Dakar 2020: Loprais s arabským navigátorem

Rubrika: Dakar 2020, Kamiony  
/ Aktualizováno:
Khalid Al-Kendi, SWR 2017

V následujícím ročníku Rally Dakar, která se premiérově pojede na Arabském poloostrově, využije Aleš Loprais výhod spolupráce s místním specialistou. Konkrétně půjde o navigátora Khalida Al-Kendiho.

Závodník ze Spojených arabských emirátů nahradí Ferrana Marca Alcaynu, který s Alešem Lopraisem absolvoval čtyři z posledních pěti ročníků. Výjimkou byl pouze Dakar 2017, kdy český pilot nastoupil v barvách Buggyry a spoléhal na diktát Jana Tománka.

Loprais s Marcem startovali na Dakaru společně poprvé v roce 2015. S mechanikem Janem van der Vaetem a vozem Man skončili čtvrtí. Španěl tak dosáhl svého dosavadního dakarského maxima, Loprais si připsal nejlepší výsledek za dobu konání soutěže v Jižní Americe. Letos v lednu obsadili s Tatrou a mechanikem Petrem Pokorou pátou příčku.

Aleš Loprais, Dakar 2019
Zleva: Petr Pokora, Ferran Marco a Aleš Loprais v průběhu Rally Dakar 2019. © Loprais Team

Nyní se Ferran Marco vrací do Teamu De Rooy. Na Dakaru 2020 bude součástí posádky Andořana Alberta Llovery, který pojede s Ivecem Powerstar.

„Dohodli jsme se tak už zkraje roku. Ferran je můj velký kamarád, jeho spolupráci s Albertem oceňuji a přeji jim úspěch. Je to obrovská výzva pro celou jejich posádku,“ vzkazuje Aleš Loprais.

„Kvůli jazykové vybavenosti a znalosti místních podmínek pro následující Dakar budu spolupracovat s Khalidem Al-Kendim.“

Khalid Al-Kendi (na titulní fotografii) patří v prostředí cross-country rally k nejzkušenějším navigátorům ze Spojených arabských emirátů. Disciplíně se věnuje už skoro patnáct let.

Aleš Loprais, Silk Way Rally 2017
Aleš Loprais/Khalid Al-Kendi/Petr Čapka, Tatra Jamal - Queen 69, Loprais Team. Silk Way Rally 2017. © SWR Media

Dokonalá znalost prostředí

Ostruhy a první úspěchy získával po boku veterána arabských cross-country rally Yayhy Al-Helaie. Společně závodili nejen v SAE, ale také v Saúdské Arábii a objevili se i na soutěžích Světového poháru FIA v cross-country rally. Umístěními na stupních vítězů zabodovali na saúdskoarabských Ha’il Rally nebo Rally Jeddah, které se tradičně konají v oblastech, jimiž povede trasa Dakaru 2020.

Díky řadě startů na Abu Dhabi Desert Challenge (dříve UAE Desert Challenge) zná Al-Kendi výborně také specifika pouště Rub al-Chálí, jež se rozkládá jak v SAE, tak v Saúdské Arábii, a dakarská rally do jejích dun zamíří ve své druhé polovině.

K největším úspěchům Al-Kendiho na mezinárodní scéně patří druhé místo na Dubai Int. Baja a vítězství na Abu Dhabi Desert Challenge, která vybojoval v roce 2017 s Khalidem Al Qassimim s ex-továrními Peugeoty.

V létě téhož roku navigoval Lopraise při Silk Way Rally.

A s jakým vozem se Loprais Team v lednu v Saúdské Arábii představí?

„Brzy vypustíme detaily ke všemu,“ slibuje Aleš Loprais.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Gerard de Rooy, Dakar 2019

Dakar 2020 bez Gerarda de Rooye

Dvojnásobný vítěz Rally Dakar a jeden z hlavních favoritů kategorie kamionů Gerard de Rooy se na start prvního saúdskoarabského ročníku nepostaví.

Více...
Rallye El Chott 2019

El Chott: Vítězství pro Michka, pro všechny dobrá příprava

Už při své třetí rally se Martin Michek dočkal prvního vítězství. Jezdec týmu Orion – MRG ovládl celkové hodnocení Sahara Rallye de Tunisie - El Chott 2019.

Více...
Recce Africa Eco Race 2020

Africa Race 2020: Třešničkou na dortu Tidžikdža

Dvanáctý ročník Africa Eco Race zpestří řada novinek. K nejatraktivnějším inovacím mají patřit etapy v okolí mauretánské Tidžikdži.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu