Baja Russia 2019: Vede Lauronen, Zapletal atakuje pódium

Rubrika: Auto, Baja Russia, FIA SP baja  
/ Aktualizováno:

Tapio Lauronen s Mitsubishi byl nejrychlejší na obou rychlostních zkouškách sobotní etapy Baja Russia – Northern Forest a ujal se vedení v průběžném hodnocení úvodního podniku Světového poháru FIA v cross-country bajách 2019.

V sobotu dopoledne absolvovali účastníci ruské baji druhou rychlostní zkoušku. Noční mráz pomohl kvalitě cest. Povrch zůstal relativně tvrdý i po průjezdu všech 44 účastníků. Odlišné podmínky však panovaly na třetím testu, ačkoliv jeho trať z velké části kopírovala dopolední erzetu. Na sluníčku opět roztála vrchní vrstva ledu, která se proměnila v břečku. Odpoledne tudíž tratě hodně klouzaly.

Tapio Lauronen, Baja Russia Northern Forest 2019
Tapio Lauronen s Mitsubishi vyhrál obě sobotní rychlostní zkoušky a ujal se vedení

Tapio Lauronen byl na páteční superspeciálce pátý, když za vítězným Vladimirem Vasiljevem (Mini) zaostal o 49 sekund. V sobotu ale nechal Rusa pokaždé za sebou a po druhé etapě před ním vede s náskokem dvou minut a 46 sekund.

„Byl to dobrý den,“ radoval se v cíli třetí rychlostní zkoušky Tapio Lauronen. „Včera jsme trochu ztratili kvůli drobnému problému, proto jsme se do toho dnes museli opřít. Během RZ3 jsme opět měli menší problémy se zavěšením. Špatně jsme ho nastavili a auto tvrdě naráželo o zem při dopadu po skocích a při jízdě v kolejích. Na zítřek to o centimetr zvedneme, abychom mohli jet rychleji hlavně ve druhém průjezdu, kdy už trať není v tak dobré kondici. A samozřejmě se budeme dál držet naší taktiky, kterou je jízda naplno!“

Benediktas Vanagas (Toyota) a Miroslav Zapletal (Hummer) ztrácejí dalších osm minut a svádějí souboj o třetí příčku. Na RZ2 byl o třináct sekund rychlejší český závodník.

„Když jsme do erzety startovali, byla ještě docela tma. Po dvaceti nebo třiceti kilometrech jsme nezvládli pravotočivou zatáčku a jedním z důvodů byla i horší viditelnost,“ popsal Miroslav Zapletal v cíli druhého testu. „Před startem jsme navíc udělali chybu. Špatně jsme spočítali množství paliva a natankovali jsme ho víc, než bylo potřeba. Auto bylo těžší a já jsem musel jet o něco opatrněji, než bych si přál.“

Odpoledne Zapletal s Litevcem prohrál o 55 sekund, ale před závěrečnou etapou oba dělí pouhá půlminuta.

V neděli jsou na programu další dvě rychlostní zkoušky (125 a 104 km). Z velké části se pojedou na stejných tratích jako dnes, ovšem v protisměru.

Baja Russia Northern Forest 2019 – Pořadí po 2. etapě (RZ3)

1.Lauronen / LauronenMitsubishi Pajero2:58:19
2.Vasiljev / ŽilcovMini Cooper Countryman+2:46
3.Vanagas / BobaToyota Hilux+10:42
4.Zapletal / SýkoraHummer H3 Evo 7+11:14
5.Novikov / NovikovG-Force BARS+14:10
6.Rudskoj / ZagorodňukG-Force BARS+22:31

Kompletní průběžné pořadí po 2. etapě (pdf)

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Dakar 2020

MAZ o spolupráci s Buggyrou: mozky jsou naše, ruce české

MAZ-Sportauto v těchto dnech dokončuje stavbu druhého kapotového kamionu. Ve spolupráci s Buggyrou pro něj Bělorusové připravili výkonnější motor.

Více...
Toyota Yaris WRC, Mexico 2020

Al-Attiyaha láká Safari Rally. Jedná s Toyotou

Nasser Al-Attiyah se chce vrátit do mistrovství světa v automobilových soutěžích, aby se mohl zúčastnit africké Safari Rally.

Více...
Ricky Brabec, Sonora Rally 2020

Sonora Rally: Ricky Brabec udolal Skylera Howese

Zatímco většina světového motoristického sportu upadla do nucené hibernace, v Mexiku se uskutečnil šestý ročník Sonora Rally.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu