Nasser Al-Attiyah chce být prezidentem FIA

Rubrika: Sport & politika  
/ Aktualizováno:

Nasser Al-Attiyah se do historie světového motorsportu natrvalo zapsal nejen díky úspěchům v dálkových soutěžích, ale také v klasické rally. Jeho ambice však sahají ještě dál. V rozhovoru pro katarský deník Al Sharq prozradil, že se bude ucházet o post prezidenta Mezinárodní automobilové federace (FIA).

Nasser Al-Attiyah
Nasser Al-Attiyah. Slavnostní vyhlášení šampionů FIA, Bologna, Itálie, prosinec 2022. © ASO/DPPI

„Kvalifikaci pro tuto globální pozici mám díky svým ohromným zkušenostem v oblasti aut a jsem odhodlaný se o tuto prestižní funkci ucházet,“ říká pětinásobný dakarský vítěz, šestnáctinásobný šampion Blízkého východu v rally a úřadující mistr světa v dálkových soutěžích Nasser Al-Attiyah. „Bylo by mi ctí, kdybych s podporou těch, kteří v Kataru zodpovídají za sport a rozvoj, tento sen své milované zemi splnil. Vše kolem kandidatury společně pečlivě naplánujeme.“

Dvaapadesátiletý Katařan hodlá ve funkci nahradit o devět let staršího Mohammeda Ben Sulayema ze Spojených arabských emirátů, který v roce 2021 v úřadu vystřídal Francouze Jeana Todta.

Bývalý automobilový závodník a čtrnáctinásobný blízkovýchodní šampion v rally by sice mohl po uplynutí čtyřletého funkčního období ještě dvakrát usilovat o znovuzvolení, ovšem jeho pozice od nástupu do úřadu spíše oslabila. Komplikují ji především zhoršující se vztahy s nejvýznamnějšími hráči formule 1, z níž se Ben Sulayen po sérii kontroverzí a loňském jmenování Natalie Robyn výkonnou ředitelkou FIA letos v únoru de facto téměř úplně stáhl.

Další volby prezidenta FIA proběhnou na podzim 2025.

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu