Dakar 2020: Vjazovič má problém. Musí kanibalizovat

Rubrika: Dakar 2020, Kamiony  
/ Aktualizováno:

Průběžně třetí Sergej Vjazovič s kapotovým Mazem se dostal v průběhu desáté etapy Rally Dakar 2020 do potíží. Bělorus musel kvůli závadám dvakrát zastavovat a třetí problém odhalila posádka v cíli.

Sergej Vjazovič, Dakar 2020
Sergej Vjazovič/Pavel Haranin/Anton Zaporoščenko, MAZ 6440RR, MAZ-Sportauto. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Pro posádku Sergej Vjazovič, Pavel Haranin, Anton Zaporošenko je situace o to nepříjemnější, že k ní došlo v maratonské etapě. Do středečního bivaku v Shubaytahu nemá přístup nikdo kromě účastníků a pořadatelů, a tak si Vjazovičova trojice bude muset s odstraněním závad poradit pouze s pomocí posádek dvou trambusových Mazů, která de facto plní roli rychlé asistence nového „kapotniku“. Využít samozřejmě mohou jen díly, které tyto tři kamiony vzaly do maratonské etapy s sebou.

„Hned na desátém kilometru manometr ukazoval, že klesá tlak v levém předním kole. Po několika kilometrech bylo jasné, že z něj uniká vzduch. Zastavili jsme, abychom kolo vyměnili, ale manometr stále ukazoval únik vzduchu,“ popisuje Sergej Vjazovič. „Hledali jsme příčinu, sundali jsme buben brzdy a viděli, že se zlomila trubice, která přivádí vzduch do náboje kola a dále do ráfku. Musel ji trefit kámen nebo něco jiného. Něco podobného se stává jednou za tisíc let.“

Magazín DAKARMANIA
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Trubku jsme odstranili a zavřeli přívod vzduchu. Tím pádem jsme už nemohli měnit tlak v tomto kole. Nafoukli jsme ho na tři a půl atmosféry a jeli jsme dál, přičemž jsme tlaky regulovali jen na třech zbývajících kolech. Saša Vasiljevskij zůstal s námi a jistil nás.“

Znovu Vjazovičově posádce zatrnulo sto kilometrů před cíle, když se rudý MAZ náhle zastavil.

„Podle přístrojů bylo jasné, že přestalo fungovat palivové čerpadlo. V autě je naštěstí záložní systém s elektrickým čerpadlem. Během tří nebo čtyř minut jsme na něj přešli a pokračovali jsme dál.“

Sergej Vjazovič, Dakar 2020
Sergej Vjazovič/Pavel Haranin/Anton Zaporoščenko, MAZ 6440RR, MAZ-Sportauto. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Jenže další nepříjemné překvapení čekalo v cíli.

„Zjistili jsme, že na obou zadních perech je zlomený jeden list. A to je problém. Musíme si je vzít od některého z našich týmových kolegů, který tudíž zítra nebude moct jet svým tempem,“ ví závodící šéf a jezdecká jednička běloruského týmu.

Rally Dakar 2020 zítra pokračuje předposlední etapou. Cestou zpět do Haradhu musí účastníci urazil 744 kilometrů, z nichž se 379 pojede jako speciálka. Na úvodních 80 kilometrech se posádky budou muset popasovat s nejimpozantnějšími dunami v zemi.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu