ADDC: Prokop s Chytkou si po 2. etapě polepšili

Rubrika: Abu Dhabi Desert Challenge, W2RC  
/ Aktualizováno:

Druhá etapa Abu Dhabi Desert Challenge 2023 byla mimořádně náročná a na její trati se do problémů dvakrát dostali i Martin Prokop s Viktorem Chytkou. Přesto česká posádka poskočila v průběžné klasifikaci o stupínek výš.

V úterý 28. února pokračoval druhý podnik letošní sezony světového šampionátu v dálkových rally okružní etapou kolem Qsar Al Sarabu, jejíž speciálka měřila 250 kilometrů a provedla soutěžící po rychlých písčitých pláních, ale také zdánlivě nekonečnými dunovými poli západní části emirátu Abu Dhabi.

Po problémech, které měli v první etapě Sébastien Loeb a Guerlain Chicherit (oba Prodrive), si Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel mohli dovolit jízdu bez zbytečného rizika. Ovšem tovární posádka Toyoty nijak netaktizovala, díky etapovému vítězství zvýšila svůj náskok před průběžně druhým Yazeedem Al-Rajhim (Toyota Overdrive) na více než osmnáct minut a získala další důležité body do tabulky šampionátu.

„Velmi náročná speciálka. Dvakrát jsme tvrdě dopadli na předek a po těchto nárazech nejsou naše ramena v úplně stoprocentní kondici. Ale jsme v cíli a s tím jsme spokojení,“ bilancuje Nasser Al-Attiyah.

Vimos No 50
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Třetí místo celkově patřilo ještě ráno Henku Lateganovi s druhým továrním Hiluxem, jenže Jihoafričan etapu nedokončil kvůli problémům s přeplňováním motoru. Tím se cesta na medailové pozice otevřela Martinu Prokopovi s Viktorem Chytkou, kteří dnes byli třetí nejrychlejší a v celkovém součtu zaostávají za vedoucím Al-Attiyahem o 24 minut.

„Druhý den tady obvykle bývá úplně šílenej a ani letos to nebylo jinak. Opravdu pořádná etapa, jak kvůli vedru, tak terénu. Žádný rytmus, samé ‚dropy‘ a hrozně malý rychlostní průměr. Na trati jsme byli skoro čtyři hodiny a byl to fakt nářez,“ líčí Martin Prokop. „Myslím si, že být taková etapa na Dakaru, tak dojede třetina lidí. Takhle těžké etapy tam rozhodně nejsou! Fakt masakr, ale jsme tady, i když jsme měli dva malé problémy. Nejdřív jsme za jedním velkým výjezdem spadli do díry a já si tam otočil zápěstí. Chvilku jsme tam stáli, ale ruka je dobrá. Pak jsme museli zastavit asi třicet kilometrů před cílem, protože z auta šel kouř. Něco nám tam hořelo, asi výfuk. Vypadá to, že po těch velkých rovinách tam něco chytlo, ale vypnuli jsme motor, chvilku jsme stáli, ale uhasilo se to a mohli jsme dojet do cíle.“

Martin Prokop, Abu Dhabi Desert Challenge 2023
Martin Prokop / Viktor Chytka, Ford Raptor RS Cross Country, Orlen Benzina Team. Abu Dhabi Desert Challenge 2023. © MP-Sports

Sébastien Loeb pokračuje v soutěži zatížen šestnáctihodinovou penalizací za nezdolanou první etapu, ale dál hodlá usilovat alespoň o bonusové body za umístění v hodnocení jednotlivých dnů. Dnes však byla Francouzova snaha marná, neboť již ráno věděl, že k času dosaženému v etapě inkasuje dalších padesát hodin navíc za noční výměnu motoru. Patnáctiminutový trest za minutí jednoho z waypointů tudíž už nehrál de facto žádnou roli…

Podobně jako Loebovi se vstup do soutěže nevydařil ani Mattiasi Ekströmovi. Švéd v první etapě ztratil téměř dvě hodiny, když mu na trati speciálky došlo palivo, ovšem dnes si na rozdíl od Francouze náladu alespoň částečně spravil. S Can-Amem byl celkově pátý a nejrychlejší ve skupině T3 (lehké prototypy), jíž však průběžně vévodí mladý Američan Seth Quintero s Maverickem v barvách továrního týmu Red Bull Can-Am. Ve skupině T4 (SSV) si Rokas Baciuška pohlídal vedoucí pozici etapovým vítězstvím.

Mattias Ekström, Abu Dhabi Desert Challenge 2023
Mattias Ekström / Emil Bergkvist, Can-Am Maverick, South Racing Can-Am. Abu Dhabi Desert Challenge 2023. © ASO

Motocyklisté v úterý absolvovali první polovinu dvoudenní maratonské etapy. Po dojezdu do cíle museli zvládnout pouze vlastními silami i péči o závodní techniku, kterou následně na noc odstavili do uzavřeného parkoviště.

Spokojenost panuje i nadále především v táboře Hondy, ačkoliv pořadí na čele průběžné klasifikace se dnes měnilo a osmičku nejlepších dělí po dvou etapách jen necelých šest minut. Dosavadní lídr a vítěz včerejší etapy Pablo Quintanilla otevíral trať, což bylo v extrémních podmínkách obzvlášť náročné. Ve výsledcích speciálky se zařadil na deváté místo a v celkovém pořadí přepustil první příčku týmovému kolegovi Adrienu Van Beverenovi, který má před nyní druhým Chilanem k dobru minutu a půl.

Luciano Benavides se před rokem v Abu Dhabi radoval z prvního etapového vítězství v rámci světového šampionátu v dálkových rally a dnes tento úspěch zopakoval. Nejrychlejší čas katapultoval argentinského jezdce továrního týmu Husqvarny ze sedmé na třetí příčku, i když pouze s vteřinovým náskokem před Nachem Cornejem s další Hondou.

Ve středu 1. března pokračuje Abu Dhabi Desert Challenge 2023 třetí etapou (303 km), která opět odstartuje i skončí v bivaku u Qsar Al Sarabu. Rychlostní zkouška měří 266 km.

DAKARMANIA No 1 až 4
Kliknutím na obrázek přejdete do našeho e-shopu.

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu