Dakar 2019: Nasser Al-Attiyah vítězí a nepatrně zvyšuje náskok

Rubrika: Auto, Rally Dakar  
/ Aktualizováno:
Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019

Nasser Al-Attiyah s Mathieu Baumelem a vozem Toyota Hilux vyhráli první část maratonské dvouetapy a upevnili si vedení v průběžném hodnocení Rally Dakar 2019 v kategorii automobilů. Katarsko-francouzká posádka si v letošním ročníku připsala již druhou dílčí výhru a na čele průběžného hodnocení má po dnešku skoro devítiminutový náskok.

Automobily (společně s kamiony) dnes zamířily do Tacny, kde se večer musí posádky obejít bez svých doprovodů. Předtím však musely ještě absolvovat další speciálku dlouhou 405 kilometrů a také 240kilometrový spojovací úsek. Čtvrteční rychlostní zkouška byla rozdělena de facto na dva úseky. První měřil 205 km, následovala 55kilometrová neutralizovaná zóna, a pak 146 km druhé ostré sekce se spoustou neoblíbeného feš-feše.

Al-Attiyah vyrážel na trať tři minuty za vítězem včerejší etapy Stéphanem Peterhanselem s buggy Mini týmu X-raid a postupně se svému soupeři přibližoval. Speciálkou projel o necelé dvě minuty rychleji než Francouz, ale i dakarský rekordman má důvod k radosti.

Třináctinásobný vítěz Dakaru spadl po chybě v úterní etapě až na třinácté místo celkově, včera se ale vyhoupl na třetí pozici a dnes si v průběžném hodnocení zase o stupínek polepšil.

Yazeed Al-Rajhi, Dakar 2019
Yazeed Al-Rajhi / Timo Gottschalk, Mini JCW Rally, X-raid Mini JCW Team. Rally Dakar 2019. Foto: X-raid

Ze druhé na pátou příčku klesl Yazeed Al-Rajhi, jenž má k dispozici také vůz od X-raidu, v jeho případě se však jedná o léty prověřenou čtyřkolku Mini JCW Rally. Pilot ze Saudské Arábie dnes zaostal za týmovými kolegy Nanim Romou a Jakubem Przygońskim, kteří jej v průběžném pořadí předstihli. Jejich souboj však bude nepochybně pokračovat i zítra, neboť pátý Al-Rajhi ztrácí na třetího Romu pouhé čtyři minuty a osm sekund.

Po včerejším bloudění dělí průběžně šestého Sébastiena Loeba (Peugeot) od této trojice už 25 minut. Přesto si Francouz o dvě místa polepšil. V přímém souboji předstihl bývalého týmového kolegu od Peugeotu Cyrila Desprese, jenž nyní závodí s buginou Mini, a těžil také z chyby Bernharda ten Brinkeho, který dnes déle než dvě hodiny opravoval svou poškozenou Toyotu.

Prokop, Dakar 2019
Martin Prokop / Jan Tománek, Ford F-150 Raptor, MP-Sports. Rally Dakar 2019. Foto: MP-Sports

Martin Prokop s Janem Tománkem maratonskou etapu dobře začali, bojovali o šestou až devátou pozici, jenže v závěru speciálky se dostali do problémů, když jim praskla pravá přední poloosa. Posádka týmu MP-Sports dojela do cíle etapy s více než padesátiminutovou ztrátou a v průběžném pořadí zůstává jedenáctá.

Prokopův týmový kolega Tomáš Ouředníček zaostal za vítězem etapy o více než dvě a čtvrt hodiny, přesto udržel 22. místo celkově.

V pátek je na programu druhá část maratonské etapy, která jinou cestou zavede účastníky zpět do Arequipy. Automobily čeká 714 kilometrů, z nichž se 517 pojede jako další rychlostní zkouška. Zatímco posádky prožívají náročné vyvrcholení první poloviny soutěže, členové jejich doprovodných týmů mají příležitost k odpočinku. Arequipa jim poskytne zázemí hned na tři noci v řadě, neboť v sobotu právě tam stráví celá dakarská karavana volný den.

Rally Dakar 2019 – AUTOMOBILY po 4. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota12:12:57
2.Peterhansel / CasteraMini buggy+8:55
3.Roma / Haro BravoMini 4×4+20:51
4.Przygoński / ColsoulMini 4×4+22:17
5.Al Rajhi / GottschalkMini 4×4+24:59
6.Loeb / ElenaPeugeot+50:22
7.Despres / CottretMini buggy+50:31
8.Domżała / MartonToyota+1:28:37
9.Garafulic / PalmeiroMini 4×4+1:36:52
10.Hunt / RosegaarPeugeot+1:37:37
11.Prokop / TománekFord+1:47:51
22.Ouředníček / KřípalFord+4:17:21

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Mpumalanga 400 2019

Toyota o víkendu poprvé nasadí vylepšený Hilux

Po premiérovém vítězství na Rally Dakar u Toyoty rozhodně neusnuli na vavřínech. Japonská značka cílí na další úspěchy. A

Více...
Luc Alphand, Rally Kazakhstan 2018

Rally Kazakhstan: Peterhanselovi poprvé s buggy [seznam přihlášených]

Souboj o vítězství i umístění na dalších pódiových pozicích by mohl být při Rally Kazakhstan 2019 hodně dramatický. Na

Více...
Big Shock Racing, Iveco

Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020

Závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020 je na světě. „Karel“ má v sobě vše dobré z „Franty“, vozu Liaz, se

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu