Kazachstán: Nikolajev havaroval na třetím kilometru!

Rubrika: Kamiony, Rally Kazakhstan  
Eduard Nikolajev, Rally Kazakhstan 2019

Rally Kazakhstan měla být pro Eduarda Nikolajeva náhradou za červencovou Silk Way Rally, které se nemůže zúčastnit. Jenže jednička továrního týmu Kamaz nepříjemně havarovala už na třetím kilometru úvodní rychlostní zkoušky.

Eduard Nikolajev se dostal do problémů hned po startu. Na rychlé trati mohly jet kamiony maximální povolenou rychlostí 140 km/h. K jejímu překročení by díky automatickému omezovači prakticky nemělo dojít.

Jenže zařízení GPS, které závodníci obdržely od organizátorů a bylo umístěno u pilota, začalo hlásit rychlost 143-144 km/h. Nikolajev začal ověřovat údaje se záložním přístrojem, který má k dispozici navigátor Jevgenij Jakovlev. V tomto případě displej ukazoval 138-139 km/h, což také odpovídalo hodnotám na tachometru.

Eduard Nikolajev, Rally Kazakhstan 2019
Eduard Nikolajev/Jevgenij Jakovlev/Bogdan Karimov, Kamaz 43509, Kamaz-Master. Rally Kazakhstan 2019. © Kamaz-Master

Přesto ruská posádka znervózněla, neboť překročení povolené rychlosti o každý km/h znamená penalizaci. Nikolajev s Jakovlevem proto řešili, jakým údajům mají věřit.

Ačkoliv se jednalo o pouhé sekundy, ztratil jezdec koncentraci a jeho Kamaz spadl na třetím kilometru do hluboké jámy vedle trati. Vůz se otočil o 180 stupňů a převalil se na bok.

Posádka vyvázla z nepříjemného incidentu bez zranění. Na kola vrátil Nikolajevův stroj týmový kolega Dmitrij Sotnikov jedoucí hned za ním. Přesto pětinásobný vítěz Rally Dakar z etapy odstoupil a zatím není jasné, zda bude zítra v soutěži s výraznou penalizací pokračovat.

Sotnikov je navzdory ztrátě způsobené zmíněnou pomocí po první etapě průběžně desátý absolutně.

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Morocco Desert Challenge 2019

Silk Way: MAZ se Kamazům postaví s kapotnikem [seznam přihlášených]

Do devátého ročníku Silk Way Rally odstartuje v kategorii kamionů šestnáct posádek. Největšími soupeři továrních Kamazů by měly být

Více...
Petr Hozák, Italian Baja 2019

Petr Hozák nástrahy italské soutěže nezdolal, a tak se těší do Španělska

Premiérová účast na Italian Baja, ve které Petr Hozák startoval v nových barvách a s novým spolujezdcem René Kilianem,

Více...
Henk Lategan, Kalahari Desert Race 2019

SACCS: V nejtěžším závodě sezony hvězdy Toyoty neuspěly

Giniel de Villiers ani Henk Lategan se úspěchu při rally Botswana Kalahari Desert 1000 nedočkali. Oba hlavní favorité na

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu