Al-Attiyah, Price a Baumel zářili na proslulé Baje 1000

Rubrika: Auto
/ Aktualizováno:

Dakarští vítězové potvrdili své mimořádné schopnosti na nejslavnější baje světa. Toby Price, Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel se společně s Dustinem Hellstromem prosadili na mexické Baje 1000 na stupně vítězů.

52. ročník Baji 1000 startoval a končil v Ensenadě. Závod se jel na trati dlouhé 800,5 mil (1288 km) vytyčené v severní části mexického poloostrova Baja California a jeho start musel být o 24 hodin odložen. Důvodem byly silné několikadenní deště, které oblast minulý týden zasáhly.

Toby Price a Nasser Al-Attiyah se vystřídali za volantem nově postaveného Fordu F-250 nejprestižnější kategorie Trophy Truck. Australan na svém úseku spoléhal na spolupráci s Američanem Dustinem Hellstromem, Katařana navigoval jeho stálý spolujezdec Mathieu Baumel.

Al-Attiyah & Price, Baja 1000 2019
Dustin Hellstrom, Mathieu Baumel, Nasser Al-Attiyah a Toby Price na cílové rampě Baji 1000 2019. © Red Bull Content Pool

„Miluju Mexiko. Je neuvěřitelné. Moc rád se sem vracím,“ ocenil v cíli Toby Price, který Baju 1000 absolvoval v předchozích letech už několikrát. „Rád bych si to tady zkusil i na motorce, ale poslat ji sem nebylo možné, protože Rally Dakar se jede už v lednu. Druhou nejlepší variantou účasti v závodě je kategorie Trophy Truck a já jsem velice vděčný Jesse Jonesovi, že mě posadil do toho svého.“

„Máme za sebou velmi dobrý závod, probili jsme se hodně vpřed. Na trať jsme vyráželi jako osmadvacátí a do cíle jsme dojeli třetí. Měl jsem jen jeden defekt, když mi auto sklouzlo na kámen, který prorazil pneumatiku. Je to šílené, z umístění na stupních vítězů jsme opravdu nadšení,“ radoval se Australan, jenž odjel prvních 530 mil.

Zbývajících 270 mil si užil Nasser Al-Attiyah: „Byla to má první Baja 1000 a byla fantastická. Dřeli jsme a máme radost ze všeho, co se za poslední měsíc podařilo. Ve srovnání s mým autem pro Dakar nemají tyto trucky prakticky žádné limity. Vážně jsem si to užil a slibuji, že se příští rok vrátím.“

Nasser Al-Attiyah, Mathieu Baumel, Toby Price, Dustin Hellstrom, Ford F-250. Baja 1000 2019. © Red Bull Content Pool

Price, Al-Attiyah a jejich spolujezdci zdolali náročnou trať za 16 hodin, 21 minut a 6 sekund (79 km/h) a v nabité konkurenci severoamerických specialistů obsadili druhé místo absolutně. O pouhých 27 sekund porazili Luka McMillina a Larryho Roeselera, kteří sice s dalším Fordem dlouho vedli, ale nakonec se museli smířit s bronzem.

S náskokem deseti a půl minuty vybojovali vítězství bratři Ampudiovi (Ford). 28letý Alan a o dva roky mladší Aaron se v průběhu závodu vystřídali za volantem, 34letý Rodrigo vydržel na sedadle spolujezdce od startu až do cíle. Alan s Aaronem už v minulosti dokázali Baju 1000 vyhrát v jednotlivých třídách, z celkového triumfu se však radovali poprvé. Ampudiovi se stali teprve třetí mexickou posádkou v historii, která dokázala nejstarší stále existující pouštní závod světa vyhrát.

Celkem bylo v cíli klasifikováno 145 ze 164 vozidel, která do závodu odstartovala.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Giniel de Villiers, Rallye du Maroc 2019

Maroko zrušeno. Dakarská generálka přesto bude

Kvůli nepříznivé situaci související se šířením nemoci covid-19 museli pořadatelé Marocké rally odložit její další ročník až na

Více...
Martin Macík, testování Milovice 2020

Martin Macík: Pořád mám co dokazovat

Martina Macíka mladšího jsme vyzpovídali v průběhu dvoudenních testů týmu Big Shock Racing v Milovicích. A mluvili jsme nejen o technických novinkách.

Více...
Rudolf Lhotský, Baja Szczecinek 2020

Oba jezdci Jantar teamu přijati na Dakar 2021

Minulý týden provedli pořadatelé Rally Dakar 2021 selekci přihlášek motorkářů. Jantar team obdržel potvrzení startu pro oba své jezdce.