Dakar 2019: Nicolás Cavigliasso přepisoval rekordy

Rubrika: Quad, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Nicolás Cavigliasso, Dakar 2019

Nicolás Cavigliasso na Rally Dakar 2019 vyhrál devět z deseti etap a v kategorii čtyřkolek zvítězil s náskokem jedné hodiny a 55 minut. Takovou suverenitu co do počtu etapových vítězství v poměru k počtu etap historie Dakaru nepamatuje. Přitom 27letý Argentinec jel slavnou rally teprve podruhé.

Ano, je pravda, že loňský vítěz Ignacio Casale odešel do kategorie SxS a čtyřkolkářský trůn se uvolnil. SxS dal přednost i Sergej Karjakin, který vládl quadům na Dakaru v roce 2017. Nicméně konkurence zůstala mezi čtyřkolkáři stále velice silná.

Napoprvé stříbro

Cavigliasso na sebe důrazně upozornil už před rokem, kdy na dakarské rally debutoval. Tehdy byl ještě po čtvrtém dnu až osmý. Pak ale vyhrál pátou etapu ze San Juanu de Marcona do Arequipy a poskočil na čtvrtou příčku. Na počátku druhého týdne si po maratonských etapách o další stupínek polepšil a když v jedenácté etapě z Belénu do Fiambaly přidal další etapové vítězství, posunul se na druhou pozici, kterou už udržel až do cíle. Třetího Jeremíase Gonzáleze Ferioliho porazil o půl hodiny.

Nicolás Cavigliasso, Dakar 2019

Napodruhé totální nadvláda

23letý González Ferioli, který na Dakaru letos startoval popáté a kromě trofeje za třetí místo z loňska se může pyšnit i stříbrem z roku 2015, si před startem 41. ročníku dělal na vítězství minimálně stejný zálusk jako Cavigliasso.

Rodák z Cordoby ovšem žádné drama nepřipustil. Vedl od úvodního dne a v průběhu prvního týdne před sebe pustil Gonzáleze Ferioliho jen ve třetí etapě. Ovšem i tehdy zaostal pouze o minutu a tři čtvrtě. Den volna v Arequipě tak trávil jako leader průběžného pořadí s více než 49minutovým náskokem, který ve druhé polovině rally ještě o více než hodinu navýšil.

„Nebylo to snadné. V přípravě na letošní Dakar jsem opravdu dřel,“ řekl Nicolás Cavigliasso v cíli poslední etapy. „Byl to teprve můj druhý Dakar, ale pořád jsem do toho šel naplno, protože jsem chtěl vyhrát. Teď jsem jednička mezi čtyřkolkáři a z toho mám radost.“

Druhé místo tedy podruhé ve své kariéře obsadil Jeremías González Ferioli, jenž se při všech svých pěti startech na Dakaru prosadil mezi šest nejlepších. Argentinskou nadvládu podtrhl třetím místem Gustavo Gallego, který při svém třetím startu Dakar poprvé dokončil.

Jediný český zástupce v kategorii čtyřkolek Tomáš Kubiena měl závod skvěle rozjetý, v páté etapě však musel kvůli technické závadě odstoupit.

Výsledky Rally Dakar 2019 – čtyřkolky:

1.Nicolás Cavigliasso (Yamaha)43:01:54
2.Jeremías González Ferioli (Yamaha)+1:55:37
3.Gustavo Gallego (Yamaha)+2:11:48
4.Alexandre Giroud (Yamaha)+4:02:41
5.Manuel Andujar (Yamaha)+6:38:10
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Fernando Alonso, Lichtenburg 2019

Alonsova divoká premiéra: Kotrmelec i slibné časy

Cross-country rally Fernanda Alonsa napoprvé vůbec nešetřila. Při rally Lichtenburg 400 se bývalý mistr světa F1 blýskl, ale dostal také nováčkovskou lekci.

Více...
Fernando Alonso & Marc Coma, Lichtenburg 2019

Fernando Alonso s Marcem Comou. A rovnou naostro

Fernando Alonso a Marc Coma vstoupili do své první společné rally velmi dobře. Při Lichtenburg 400 vybojovali třetí místo v kvalifikačním závodě.

Více...
Khalid Al Qassimi, Abu Dhabi Desert Challenge 2019

Jordan Baja: Vítaným zpestřením Al Qassimi s Peugeotem

Trojice závodníků usilujících o titul a Khalid Al Qassimi, to jsou hlavní favorité jordánské baji, která je poprvé součástí světového poháru FIA.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu