Dakar 2020: Loprais s arabským navigátorem

Rubrika: Dakar 2020, Kamiony  
/ Aktualizováno:

V následujícím ročníku Rally Dakar, která se premiérově pojede na Arabském poloostrově, využije Aleš Loprais výhod spolupráce s místním specialistou. Konkrétně půjde o navigátora Khalida Al-Kendiho.

Závodník ze Spojených arabských emirátů nahradí Ferrana Marca Alcaynu, který s Alešem Lopraisem absolvoval čtyři z posledních pěti ročníků. Výjimkou byl pouze Dakar 2017, kdy český pilot nastoupil v barvách Buggyry a spoléhal na diktát Jana Tománka.

Loprais s Marcem startovali na Dakaru společně poprvé v roce 2015. S mechanikem Janem van der Vaetem a vozem Man skončili čtvrtí. Španěl tak dosáhl svého dosavadního dakarského maxima, Loprais si připsal nejlepší výsledek za dobu konání soutěže v Jižní Americe. Letos v lednu obsadili s Tatrou a mechanikem Petrem Pokorou pátou příčku.

Aleš Loprais, Dakar 2019
Zleva: Petr Pokora, Ferran Marco a Aleš Loprais v průběhu Rally Dakar 2019. © Loprais Team

Nyní se Ferran Marco vrací do Teamu De Rooy. Na Dakaru 2020 bude součástí posádky Andořana Alberta Llovery, který pojede s Ivecem Powerstar.

„Dohodli jsme se tak už zkraje roku. Ferran je můj velký kamarád, jeho spolupráci s Albertem oceňuji a přeji jim úspěch. Je to obrovská výzva pro celou jejich posádku,“ vzkazuje Aleš Loprais.

„Kvůli jazykové vybavenosti a znalosti místních podmínek pro následující Dakar budu spolupracovat s Khalidem Al-Kendim.“

Khalid Al-Kendi (na titulní fotografii) patří v prostředí cross-country rally k nejzkušenějším navigátorům ze Spojených arabských emirátů. Disciplíně se věnuje už skoro patnáct let.

Aleš Loprais, Silk Way Rally 2017
Aleš Loprais/Khalid Al-Kendi/Petr Čapka, Tatra Jamal - Queen 69, Loprais Team. Silk Way Rally 2017. © SWR Media

Dokonalá znalost prostředí

Ostruhy a první úspěchy získával po boku veterána arabských cross-country rally Yayhy Al-Helaie. Společně závodili nejen v SAE, ale také v Saúdské Arábii a objevili se i na soutěžích Světového poháru FIA v cross-country rally. Umístěními na stupních vítězů zabodovali na saúdskoarabských Ha’il Rally nebo Rally Jeddah, které se tradičně konají v oblastech, jimiž povede trasa Dakaru 2020.

Díky řadě startů na Abu Dhabi Desert Challenge (dříve UAE Desert Challenge) zná Al-Kendi výborně také specifika pouště Rub al-Chálí, jež se rozkládá jak v SAE, tak v Saúdské Arábii, a dakarská rally do jejích dun zamíří ve své druhé polovině.

K největším úspěchům Al-Kendiho na mezinárodní scéně patří druhé místo na Dubai Int. Baja a vítězství na Abu Dhabi Desert Challenge, která vybojoval v roce 2017 s Khalidem Al Qassimim s ex-továrními Peugeoty.

V létě téhož roku navigoval Lopraise při Silk Way Rally.

A s jakým vozem se Loprais Team v lednu v Saúdské Arábii představí?

„Brzy vypustíme detaily ke všemu,“ slibuje Aleš Loprais.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

MP-Sports, test Abu Dhabi 2019

Martin Kolomý: MP-Sports je jiný svět

Martin Kolomý a Jiří Stross si konečně vyzkoušeli Ford týmu MP-Sports v písku a dunách. Společně s Martinem Prokopem se zúčastnili testování v Abu Dhabi.

Více...
Tomáš Kubiena, El Chott 2019

Tomáš Kubiena: Zlomit dakarské prokletí a bojovat na špici

Už třikrát to zkusil, ale sen si zatím nesplnil. Na cílovou rampu Rally Dakar zatím nevyjel. V lednu se Tomáš Kubiena pokusí smolnou sérii konečně utnout.

Více...
Martin Macík, Sedlčany 2019

Martin Macík o Dakaru 2020: Bude potřeba umět jezdit ve tmě

Jen dvě věci se pro Martina Macíka od posledního Dakaru nezměnily. Stále kolem sebe má tým Big Shock Racing a v itercomu uslyší hlas Františka Tomáška.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu