Hungarian Baja: Obhájce Svitko se vrací po zranění. SP vrcholí

Rubrika: FIM SP baja, Hungarian Baja, Moto/Quad  
/ Aktualizováno:

Hungarian Baja uzavírá letošní sezonu Světového poháru FIM v bajách. Definitivně rozhodnuto ještě není v žádné z kategorií. Hlavním favoritem soutěže je však jezdec, který o celkový úspěch v poháru nebojuje.

Slovák Štefan Svitko vyhrál dva předchozí ročníky Hungarian Baja. Díky tomu se dělí o první místo historické tabulky s krajanem Jaroslavem Katriňákem, který v Maďarsku triumfoval v letech 2006 a 2008. Jezdec Slovnaft Rally Teamu usiluje o třetí výhru v řadě, ačkoliv se na mezinárodní scénu cross-country rally vrací po zranění.

V dubnu po pádu ve třetí etapě Merzouga Rally utrpěl Svitko zlomeninu zápěstí, jejíž léčba se oproti předpokladům protáhla. V červenci však absolvoval závod Mezinárodního mistrovství Slovenska v cross-country v oravském Žaškově, který spolupořádá, a na domácí půdě nenašel přemožitele.

Benjamin Melot, Baja Aragón 2019
Benjamin Melot, KTM, KTM Work Inc. Baja Aragón 2019. © Baja Aragón Media

Zatímco Svitkovy ambice jsou jasné, většině ze třinácti dalších jezdců přihlášených do soutěže v rámci Světového poháru FIM v bajách půjde také o důležité body.

Benjamin Melot v lednu na druhý pokus dokončil Rally Dakar a v kategorii motocyklů skončil jednadvacátý. Teď může 30letý Francouz ozdobit sezonu 2019 také celkovým vítězstvím ve světovém poháru. Před závěrečnou maďarskou bajou vede o 23 bodů před Kubou Piątkem, který je pro Melota jedinou zbývající hrozbou. Polák by však musel vyhrát a doufat v soupeřovu smůlu. Melotovi k titulu stačí soutěž dokončit.

„V Maďarsku panuje dobré počasí, je docela teplo a já se těším na následující dva závodní dny. I když si myslím, že v sobotu to bude tvrdé,“ řekl při slavnostním startu ve Várpalotě Benjamin Melot.

Tomás de Gavardo, Dubai International Baja 2019
Tomás de Gavardo, KTM. Dubai International Baja 2019. © FIM Media

K vítězství v poháru juniorů má blízko Chilan Tomás de Gavardo. Před průběžně druhou Aishwaryou Pissay má k dobru 19 bodů a v předchozích třech podnicích Indku vždy výkonnostně výrazně předčil.

„V Maďarsku jedu poprvé a rád bych vyhrál šampionát. Proto si budu dávat pozor, abych nehavaroval a odvedl dobrou práci,“ nastínil strategii Tomás de Gavardo.

Naopak Pissay bude muset o stříbro ještě hodně zabojovat. Poláci Maciej Giemza a Adam Tomiczek do světového poháru naskočili až při červencové Baje Aragón, oba však v případě úspěchu v okolí Veszprému a Várpaloty mohou soupeřku odsunout za svá záda.

Aishwarya Pissay, Dubai International Baja 2019
Aishwarya Pissay, Yamaha WR 450F, Crazy Camel Racing. Dubai International Baja 2019. © FIM Media

Při absenci Portugalky Rity Viery naopak ještě vzrostly šance Aishwaryi Pissay na triumf v celkovém hodnocení světového poháru v kategorii žen. Průběžně třetí Španělka Sara García ztrácí 16 bodů, její krajanka Rosa Romero už Indku předstihnout nemůže, přestože na domácí půdě mezi ženami zvítězila.

V kategorii čtyřkolek by v případě problémů vedoucího Rusa Alexandra Maximova mohl na zisk světového poháru pomýšlet Slovák Juraj Varga.

V rámci maďarského šampionátu je do soutěže přihlášeno dalších osm slovenských motorkářů a jeden čtyřkolkář.

Hungarian Baja 2019 začne pro motocyklisty naostro až v sobotu ráno, neboť páteční prolog byl po havárii Dirka von Zitzewitze se SxS zastaven a následně zrušen. O víkendu čekají na závodníky čtyři měřené úseky. Celkem pořadatelé připravili 588 kilometrů rychlostních zkoušek.

Mohlo by vás zajímat

Seth Quintero, Abu Dhabi Desert Challenge 2023

ADDC: Kategorii S×S ovládli junioři Red Bullu

Mladí piloti podporovaní Red Bullem triumfovali na Abu Dhabi Desert Challenge 2023 v obou skupinách kategorie S×S.

Více...
Martin Prokop, Abu Dhabi Desert Challenge 2023

ADDC: Prokop s Chytkou obhájili loňské stříbro

Závěrečná etapa Abu Dhabi Desert Challenge 2023 žádný nečekaný zvrat v souboji o vítězství v kategorii automobilů nepřinesla.

Více...
L. Benavides, A. Van Beveren & T. Price, ADDC 2023

Van Beveren poprvé vyhrál ADDC. Price do čela šampionátu

Adrien Van Beveren a Toby Price zářili v cíli Abu Dhabi Desert Challenge 2023 spokojeností. Francouz poprvé ve své kariéře tuto soutěž vyhrál.

Více...

Mobile Sliding Menu