První hybridní kamion míří na Dakar z Čech

Rubrika: Tiskové zprávy  
/ Aktualizováno:

Severočeský tým MKR Technology postavil první soutěžní kamion na světě s hybridním pohonem. Jedinečný koncept terénního kamionu vyvíjel židovický konstruktér Mario Kress v totálním utajení ve spolupráci s holandským Riwald Dakar Teamem.

Závodní speciál Renault Trucks C460 Hybrid Edition byl slavnostně představen při páteční podvečerní světové premiéře v holandském Almelu. Unikát se chystá na lednový Dakar.

„Na vývoji zcela nového konceptu jsme tvrdě pracovali několik měsíců. S naším hlavním partnerem Riwald Dakar Teamem jsme navázali spolupráci, která teď přinesla tento jedinečný koncept, v němž se snoubí všechny zkušenosti, které jsme dosud nasbírali, spolu s ukrutnou energií, kterou tento kamion má. Současně ale spojujeme moderní trendy v technologiích i aktuální otázky dopadu na životní prostředí. Stojíme na prahu velkých strukturálních změn v motorsportu a dálkových rally,“ pronesl s hrdostí na svůj tým Mario Kress, šéf MKR Technology a autor projektu MKR Adventure.

Mario Kress
Mario Kress při představení Renaultu C460 Hybrid Edition v nizozemském Almelu. © MKR Technology

V době, kdy se otázka kvality životního prostředí stává globálním tématem číslo jedna, reaguje v tým MKR Technology a Riwald Dakar Team premiérou hybridního kamionu.

„Renault Trucks C460 Hybrid Edition je lehký kamion, který obsahuje 700 kilogramů hybridní technologie, a dosahuje ideální hmotnosti 8,5 tuny. Žene ho přes tisíc koňských sil,“ sdělil Mario Kress.

Oba týmy, tedy severočeský konstruktér i holandská závodní ekipa, jsou přesvědčeny, že elektrická technologie v kamionu může přinést velké výsledky. Riwald DakarTeam a MKR Technology uzavřely tříleté partnerství s cílem dostat se v tomto období ve světe rally do elitní trojice.

„Hybridní kamion Renault C460 v poslední době intenzivně testoval zkušený pilot holandského týmu Gert Huzink. Se stávajícím průběhem a se získanými daty jsme spokojeni. Hybridní pohonný systém využívající speciální maziva Eurol byl vystaven extrémním podmínkám a dosáhl velmi slibných výsledků,“ tvrdil Mario Kress.

Renault C460 Hybrid Edition
Renault C460 Hybrid Edition, Riwald Dakar Team. Prezentace, září 2019. © Riwald Dakar Team

Severočeský Renault Trucks tak bude vůbec první hybrid na světe, který pojede legendární Rally Dakar. Tento tah vítá i A.S.O, organizátor nejtěžší rally na světě, který by chtěl vidět tým Riwald Dakar s Gertem Huzinkem za volantem nového hybridního kamionu Renault C460 Hybrid Edition na startu Dakaru v roce 2020. A přání se promění v realitu. Tým totiž naplňuje myšlenku organizátorů být inovativní a společensky odpovědný. Právě taková se snaží být i společnost Riwald Recycling, která je hlavním sponzorem týmu Riwald Dakar.

„I díky filozofii a prioritám této holandské společnosti můžeme všichni stát u zrodu velkých změn ve světě motorsportu a vykročit k lepšímu prostředí a ještě lepšímu světu,“ dodal Mario Kress.

RENAULT C460 HYBRID EDITION
technické údaje
Motor:DXI 13
Převodovka:ZF Ecomat 6HP
Převodová skříň:ZF VG 1600
Přední a zadní náprava:Axle Tech 4000 grand series
Výkon dieselového motoru:1040 koní
Točivý moment dieselového motoru:4600 Nm
Elektromotor:ZF CeTrax lite
Přídavný výkon E-motoru:205 koní
Maximální točivý moment:1600 Nm
Tlumení:Hendrickson

Tisková zpráva MKR Technology [editováno]

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu