Dakarský rekordman Sugawara ukončil kariéru

Rubrika: Kamiony, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:

Jošimasa Sugawara nevynechal ani jeden z posledních 36 ročníků Rally Dakar. Na vlastní kůži tak zažil legendární africké časy i celé jihoamerické období historie nejprestižnější dálkové rally světa. Saudskoarabskou epochu však už bude sledovat jen v roli zasvěceného diváka a pozorovatele.

Dakarskou komunitu opouští jako držitel dvou platných rekordů zapsaných v Guinessově knize rekordů. Kromě 36 startů v řadě se může pochlubit také dvacítkou dokončených po sobě jdoucích ročníků dakarské rally.

Věčně druhý

Největších úspěchů na Dakaru dosáhl Jošimasa Sugawara ve druhé polovině 90. let minulého století a na počátku nového milénia, kdy v kategorii kamionů od Karla Lopraise postupně začal přebíral vládu tým Kamaz. Právě oni jistým způsobem odsoudili Japonce do role „věčného korunního prince“.

Jošimasa Sugawara, Rally Dakar 1997
V roce 1997 skončil Sugawara na Dakaru druhý za týmovým kolegou Reifem. © Hino Motors

Stříbro totiž vybojoval celkem šestkrát, přičemž čtyřikrát nestačil právě na českou legendu, jednou na týmového kolegu Petera Reifa a jednou na Firdause Kabirova s Kamazem. Svou medailovou bilanci rozšířil ještě v roce 2002, kdy byl třetí za Vladimirem Čaginem (Kamaz) a Lopraisem.

Úplný odchod z týmu

Kromě toho, že oficiálně ukončil svou kariéru pilota závodního kamionu, rezignoval 77letý Japonec v dubnu také na funkci ředitele týmu Hino Team Sugawara.

„Po Rally Dakar 2019 jsem se rozhodl ukončit svou kariéru a uvolnit cestu novým závodníkům,“ vysvětluje Jošimasa Sugawara. „Vedení týmu předávám svému synovi Teruhitovi, který bude zodpovědný také za výběr nového jezdce.“

Jošimasa Sugawara, Rally Dakar 2019
Jošimasa Sugawara/Ahito Sakurai, Hino 500 Series, Hino Team Sugawara. Rally Dakar 2019. © ASO/DPPI

„Rally Dakar jsem se účastnil od roku 1983 a se společností Hino Motors jsem začal spolupracovat v roce 1992. Bylo fascinující závodit za takových podmínek. Všechna ta léta jsem se držel zásady, že ‚cíl jedné rally je začátkem rally následující‘. A než jsem se nadál, 36 let uteklo jako voda. Dakar opouštím, ale i v následujících letech jsem připraven čelit novým výzvám.“

Dakarský účet Jošimasy Sugawary

Jošimasa Sugawara se slavného maratonu poprvé zúčastnil v roce 1983, kdy Thierry Sabine vedl karavanu dobrodruhů z Paříže do Dakaru teprve popáté. Ve svých 41 letech usedl za řídítka motocyklu Honda. Závod však nedokončil a neuspěl ani o rok později.

Jošimasa Sugawara, Rally Dakar 2019

V letech 1985 až 1991 závodil s Mitsubishi. Soutěž poprvé dokončil v roce 1986 (33. místo). V kategorii automobilů dosáhl nejlepšího výsledku v roce 1991, kdy byl dvaadvacátý.

V následujícím ročníku přesedl za volant Hina. S japonskými kamiony slavil největší úspěchy. Šestkrát byl druhý (1994, 1995, 1997, 1998, 2001 a 2005) a jednou třetí (2002). Sedmkrát zvítězil v kategorii kamionů do 10 tun. V letech 1992 až 2006 nikdy neskončil hůře než šestý. Všechny tyto úspěchy posbíral ještě v Africe.

Jošimasa Sugawara, Rally Dakar 2009
V roce 2009 dokončil Jošimasa Sugawara Rally Dakar podvacáté v řadě. © Hino Motors

Po přesunu Dakaru do Jižní Ameriky se v roce 2009 radoval z dvacátého dokončeného Dakaru v řadě. Na nejvyšší příčky se však už neprosazoval. Nejlepším výsledkem za jedenáct jihoamerických ročníků bylo třinácté místo z roku 2011. Při posledních dvou startech (2018 a 2019) do cíle nedojel, přesto se může na Dakaru chlubit vynikající bilancí. Z 36 ročníků, kterých se zúčastnil, dokončil 29.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Zdeněk Tůma, Dakar 2018

Zdeněk Tůma: Dakar v Saúdské Arábii bude bolet

Trajekt napěchovaný vozidly pro Rally Dakar zamířil z Marseille do Džiddy. Svůj stroj na loď naložil i český čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Maroko 2019

Dakar 2020: Red Bull rozjíždí juniorský program

Na okruzích pomohli do hvězdných výšin Vettelovi, Verstappenovi a řadě dalších. Teď se u Red Bullu rozhodli vychovat také budoucí vítěze Rally Dakar.

Více...
Aleš Loprais, testování 2019

Aleš Loprais: Očekávám těžký a tvrdý Dakar

Za necelé čtyři týdny odstartuje Aleš Loprais už počtrnácté do Rally Dakar. Navzdory bohatým zkušenostem však míří do velkého neznáma.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu