Dakar 2020 má druhou oběť

Rubrika: Dakar 2020, Moto  
/ Aktualizováno:

Týden po skončení 42. ročníku dakarské rally podlehl motocyklista Edwin Straver následkům havárie, k níž došlo minulý čtvrtek v předposlední etapě soutěže. 48letý Nizozemec zemřel v noci na pátek v kruhu své rodiny.

Edwin Straver, Dakar 2020
Edwin Straver v maratonském bivaku po 10. etapě Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Při pádu na 124. kilometru rychlostní zkoušky mezi Šubajtá a Harazem utrpěl Edwin Straver zlomeninu krční páteře a zástavu srdce. Záchranáři jezdce po deseti minutách oživili a přepravili do nemocnice v Rijádu. Odtud byl ve středu transportován do vlasti, kde byl podroben dalším vyšetřením. Výsledky potvrdily vážné poškození mozku, k němuž došlo v důsledku zástavy srdce. Straverova rodina proto dala souhlas s odpojením od umělého dýchání.

Živnostník z nizozemského Rijswijku byl klasickým závodícím amatérem. Na Dakaru debutoval ve svých 46 letech v roce 2018. O rok později zvítězil v kategorii Original by Motul (malle moto), celkově byl třicátý. Bez asistence jel také tentokrát a po desáté etapě figuroval v malle moto na čtvrté pozici.

Edwin Straver, Dakar 2020
Edwin Straver (KTM) v tankovací zóně v průběhu 7. etapy Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Straver si dobře uvědomoval, jakému nebezpečí se při rally vystavuje. V reakci na smrtelné zranění Paula Gonçalves v sedmé etapě uvedl: „Pokud to neakceptujete, musíte zůstat doma. Neustále brzdím a nejedu přes dunu, dokud nevidím, co je za ní.“

Podle motocyklistů, kteří v inkriminovaném okamžiku jeli ve skupině se Straverem, došlo k fatální nehodě v rychlosti okolo 50 km/h…

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu