Dakar 2020: Cornejo poprvé vyhrál etapu. Engel přišel o pneumatiku

Rubrika: Dakar 2020, Moto/Quad

Tovární tým Honda dokázal ve čtvrté etapě Rally Dakar 2020 potvrdit úspěch z předchozího dne. Konkurenční Yamaha naopak vypila kalich hořkosti až do dna. Etapa mezi Neomem a Al Ulou byla velmi zajímavá i z pohledu českých motocyklistů a týmů.

José Ignacio Cornejo, Dakar 2020
José Ignacio Cornejo, Honda CRF450 Rally, Monster Energy Honda Team. Shakedown před Dakarem 2020. © HRC

Mimořádné dny prožívá José Ignacio Cornejo. Po druhém místě v úterní etapě dokázal „Nacho“ o den později výsledek ještě vylepšit a poprvé ve své kariéře triumfoval v dakarské etapě.

„Dnešní etapa byla velice dlouhá, náročná na fyzičku, a hlavně na psychiku,“ popisuje José Ignacio Cornejo. „První část byla velice rychlá a mezi jezdci nebyly prakticky žádné rozdíly. Po prvním dotankování přišla pasáž s velice obtížnou navigací, protože cesta byla špatně vidět a všude kolem byla spousta dalších. Dokud jsem asi na 220. kilometru nedojel Rickyho [Brabeca], bylo to docela náročné. Pak jsme si až do cíle vzájemně pomáhali. Jsem rád, že jsme zachovali chladné hlavy a dokázali najít správné cesty.“

Druhý čas dne (+ 35 s) pomohl Kevinu Benavidesovi s další Hondou k upevnění druhé pozice absolutně. Argentinec navíc téměř o polovinu snížil náskok Rickyho Brabeca. Jako vítěz předchozí etapy startoval Američan do speciálky (453 km) první a v jejím cíli byl klasifikován na pátém místě. V celkovém součtu má před Benavidesem k dobru dvě a půl minuty. Na třetí pozici se posunul Cornejo.

Čtvrtý je po první třetině závodu obhájce loňského vítězství Toby Price (KTM).

Znovu naplno

K hrdinům dne patřil nejlepší loňský nováček a vítěz druhé etapy letošního ročníku Ross Branch (KTM). Jezdec z Botswany si při úterním pádu bolestivě poranil rameno, přesto se ve středu blýskl třetím časem.

Čtvrtým časem spravil náladu sobě i týmu Hero MotoSports Paulo Gonçalves, který musel o den dříve s poruchou motoru čekat na příjezd a pomoc asistenčního kamionu, ztratil spoustu hodin a do bivaku dorazil až za tmy.

Xavier de Soultrait, Dakar 2020
Xavier de Soultrait, Yamaha WR450F Rally, Monster Energy Yamaha Rally Team. Rally Dakar 2020. © Monster Energy

Po předchozím odstoupení Adriena Van Beverena přišel tovární tým Yamaha o další oporu. Xavier de Soultrait havaroval nedaleko před cílem třetí etapy, rozsekl si ruku a poranil nerv. Přesto nastoupil do dalšího dne a bojoval. Bolest však byla nesnesitelná a Francouz po třech stech kilometrech závod vzdal.

Z 39. místa odstoupil kvůli poruše převodovky také Slovák Ivan Jakeš. Jeho krajan Štefan Svitko (oba KTM) byl podruhé v řadě dvanáctý a na stejnou pozici se posunul i celkově.

Úspěch i smůla

K největším hvězdám startujícím mimo tovární stáje patří v dosavadním průběhu Američan Skyler Howes. Jezdec českého týmu Klymčiw Racing se dvakrát za sebou prosadil do první desítky a na desátou příčku vystoupal i v průběžném pořadí.

Martin Michek dnes trumfnul včerejší výsledek týmového kolegy Milana Engela a při své první účasti na dakarské rally zabodoval devatenáctým časem. Jezdec týmu Orion – Moto Racing Group postoupil na 22. místo, na němž vystřídal právě Engela, pro něhož Dakar dnes málem skončil. Jeho zadní pneumatika se v závěrečné části rychlostní zkoušky postupně deformovala do té míry, že ji jablonecký jezdec musel vyzout.

Milan Engel, Dakar 2020
Milan Engel, KTM 450 Rally Replica, Orion - Moto Racing Group. Rally Dakar 2020. © MRG

„Najednou jsem cítil, jak se mi vlní zadní kolo, a v tu chvíli jsem věděl, že něco není v pořádku. Ihned jsem zpomalil, abych neriskoval pád a kolo pošetřil. Bohužel i tak jsem musel dojet snad padesát kilometrů jen na ráfku,“ líčí Milan Engel.

Stále však nebylo vyhráno. Místo, kde se mohl potkat se svým servisním týmem, bylo vzdálené dalších patnáct kilometrů. Navíc na osmdesátikilometrový spojovací úsek do bivaku měl omezený čas.

„Po příjezdu do cíle se mi kolo už skoro rozpadalo. Dráty z něj koukaly na všechny strany. Bylo štěstí, že jsem se dostal až do asistenční zóny,“ říká Engel, který se propadl na 34. pozici.

Janu Brabcovi (Big Shock Racing) přestaly na speciálce fungovat navigační přístroje, inkasoval penalizaci za neprojetý bod a klesl na 40. příčku.