Komplikace před Silk Way. Konvoj účastníků zastavila povodeň

Rubrika: Silk Way Rally  
/ Aktualizováno:

Závodní technika mnoha evropských a ruských účastníků Silk Way Rally téměř jistě nedorazí do Irkutsku podle původního plánu. Přesun z Travemünde do místa startu soutěže zastavily povodně. O víkendu se na Sibiři vylilo z břehů hned pět velkých řek.

Rozsáhlá území Irkutské oblasti v povodí řek Ija, Birjusa, Uda, Čuna a Oka jsou pod vodou. Přírodní katastrofa zasáhla na pět desítek obcí a vyžádala si první oběti na životech. Počet pohřešovaných už stoupl na několik stovek. Bez domova je více než deset tisíc lidí, problémy jsou s dodávkami elektřiny, pitné vody i jídla. Kvůli velké vodě byla uzavřena hlavní silniční spojnice mezi východem a západem Ruska.

O několik metrů stoupla hladina také ve městě Tulun, které leží přibližně 400 kilometrů západně od Irkutsku. Právě tudy měl konvoj účastníků SWR projíždět. Podle informací týmu MAZ-Sportauto zveřejněných v pondělí je však cesta mezi oběma městy uzavřena. Dle vyjádření místních orgánů nedojde k jejímu otevření dříve než za tři dny. Ani to ale není jisté. Přestože voda začala údajně klesat, meteorologové varují před dalšími lijáky v závěru tohoto týdne.

Konvoj měl dorazit do Irkutsku ve čtvrtek 4. července odpoledne nebo večer. Na pátek a sobotní dopoledne byly naplánovány technické a administrativní přejímky.

Na základě aktuální situace by se v úterý 2. července mělo rozhodnout o objízdné trase. Ať už padne volba na kteroukoliv z variant, podle sdělení továrního týmu MAZ dorazí konvoj do výchozího bodu soutěže v nejlepším případě v pátek 5. července večer, případně až o den později ráno.

Přesto stále platí, že by Silk Way Rally 2019 měla oficiálně odstartovat v sobotu 6. července v 19 hodin místního času. Členové konvoje projdou přejímkami během dne. Ohrožena údajně nemá být ani nedělní první etapa do Bajkalsku. Samotné město Irkutsk povodněmi zasaženo není.

Vedení soutěže i členové konvoje jsou situací hluboce zasaženi a rozhodli se přispět na konto určené na pomoc obětem povodní.

AKTUALIZACE úterý 2. července 2019, 10:15 hod

V úterý dopoledne vydali pořadatelé Silk Way Rally následující krátké prohlášení:

„Cesta je nyní volná! Díky maximálnímu úsilí místních správních orgánů Irkutské oblasti a města Tulunu při odstraňování následků povodní. Na opravách silnic v postižené oblasti se pracuje nepřetržitě 24 hodin denně. Silniční doprava bude obnovena od 13:30 hod, tranzitní od 14:00 hod místního času. Pro účastníky soutěže se připravuje speciální tranzitní koridor.“

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu