Roučková oprášila čtyřkolku a postavila se finským chasníkům

Rubrika: Quad  
/ Aktualizováno:

Olga Roučková si v rámci přípravy na Dakar 2020 dává pořádně do těla. Po sérii startů v extrémních běžeckých závodech Predator Race, které absolvovala v předchozích týdnech, se po delší době vrátila za řídítka čtyřkolky. A nešlo o pouhý trénink. Své síly poměřila se Seveřany v náročném závodě ve Finsku.

Společnost Nordic Sport & Event pořádá dva podniky s označením Grand National. Jeden se jede koncem října na švédském ostrově Gotland, druhý hostila o uplynulém víkendu (25. a 26. května) Vesivehmaa ležící přibližně hodinu a půl jízdy od finské metropole Helsinek.

Cross-country, enduro nebo trial?

„Vůbec jsme nevěděli, do čeho jdeme, ale nakonec se nám to moc líbilo,“ popisuje Ollie Roučková. „Čtyřkolky jely na tomto podniku letos poprvé a bylo to hodně zajímavé. Závod má sice označení cross-country, ale když jsem si v sobotu okruh procházela, připomínal mi spíš terény pro endurovou Šestidenní.“

Po sobotním programu, kterého se v různých kategoriích zúčastnilo více než 400 motocyklistů, byla úzká trať plná vyjetých kolejí, obnažených balvanů a kořenů, nechyběly náročné kolmé výjezdy. V těchto podmínkách čekal Ollie v neděli dvouhodinový závod, přičemž průjezd jedním kolem trval čtyřkolkám přibližně dvacet minut.

„Měla jsem pocit, že jedu dvouhodinový trial. Byla to fakt makačka, ještě nikdy jsem na podobné trati nejela,“ pokračuje Ollie, která se ve Skandinávii nepotýkala jen s nástrahami závodu: „Před dvěma týdny jsem si při Predator Race na Monínci úplně zrasovala nohy, chodidla jsem měla odřená až do masa. Ještě cestou do Finska jsem je neustále ledovala. Ale řekla jsem si, že to prostě zvládnu. Před závodem jsem se do motokrosařských bot sice soukala s problémy a po něm trvalo snad hodinu, než mi nohy splaskly a mohla jsem boty sundat, ale při jízdě jsem to vlastně vůbec nevnímala.“

Sama proti Skandinávcům

Čtyřkolky nejsou ve Finsku zdaleka tak populární jako motorky, proto se v této kategorii při Grand National ve Vesivehmae sešla menší konkurence. Ze 16 závodníků jelo sedm (včetně Ollie) ve třídě sportovních quadů, dalších devět s ATV. Ollie byla jedinou ženou ve startovním poli a na čtyřkolku se vrátila po dlouhé přestávce.

„Netrénovala jsem na ní asi rok. Z dakarské čtyřkolky se mi nechtělo sundávat nádrže a navigaci, proto jsem si vzala svou tréninkovou Yamahu YFZ 450, která je navíc užší a lehčí, takže jsem se s ní nemusela tolik dřít,“ pokračuje členka armádní Dukly.

„Až do tankování jsem se hnala za špičkou, ale pak mi ujela. Bojovala jsem proti obrovským chlapům, opravdovým Vikingům, kteří jsou nesrovnatelně silnější než já. Ale byl to opravdu nádherný závod a já jsem na sebe pyšná, protože vím, že jsem ze sebe vydala všechno a jela na svém maximu,“ hodnotí dvojnásobná účastnice Rally Dakar šesté místo mezi sportovními čtyřkolkami a jedenácté celkově.

Nyní by se Olga Roučková měla vrátit za volant Mavericku X RS. S navigátorem Danielem Zelenkou plánují účast na Terep Rally Gyula, která se v Maďarsku jede za dva týdny (7. až 9. června) jako čtvrtý podnik středoevropského šampionátu FIA v cross-country.

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu