Dakar 2020: Michek přišel o naději, Brabec o polovinu náskoku

Rubrika: Dakar 2020, Moto  
/ Aktualizováno:

Pablo Quintanilla na Husqvarně se ve čtvrteční etapě radoval ze druhého dílčího vítězství v letošním ročníku Rally Dakar a výrazně se přiblížil vedoucímu Rickymu Brabecovi. Jezdec Hondy však volil taktickou jízdu před zbytečným riskováním. Na předposlední den svého prvního Dakaru nebude rád vzpomínat Martin Michek.

[poslední aktualizace 16. 1. 2020, 16:41]

Ricky Brabec, Dakar 2020
Ricky Brabec, Honda CRF450 Rally, Monster Energy Honda Team. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Předposlední etapa Rally Dakar 2020 se jela ze Shubaytahu do Haradhu, měřila 744 kilometrů, z nichž 379 tvořilo rychlostní zkoušku. A ta začínala pořádně zostra. Osmdesátikilometrovým úsekem v nejimpozantnějších dunách Saúdské Arábie. V dunách se ale závodilo po většinu speciálky.

Pablo Quintanilla vyhrál jedenáctou etapu o devět sekund před Matthiasem Walknerem. Z pohledu chilského závodníka však byl nejdůležitější odstup dnes desátého Rickyho Brabeca. Jezdec Hondy byl o necelých dvanáct minut pomalejší.

„Vyhrát etapu je vždycky pěkné, jsem moc rád, že se to povedlo. Bylo to opravdu obtížné a já jsem ze sebe od počátku vydal sto procent,“ ujišťuje Pablo Quintanilla. „Na Rickyho jsem najel hodně času, ale nějaký rozestup mezi námi pořád zůstává. Zítra nás čeká ještě pár kilometrů, na kterých je potřeba zabrat.“

Magazín DAKARMANIA
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

Před závěrečným dnem soutěže má Ricky Brabec před Quintanillou k dobru necelých čtrnáct minut.

„Dnes jsem jel defenzivně, tak na sedmdesát procent, abych zbytečně vysoké zátěži nevystavoval ani sebe, ani techniku,“ objasňuje Ricky Brabec. „Jsem rád, že jsem tu. Teď se soustředím hlavně na to, abych dojel. Zítra by to mohl být skvělý den.“

K poraženým dne patří Brabecův týmový kolega Joan Barreda, který po včerejším vítězství startoval jako první. Španěl na speciálce strávil téměř o patnáct minut víc než Quintanilla a v průběžné klasifikaci klesl ze třetího na páté místo.

Před jezdce Hondy se dostali Toby Price a Matthias Walkner na konkurenčních KTM. Rakušan si dnes polepšil o dvě příčky, když kromě Barredy předstihl i jeho týmového kolegu Josého Ignacia Corneja.

Skyler Howes, Dakar 2020
Skyler Howes, Husqvarna FE 450 Rally, Klymčiw Racing. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Howes nepříjemně upadl

Franco Caimi na tovární Yamaze najel dvacet minut na Skylera Howese (Husqvarna) a odsunul jezdce týmu Klymčiw Racing z osmé na devátou pozici. Američan měl nepříjemný pád, když mu stejně jako předevčírem praskla osa mezi rámem a zadní kyvnou vidlicí.

„Pěkně se pomlátil, protože se to celé zkroutilo a ve vysoké rychlosti upadl,“ popisuje manažer týmu Ondřej Klymčiw. „Tři ze čtyř držáků motoru jsou prasklé. Při příjezdu do bivaku motor držel vlastně jen jeden šroub a výfuk. Skyler má pocit, že má něco s klíční kostí, ale drží.“

Štefana Svitka (KTM) z první desítky vytlačil Andrew Short s druhou tovární Husqvarnou. Slovenský závodník však na Američana ztrácí jen necelé dvě minuty.

Martin Michek, Dakar 2020
Martin Michek, KTM 450 Rally Replica, Orion - Moto Racing Group. Rally Dakar 2020. © MRG

Michek nováčkem roku nebude

Mezi nováčky se k závěrečnému náporu nadechl Jamie McCanney. Tovární jezdec Yamahy byl nejrychlejší a do poslední etapy půjde s odstupem deseti a půl minuty od vedoucího Španěla Jaumeho Betriua.

Martin Michek s KTM týmu Orion – Moto Racing Group na McCanneye ztratil 71 minut a v průběžném pořadí mezi debutanty klesl na třetí příčku (+59:51). V celkové klasifikaci si pohoršil ze 14. na 23. místo.

„Hned od začátku jsme jeli společně s [Joanem] Pedrerem. Chvíli vedl on, pak zase já. Předjeli jsme spoustu závodníků, jenže zhruba osm kilometrů před ‚tankovačkou‘ mi došel benzín. Nechápu to, protože jsem vyjel s plnou nádrží a nikde nenajel zbytečné kilometry,“ kroutí hlavou Martin Michek. „V jednu chvíli jsem byl dost zoufalý. Bylo to na rychlém úseku a nikdo moc nezastavil a nechtěl pomoct. Nakonec mi benzín dovezl organizátor. Stálo mě to strašně času.“

Milan Engel, Dakar 2020
Milan Engel, KTM 450 Rally Replica, Orion - Moto Racing Group. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Michkův týmový kolega Milan Engel upadl šest set metrů před cílem speciálky.

„Jel jsem poměrně rychle menšími dunami a najednou mě to vykoplo. Měl jsem vyhozené rameno, bolí mě třísla a vlastně úplně všechno. Bylo to kousek do cíle, tak mě posadili na motorku a já to nějak dojel,“ líčí Milan Engel, pro něhož bylo zásadní, že škody neutrpěla technika, neboť po speciálce následoval ještě třistakilometrový spojovací úsek.

V pátek 17. ledna uzavře Dakar 2020 dvanáctá etapa z Haradhu do Qiddiye. Na rozdíl od předchozích let v žádném případě nepůjde jen o „mávací“ etapu. Na závodníky čeká ještě 374 kilometrů speciálky a pořadatelé opět varují před obtížnou navigací. Na posledním 20kilometrovém úseku se bude bojovat o trofej Qiddiye, dosažené časy na tomto testu se však už nebudou počítat do celkových výsledků rally.

Rally Dakar 2020
MOTOCYKLY
průběžné pořadí po 11. etapě
1.Ricky BrabecHonda CRF450 Rally38:33:28
2.Pablo QuintanillaHusqvarna FR 450 Rally+13:56
3.Toby PriceKTM 450 Rally+22:34
4.Matthias WalknerKTM 450 Rally+29:53
5.Joan BarredaHonda CRF450 Rally+30:09
6.José Ignacio CornejoHonda CRF450 Rally+32:36
7.Luciano BenavidesKTM 450 Rally+35:18
8.Franco CaimiYamaha WR450F Rally+1:39:14
9.Skyler HowesHusqvarna FR 450 Rally+1:59:29
10.Andrew ShortHusqvarna FR 450 Rally+2:06:36
23.Martin MichekKTM 450 Rally Replica+4:25:14
26.Milan EngelKTM 450 Rally Replica+5:39:17
38.Petr VlčekKTM 450 Rally Replica+11:25:07
56.Jan BrabecKTM 450 Rally Replica+15:54:58
78.Jan VeselýHusqvarna FE 450+23:17:53
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Dakar 2020

MAZ o spolupráci s Buggyrou: mozky jsou naše, ruce české

MAZ-Sportauto v těchto dnech dokončuje stavbu druhého kapotového kamionu. Ve spolupráci s Buggyrou pro něj Bělorusové připravili výkonnější motor.

Více...
Toyota Yaris WRC, Mexico 2020

Al-Attiyaha láká Safari Rally. Jedná s Toyotou

Nasser Al-Attiyah se chce vrátit do mistrovství světa v automobilových soutěžích, aby se mohl zúčastnit africké Safari Rally.

Více...
Ricky Brabec, Sonora Rally 2020

Sonora Rally: Ricky Brabec udolal Skylera Howese

Zatímco většina světového motoristického sportu upadla do nucené hibernace, v Mexiku se uskutečnil šestý ročník Sonora Rally.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu