Al-Attiyah, Price a Baumel zářili na proslulé Baje 1000

Rubrika: Auto  
/ Aktualizováno:

Dakarští vítězové potvrdili své mimořádné schopnosti na nejslavnější baje světa. Toby Price, Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel se společně s Dustinem Hellstromem prosadili na mexické Baje 1000 na stupně vítězů.

52. ročník Baji 1000 startoval a končil v Ensenadě. Závod se jel na trati dlouhé 800,5 mil (1288 km) vytyčené v severní části mexického poloostrova Baja California a jeho start musel být o 24 hodin odložen. Důvodem byly silné několikadenní deště, které oblast minulý týden zasáhly.

Toby Price a Nasser Al-Attiyah se vystřídali za volantem nově postaveného Fordu F-250 nejprestižnější kategorie Trophy Truck. Australan na svém úseku spoléhal na spolupráci s Američanem Dustinem Hellstromem, Katařana navigoval jeho stálý spolujezdec Mathieu Baumel.

Al-Attiyah & Price, Baja 1000 2019
Dustin Hellstrom, Mathieu Baumel, Nasser Al-Attiyah a Toby Price na cílové rampě Baji 1000 2019. © Red Bull Content Pool

„Miluju Mexiko. Je neuvěřitelné. Moc rád se sem vracím,“ ocenil v cíli Toby Price, který Baju 1000 absolvoval v předchozích letech už několikrát. „Rád bych si to tady zkusil i na motorce, ale poslat ji sem nebylo možné, protože Rally Dakar se jede už v lednu. Druhou nejlepší variantou účasti v závodě je kategorie Trophy Truck a já jsem velice vděčný Jesse Jonesovi, že mě posadil do toho svého.“

„Máme za sebou velmi dobrý závod, probili jsme se hodně vpřed. Na trať jsme vyráželi jako osmadvacátí a do cíle jsme dojeli třetí. Měl jsem jen jeden defekt, když mi auto sklouzlo na kámen, který prorazil pneumatiku. Je to šílené, z umístění na stupních vítězů jsme opravdu nadšení,“ radoval se Australan, jenž odjel prvních 530 mil.

Zbývajících 270 mil si užil Nasser Al-Attiyah: „Byla to má první Baja 1000 a byla fantastická. Dřeli jsme a máme radost ze všeho, co se za poslední měsíc podařilo. Ve srovnání s mým autem pro Dakar nemají tyto trucky prakticky žádné limity. Vážně jsem si to užil a slibuji, že se příští rok vrátím.“

Al-Attiyah & Price, Baja 1000 2019
Nasser Al-Attiyah, Mathieu Baumel, Toby Price, Dustin Hellstrom, Ford F-250. Baja 1000 2019. © Red Bull Content Pool

Price, Al-Attiyah a jejich spolujezdci zdolali náročnou trať za 16 hodin, 21 minut a 6 sekund (79 km/h) a v nabité konkurenci severoamerických specialistů obsadili druhé místo absolutně. O pouhých 27 sekund porazili Luka McMillina a Larryho Roeselera, kteří sice s dalším Fordem dlouho vedli, ale nakonec se museli smířit s bronzem.

S náskokem deseti a půl minuty vybojovali vítězství bratři Ampudiovi (Ford). 28letý Alan a o dva roky mladší Aaron se v průběhu závodu vystřídali za volantem, 34letý Rodrigo vydržel na sedadle spolujezdce od startu až do cíle. Alan s Aaronem už v minulosti dokázali Baju 1000 vyhrát v jednotlivých třídách, z celkového triumfu se však radovali poprvé. Ampudiovi se stali teprve třetí mexickou posádkou v historii, která dokázala nejstarší stále existující pouštní závod světa vyhrát.

Celkem bylo v cíli klasifikováno 145 ze 164 vozidel, která do závodu odstartovala.

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Albert Llovera, Dakar 2020

Dakar 2021: Duny v Emirátech? Organizátoři cílí spíš na západ

Společnost Amaury Sport Organisation, která je pořadatelem Rally Dakar, hodlá následující ročních dálkové soutěže uspořádat na území dvou států.

Více...
Martin Macík, Dakar 2020

Macíkův navigátor: Překvapily mě nenávistné komentáře vůči Rusům

Rally Dakar 2020 měla pro Martina Macíka tři zásadní aspekty, které mu zůstanou ve vzpomínkách na první saúdskoarabský ročník slavné soutěže.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Dakar 2020

Al-Attiyah: Technické předpisy nejsou fér

Nasser Al-Attiyah je přesvědčen, že technické předpisy nebyly při Dakaru 2020 nastaveny správně, a očekává, že v dojde reglementu ke změnám.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu