníku Silk Way Rally odstartuje v kategorii kamionů šestnáct posádek. Největšími soupeři továrních Kamazů by měly být

Více...
Petr Hozák, Italian Baja 2019

Petr Hozák nástrahy italské soutěže nezdolal, a tak se těší do Španělska

Premiérová účast na Italian Baja, ve které Petr Hozák startoval v nových barvách a s novým spolujezdcem René Kilianem,

Více...
Henk Lategan, Kalahari Desert Race 2019

SACCS: V nejtěžším závodě sezony hvězdy Toyoty neuspěly

Giniel de Villiers ani Henk Lategan se úspěchu při rally Botswana Kalahari Desert 1000 nedočkali. Oba hlavní favorité na

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu