Dakar 2023: Macík, Tomášek a Švanda mají dakarské stříbro

Rubrika: Dakar 2023, Kamiony  
/ Aktualizováno:

Sedlčanský tým MM Technology vybojoval na Rally Dakar 2023 druhé místo v kategorii kamionů, což se českým závodníkům naposledy povedlo před dvaceti lety!!! Vítězství slaví Nizozemec Janus van Kasteren.

Janus van Kasteren, Dakar 2023
Janus van Kasteren / Marcel Snijders / Darek Rodewald, Iveco Powerstar, Boss Machinery Team de Rooy. Dakar 2023. © ASO/DPPI

Ještě o dni volna, který závodníci strávili po osmé ze čtrnácti etap v Rijádu, byl Janus van Kasteren průběžně třetí s více než půlhodinovou ztrátou na do té doby suverénního Aleše Lopraise s Pragou. Ovšem v následujících dnech přálo štěstí Nizozemci mnohem více než jeho soupeřům. Zapadnutí týmového kolegy Martina van den Brinka v rozvodněném vádí posunulo van Kasterena po deváté etapě na druhou příčku a o dva dny později už vyrážel na trať jako lídr, neboť Lopraisova posádka musela z prvního místa odstoupit v důsledku nešťastné události, k níž došlo v průběhu desáté etapy.

Van Kasteren si situaci sám ještě zkomplikoval uvíznutím v dunách v první části maratonské dvojetapy, kdy jeho náskok klesl na pouhou minutu, ale v posledních třech etapách si už premiérové vítězství uniknout nenechal. A rozhodně jej pouze nezdědil.

36letý Nizozemec v současnosti patří společně s Martinem Macíkem a Mitchelem van den Brinkem k nejdravějším jezdcům v kategorii kamionů, což ostatně potvrdil třemi dílčími triumfy v průběhu letošního ročníku. Svým razantnějším stylem sice zatěžuje techniku a mechaniky Teamu De Rooy zaměstnával i tentokrát, avšak společnými silami veškeré nástrahy mimořádně těžkého Dakaru překonali. Díky tomu van Kasteren s navigátorem Marcelem Snijdersem zaslouženě rozšířili vybranou společnost vítězů nejslavnější maratonské rally světa, zatímco polský mechanik Darek Rodewald se z dakarského zlata raduje už potřetí.

Martin Macík, Dakar 2023
Martin Macík / František Tomášek / David Švanda, Iveco Powerstar, MM Technology. Dakar 2023. © ASO/DPPI

Druhé místo trojice Martin Macík ml., František Tomášek, David Švanda je největším úspěchem českých závodníků v kategorii kamionů od roku 2003, kdy Tomáš Tomeček, Jaromír Martinec a Brazilec André de Azevedo s Tatrou získali také stříbro.

Posádka týmu MM Technology své Iveco Powerstar nijak nešetřila a Čenda, jak Macík svému vozu přezdívá, o sobě dal několikrát vědět. S ohledem na vývoj závodu byly asi nejzásadnější problémy s brzdami ve druhé etapě. Ovšem Macíkovo vysoké nasazení, Tomáškova téměř bezchybná navigace a Švandova zodpovědná péče o techniku byly odměněny čtyřmi etapovými vítězstvími, a především druhým místem absolutně, na něž české trio postoupilo den před koncem soutěže.

Pro Martina van den Brinka je dakarský bronz nepochybně životním úspěchem, i když je zřejmé, že také on chtěl na stupních vítězů vystoupat ještě výš. 52letý Nizozemec první týden držel krok s Lopraisem a po šesté etapě dokonce vedl, ale zapadnutí v deváté a technické problémy ve dvanácté a třinácté etapě jeho naděje na lepší umístění zhatily.

Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Důvodem k van den Brinkově velké spokojenosti však nepochybně budou výkony jeho syna Mitchela, který si pouhý den po svých jednadvacátých narozeninách dojel pro čtvrté místo. Přitom se jednalo o jeho pátou účast na Dakaru a teprve třetí za volantem kamionu, přičemž v roce 2021 sbíral první zkušenosti za volantem staršího vozu bez výsledkových ambicí a před rokem plnil čistě roli rychlé asistence. Té se na základě interní týmové dohody ujal i letos po dni volna, kdy z nesnází zachraňoval jak svého otce, tak van Kasterena, ale i tak jasně ukázal, že není daleko doba, kdy v rámci rodiny van den Brinkových dojde k prohození pozic a Martin bude krýt záda Mitchelovi. Jedno etapové vítězství, čtyři druhá a dvě čtvrtá místa jsou dostatečně výmluvnou vizitkou nizozemského benjamínka.

Pátým místem posunul své dakarské maximum Jaroslav Valtr starší, který se po sedmi letech vrátil za volant Tatry Phoenix. Společně s Reném Kilianem a Tomášem Šikolou prožili několik perných chvilek, včetně převrácení kamionu v dunách dvanácté etapy, ale blýskli se také třemi etapovými bronzy.

Pro nejlepší výsledek dakarské kariéry si dojeli i Valtrovi týmoví kolegové Martin Šoltys, Roman Krejčí a David Hoffmann, kteří s Tatru 815 skončili šestí.

Do první desítky se poprvé za dobu svého působení na Dakaru prosadil i Tomáš Vrátný. S Tatrou Jamal v barvách ostravského Fesh Fesh Teamu, polským navigátorem Bartłomiejem Bobou a palubním mechanikem Jaromírem Martincem dojeli devátí.

RALLY DAKAR 2023 – KAMIONY
konečné výsledky
1. 502 Van Kasteren / Rodewald / Snijders Iveco Powerstar Boss Machinery Team De Rooy Iveco 54:03:33
2. 501 Macík / Tomášek / Švanda Iveco Powerstar MM Technology +1:14:34
3. 506 Van den Brink /Kofman / Mouw Iveco Powerstar Eurol Team De Rooy +2:40:22
4. 511 Van den Brink / Van de Pol /Torrallardona Iveco Powerstar Eurol Team De Rooy +4:02:29
5. 505 Valtr / Kilian / Šikola Tatra Phoenix Tatra Buggyra ZM Racing +5:06:09
6. 503 Šoltys / Krejčí / Hoffmann Tatra 815 Tatra Buggyra ZM Racing +9:08:43
7. 512 Van de Laar / Van de Laar / Huijgens Iveco 4×4 DRNL Fried van de Laar Racing +10:49:26
8. 510 De Groot / Laan / Hulsebosch Iveco Powerstar Fireman Dakar Team +13:45:15
9. 509 Vrátný / Boba / Martinec Tatra Jamal Fesh Fesh Team +14:23:52
10. 519 Sugawara / Somemiya / Mochizuki Hino 600-Hybrid Hino Team Sugawara +18:55:00

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu