Střípky z MDC: Van Loon havaroval, Ouředníčkův Ford hořel, Howes vede

Rubrika: Morocco Desert Challenge  
/ Aktualizováno:
Erik van Loon, Morocco Desert Challenge 2019

Šestá etapa Morocco Desert Challenge 2019 byla náročná a mimořádně dramatická. Dosud vedoucí muž kategorie automobilů Erik van Loon havaroval a musel odstoupit. Ford české posádky Tomáš Ouředníček, David Křípal hořel. Radost naopak panuje v týmu Klymčiw Racing, jehož jezdec Skyler Howes vede mezi motocyklisty.

*** Ve čtvrtek 18. dubna pokračovala Morocco Desert Challenge 2019 šestou etapou ze Zagory do Merzougy dlouhou 370 kilometrů. Závodníci si užili prakticky vše, co pouštní krajina nabízí: duny, písečné pláně, kaňony i vyschlá řečiště.

Auto: Pohroma pro Van Loona i Ouředníčka

*** Erik van Loon s Wouterem Rosegaarem (Toyota) v polovině soutěže vedli s téměř 42minutovým náskokem před nejbližším ze svých pronásledovatelů. Ve včerejší páté etapě však uvízli na duně a při vyprošťování ohnuli zvedák. Vedení sice udrželi, ale před průběžně druhým Vouthierem měli k dobru už jen necelé dvě minuty. Dnes Nizozemci podle mezičasů vedli, ovšem necelých 30 kilometrů před cílem v rychlosti kolem 180 km/h havarovali. Posádka je v pořádku.

*** Erik van Loon: „Jeli jsme dobře a měli jsme dvouminutový náskok. Překvapila nás situace, která nebyla popsaná v roadbooku. Byla to tvrdá rána, ale naštěstí nemáme žádné zranění. Na auto se ještě podíváme, ale na první pohled se zdá, že oprava nebude možná. Ulomila se kola a vypadá to, že rám není rovný.“

*** Špatné zprávy se dnes týkaly také Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem, kteří museli řešit požár svého Fordu. Podle prvních informací pořadatelů vůz týmu South Racing CE shořel. Večer se na oficiálním webu soutěže objevila informace, že se jednalo jen o menší oheň v důsledku technických problémů, který se podařilo rychle uhasit. Nicméně česká posádka etapu nedokončila a přišla o šestou příčku průběžného pořadí. Pokud se vůz podaří opravit, mohou Ouředníček s Křípalem v soutěži pokračovat. S 30hodinovou penalizací však klesli na hranici třetí a čtvrté desítky.

*** Tomáš Ouředníček: „Dnes jsme opět zažili strašlivé okamžiky. Zastavili jsme na duně a z pod kapoty vyšlehly plameny. Stihli jsme vyběhnout z auta a aktivovat hasicí systém. Nicméně oheň neustal. Snažili jsme se tedy auto zaházet pískem, což se nakonec podařilo. Škody na autě jsou nakonec menší, než jsme čekali, takže se opět nevyspíme a třeba se podaří malý zázrak, abychom se zítra dostali na start!“

Jean-Pascal Besson, Morocco Desert Challenge 2019
Jean-Pascal Besson / Sébastien Delaunay, Peugeot 3008 DKR, Easy Rally Raid. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallymaniacs

*** Nejrychlejšího času dosáhla v šesté etapě posádka Jean-Pascal Besson, Sébastien Delaunay s Peugeotem. V průběžném hodnocení však Francouzi figurují hluboko v poli, neboť obdrželi vysokou penalizaci kvůli odstoupení z jedné z předchozích etap.

*** Dvě etapy před koncem se vedení ujímají Remy Vauthier a Jean-Michel Polato s buggy Optimus MD. Dnes byl Švýcar druhý (+6:40 min), celkově vede o 10 a půl minuty před Jérômem Pelichetem s dalším Optimusem. Třetí Thomas Bell (Nissan) už ztrácí téměř dvě a tři čtvrtě hodiny.

Skyler Howes, Morocco Desert Challenge 2019
Skyler Howes, Husqvarna FR 450 Rally, Klymčiw Racing. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallymaniacs

Moto: Skyler Howes se vrací do čela

*** Po dvou etapách, které ovládl jeho hlavní a jediný rovnocenný soupeř Joan Pedrero (KTM), si dnes třetí dílčí triumf na MDC 2019 připsal Skyler Howes s Husqvarnou českého týmu Klymčiw Racing. Američan byl o 4 minuty a 6 sekund rychlejší než Španěl a do předposledního dne soutěže vyrazí jako leader průběžného hodnocení s náskokem 2 minut a 8 sekund před Pedrerem.

*** Nizozemec Paul Spierings (Husqvarna) byl třetí v etapě (+33:05) a třetí zůstává i celkově, byť s obří ztrátou 3 hodin a 27 minut.

*** Do první pětky se znovu prosadil Howesův týmový kolega Petr Vlček (KTM), který však po odstoupení ze třetí etapy už nemůže usilovat o umístění na nejvyšších příčkách absolutní klasifikace.

*** Zbyněk Olmer jun. (Czech Beer Rally Team), kterému před dnešní etapou patřilo 10. místo celkově, musel z etapy odstoupit, když 14 kilometrů před cílem v dunách nenastartoval svou KTM a musel využít pomoci sběrného kamionu.

Alexej Višněvskij, Morocco Desert Challenge 2019
Alexej Višněvskij / Pavel Haranin / Vitalij Muryljev, MAZ 5309RR, MAZ-Sportauto. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallycool

Kamiony: Double pro MAZ

*** Alexej Višněvskij (MAZ) je prvním pilotem, který v rámci letošního ročníku MDC dokázal vyhrát dvě etapy. Díky tomu si Bělorus v celkovém součtu polepšil ze sedmého na páté místo.

*** Višněvského týmový kolega Sergej Vjazovič s novým 6440RR byl dnes druhý (+2:23) a v průběžném hodnocení už vede o více než půl hodiny před Roelandem Voermanem (MAN).

*** Sergej Vjazovič: „Jeli jsme ze všech sil a tak rychle, jak to jen šlo. Udělali jsme pár navigačních chyb, protože jsme jeli před všemi ostatními. Pak nás dostihla posádka Alexeje Višněvského a společně jsme dojeli až do cíle. V dunách žádné problémy nebyly, naopak, právě v těchto etapách jsme zvýšili svůj náskok.“

*** Martin van den Brink s Renaultem, v jehož posádce je i roudnický mechanik Daniel Kozlovský, se už před dnešní etapou posunul na třetí příčku před Petera Versluise (MAN) a Tona van Genugtena (Iveco). Pořadatelé odečetli Nizozemci 12 minut z jeho celkového času. Třetí pozici si dnes Van den Brink pohlídal pátým časem.

*** Předposlední etapa Morocco Desert Challenge 2019 bude se 427 kilometry nejdelší z celé soutěže a zavede účastníky z Merzougy do Bouarfy. Speciálku zahájí průjezd nejvyššími marockými dunami v oblasti Erg Chebbi a dalšími v Erg Znaigui. Závěr etapy provede soutěžní stroje rychlejšími, ale kamenitými a písčitými úseky.

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019

Dakar 2020: Roadbook až před startem, žolíci a supermaraton

Stěhováním do Saúdské Arábie a jmenováním Davida Castery novým ředitelem zásadní proměna Rally Dakar rozhodně nekončí. Tým, jenž si

Více...
Jan Brabec

Jan Brabec skončil se zlomeninami v tuniské nemocnici

Jarní testování na Sahaře je pro tým Big Shock Racing už tradičně důležitou součástí přípravy na následující ročník Rally

Více...
Andrej Karginov, Rally Kazakhstan 2018

Hvězdy Kamazu vyrazí místo Silk Way na Rally Kazakhstan

Po loňské premiéře se Kamaz podruhé vrací na Rally Kazakhstan. Stejně jako před rokem vysílá do Aktau dvojici svých

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu