Střípky z MDC: Van Loon havaroval, Ouředníčkův Ford hořel, Howes vede

Rubrika: Morocco Desert Challenge  
/ Aktualizováno:
Erik van Loon, Morocco Desert Challenge 2019

Šestá etapa Morocco Desert Challenge 2019 byla náročná a mimořádně dramatická. Dosud vedoucí muž kategorie automobilů Erik van Loon havaroval a musel odstoupit. Ford české posádky Tomáš Ouředníček, David Křípal hořel. Radost naopak panuje v týmu Klymčiw Racing, jehož jezdec Skyler Howes vede mezi motocyklisty.

*** Ve čtvrtek 18. dubna pokračovala Morocco Desert Challenge 2019 šestou etapou ze Zagory do Merzougy dlouhou 370 kilometrů. Závodníci si užili prakticky vše, co pouštní krajina nabízí: duny, písečné pláně, kaňony i vyschlá řečiště.

Auto: Pohroma pro Van Loona i Ouředníčka

*** Erik van Loon s Wouterem Rosegaarem (Toyota) v polovině soutěže vedli s téměř 42minutovým náskokem před nejbližším ze svých pronásledovatelů. Ve včerejší páté etapě však uvízli na duně a při vyprošťování ohnuli zvedák. Vedení sice udrželi, ale před průběžně druhým Vouthierem měli k dobru už jen necelé dvě minuty. Dnes Nizozemci podle mezičasů vedli, ovšem necelých 30 kilometrů před cílem v rychlosti kolem 180 km/h havarovali. Posádka je v pořádku.

*** Erik van Loon: „Jeli jsme dobře a měli jsme dvouminutový náskok. Překvapila nás situace, která nebyla popsaná v roadbooku. Byla to tvrdá rána, ale naštěstí nemáme žádné zranění. Na auto se ještě podíváme, ale na první pohled se zdá, že oprava nebude možná. Ulomila se kola a vypadá to, že rám není rovný.“

*** Špatné zprávy se dnes týkaly také Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem, kteří museli řešit požár svého Fordu. Podle prvních informací pořadatelů vůz týmu South Racing CE shořel. Večer se na oficiálním webu soutěže objevila informace, že se jednalo jen o menší oheň v důsledku technických problémů, který se podařilo rychle uhasit. Nicméně česká posádka etapu nedokončila a přišla o šestou příčku průběžného pořadí. Pokud se vůz podaří opravit, mohou Ouředníček s Křípalem v soutěži pokračovat. S 30hodinovou penalizací však klesli na hranici třetí a čtvrté desítky.

*** Tomáš Ouředníček: „Dnes jsme opět zažili strašlivé okamžiky. Zastavili jsme na duně a z pod kapoty vyšlehly plameny. Stihli jsme vyběhnout z auta a aktivovat hasicí systém. Nicméně oheň neustal. Snažili jsme se tedy auto zaházet pískem, což se nakonec podařilo. Škody na autě jsou nakonec menší, než jsme čekali, takže se opět nevyspíme a třeba se podaří malý zázrak, abychom se zítra dostali na start!“

Jean-Pascal Besson, Morocco Desert Challenge 2019
Jean-Pascal Besson / Sébastien Delaunay, Peugeot 3008 DKR, Easy Rally Raid. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallymaniacs

*** Nejrychlejšího času dosáhla v šesté etapě posádka Jean-Pascal Besson, Sébastien Delaunay s Peugeotem. V průběžném hodnocení však Francouzi figurují hluboko v poli, neboť obdrželi vysokou penalizaci kvůli odstoupení z jedné z předchozích etap.

*** Dvě etapy před koncem se vedení ujímají Remy Vauthier a Jean-Michel Polato s buggy Optimus MD. Dnes byl Švýcar druhý (+6:40 min), celkově vede o 10 a půl minuty před Jérômem Pelichetem s dalším Optimusem. Třetí Thomas Bell (Nissan) už ztrácí téměř dvě a tři čtvrtě hodiny.

Skyler Howes, Morocco Desert Challenge 2019
Skyler Howes, Husqvarna FR 450 Rally, Klymčiw Racing. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallymaniacs

Moto: Skyler Howes se vrací do čela

*** Po dvou etapách, které ovládl jeho hlavní a jediný rovnocenný soupeř Joan Pedrero (KTM), si dnes třetí dílčí triumf na MDC 2019 připsal Skyler Howes s Husqvarnou českého týmu Klymčiw Racing. Američan byl o 4 minuty a 6 sekund rychlejší než Španěl a do předposledního dne soutěže vyrazí jako leader průběžného hodnocení s náskokem 2 minut a 8 sekund před Pedrerem.

*** Nizozemec Paul Spierings (Husqvarna) byl třetí v etapě (+33:05) a třetí zůstává i celkově, byť s obří ztrátou 3 hodin a 27 minut.

*** Do první pětky se znovu prosadil Howesův týmový kolega Petr Vlček (KTM), který však po odstoupení ze třetí etapy už nemůže usilovat o umístění na nejvyšších příčkách absolutní klasifikace.

*** Zbyněk Olmer jun. (Czech Beer Rally Team), kterému před dnešní etapou patřilo 10. místo celkově, musel z etapy odstoupit, když 14 kilometrů před cílem v dunách nenastartoval svou KTM a musel využít pomoci sběrného kamionu.

Alexej Višněvskij, Morocco Desert Challenge 2019
Alexej Višněvskij / Pavel Haranin / Vitalij Muryljev, MAZ 5309RR, MAZ-Sportauto. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallycool

Kamiony: Double pro MAZ

*** Alexej Višněvskij (MAZ) je prvním pilotem, který v rámci letošního ročníku MDC dokázal vyhrát dvě etapy. Díky tomu si Bělorus v celkovém součtu polepšil ze sedmého na páté místo.

*** Višněvského týmový kolega Sergej Vjazovič s novým 6440RR byl dnes druhý (+2:23) a v průběžném hodnocení už vede o více než půl hodiny před Roelandem Voermanem (MAN).

*** Sergej Vjazovič: „Jeli jsme ze všech sil a tak rychle, jak to jen šlo. Udělali jsme pár navigačních chyb, protože jsme jeli před všemi ostatními. Pak nás dostihla posádka Alexeje Višněvského a společně jsme dojeli až do cíle. V dunách žádné problémy nebyly, naopak, právě v těchto etapách jsme zvýšili svůj náskok.“

*** Martin van den Brink s Renaultem, v jehož posádce je i roudnický mechanik Daniel Kozlovský, se už před dnešní etapou posunul na třetí příčku před Petera Versluise (MAN) a Tona van Genugtena (Iveco). Pořadatelé odečetli Nizozemci 12 minut z jeho celkového času. Třetí pozici si dnes Van den Brink pohlídal pátým časem.

*** Předposlední etapa Morocco Desert Challenge 2019 bude se 427 kilometry nejdelší z celé soutěže a zavede účastníky z Merzougy do Bouarfy. Speciálku zahájí průjezd nejvyššími marockými dunami v oblasti Erg Chebbi a dalšími v Erg Znaigui. Závěr etapy provede soutěžní stroje rychlejšími, ale kamenitými a písčitými úseky.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

MP-Sports před Dakarem 2020

Dakar 2020: Kolomý bude krýt Prokopovi záda

Do 42. ročníku Rally Dakar nasadí MP-Sports opět dva vozy Ford Raptor RS Cross-Country. Do Saúdské Arábie však v lednu zamíří ve výrazně obměněné sestavě.

Více...
Laia Sanz, GasGas

Dakar 2020: Laia Sanz se vrací ke značce GasGas

Laia Sanz po čtyřech letech nepojede Rally Dakar s motocyklem KTM. Španělská závodnice se představí v barvách továrního týmu GasGas.

Více...
Praga V4S DKR

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020

Instaforex Loprais Team se na start 42. ročníku Rally Dakar postaví s novým soutěžním speciálem Praga V4S DKR.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu