Dakar 2020: Loprais s arabským navigátorem

Rubrika: Dakar 2020, Kamiony  
/ Aktualizováno:

V následujícím ročníku Rally Dakar, která se premiérově pojede na Arabském poloostrově, využije Aleš Loprais výhod spolupráce s místním specialistou. Konkrétně půjde o navigátora Khalida Al-Kendiho.

Závodník ze Spojených arabských emirátů nahradí Ferrana Marca Alcaynu, který s Alešem Lopraisem absolvoval čtyři z posledních pěti ročníků. Výjimkou byl pouze Dakar 2017, kdy český pilot nastoupil v barvách Buggyry a spoléhal na diktát Jana Tománka.

Loprais s Marcem startovali na Dakaru společně poprvé v roce 2015. S mechanikem Janem van der Vaetem a vozem Man skončili čtvrtí. Španěl tak dosáhl svého dosavadního dakarského maxima, Loprais si připsal nejlepší výsledek za dobu konání soutěže v Jižní Americe. Letos v lednu obsadili s Tatrou a mechanikem Petrem Pokorou pátou příčku.

Aleš Loprais, Dakar 2019
Zleva: Petr Pokora, Ferran Marco a Aleš Loprais v průběhu Rally Dakar 2019. © Loprais Team

Nyní se Ferran Marco vrací do Teamu De Rooy. Na Dakaru 2020 bude součástí posádky Andořana Alberta Llovery, který pojede s Ivecem Powerstar.

„Dohodli jsme se tak už zkraje roku. Ferran je můj velký kamarád, jeho spolupráci s Albertem oceňuji a přeji jim úspěch. Je to obrovská výzva pro celou jejich posádku,“ vzkazuje Aleš Loprais.

„Kvůli jazykové vybavenosti a znalosti místních podmínek pro následující Dakar budu spolupracovat s Khalidem Al-Kendim.“

Khalid Al-Kendi (na titulní fotografii) patří v prostředí cross-country rally k nejzkušenějším navigátorům ze Spojených arabských emirátů. Disciplíně se věnuje už skoro patnáct let.

Aleš Loprais, Silk Way Rally 2017
Aleš Loprais/Khalid Al-Kendi/Petr Čapka, Tatra Jamal - Queen 69, Loprais Team. Silk Way Rally 2017. © SWR Media

Dokonalá znalost prostředí

Ostruhy a první úspěchy získával po boku veterána arabských cross-country rally Yayhy Al-Helaie. Společně závodili nejen v SAE, ale také v Saúdské Arábii a objevili se i na soutěžích Světového poháru FIA v cross-country rally. Umístěními na stupních vítězů zabodovali na saúdskoarabských Ha’il Rally nebo Rally Jeddah, které se tradičně konají v oblastech, jimiž povede trasa Dakaru 2020.

Díky řadě startů na Abu Dhabi Desert Challenge (dříve UAE Desert Challenge) zná Al-Kendi výborně také specifika pouště Rub al-Chálí, jež se rozkládá jak v SAE, tak v Saúdské Arábii, a dakarská rally do jejích dun zamíří ve své druhé polovině.

K největším úspěchům Al-Kendiho na mezinárodní scéně patří druhé místo na Dubai Int. Baja a vítězství na Abu Dhabi Desert Challenge, která vybojoval v roce 2017 s Khalidem Al Qassimim s ex-továrními Peugeoty.

V létě téhož roku navigoval Lopraise při Silk Way Rally.

A s jakým vozem se Loprais Team v lednu v Saúdské Arábii představí?

„Brzy vypustíme detaily ke všemu,“ slibuje Aleš Loprais.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Giniel de Villiers, Rallye du Maroc 2019

Maroko zrušeno. Dakarská generálka přesto bude

Kvůli nepříznivé situaci související se šířením nemoci covid-19 museli pořadatelé Marocké rally odložit její další ročník až na

Více...
Martin Macík, testování Milovice 2020

Martin Macík: Pořád mám co dokazovat

Martina Macíka mladšího jsme vyzpovídali v průběhu dvoudenních testů týmu Big Shock Racing v Milovicích. A mluvili jsme nejen o technických novinkách.

Více...
Rudolf Lhotský, Baja Szczecinek 2020

Oba jezdci Jantar teamu přijati na Dakar 2021

Minulý týden provedli pořadatelé Rally Dakar 2021 selekci přihlášek motorkářů. Jantar team obdržel potvrzení startu pro oba své jezdce.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu