Dakar 2019: Ricky Brabec vyhrál etapu a přebírá vedení

Rubrika: Moto/Quad, Rally Dakar

Ricky Brabec s Hondou dominoval ve čtvrté etapě Rally Dakar 2019 kategorii motocyklistů, když v průběhu dnešní rychlostní zkoušky vedl na všech mezičasech, dosavadního leadera Pabla Quintanillu s Husqvarnou porazil o více než 20 minut a díky tomu vystřídal Chilana na čele průběžného hodnocení soutěže. Dařilo se také Štefanu Svitkovi s KTM, který se po dnešku posunul do první desítky celkového hodnocení.

Ve čtvrtek se závodníci vydali do první části maratonské dvouetapy. Motocyklisté a čtyřkolkáři zamířili do Moqueguy, kde dnes také přenocují bez možnosti využít služeb svých mechaniků. Ještě před tím ale museli urazit 511 kilometrů, z nichž 405 tvořilo rychlostní zkoušku. Ta byla rozdělena de facto na dva úseky. První měřil 205 km, následovala 55kilometrová neutralizovaná zóna, a pak druhá ostré sekce.

Po včerejším odstoupení Joana Barredy musí tovární tým Hondy spoléhat na jeho kolegy. A má na koho. Ricky Brabec byl před čtvrtou etapou průběžně sedmý, dnes ale diktoval tempo od prvních kilometrů, před vjezdem do neutralizované zóny vedl skoro o dvě minuty před Matthiasem Walknerem a v cíli porazil Rakušana o šest minut a devatenáct vteřin. Zásadní však byl jeho náskok před Pablem Quintanillou, kterého v průběžném pořadí odsunul z prvního na druhé místo. Vedoucí dvojici po dnešku dělí dvě minuty a devatenáct vteřin.

Matthias Walkner, Dakar 2019
Matthias Walkner, KTM 450 Rally, Red Bull KTM Factory Racing. Rally Dakar 2019. © Red Bull Content Pool

Pokud ve středu útočili jezdci Yamahy, pak dnes se – společně s Rickym Brabecem – k náporu nadechli tovární jezdci KTM. Za Walknerem se v hodnocení etapy na třetím a čtvrtém místě seřadili jeho týmoví kolegové Toby Price (+ 7:07 min) a Sam Sunderland (+11:35). Price si polepšil o dvě místa a je průběžně třetí, Sunderland měl lehký pád a v průběžné klasifikaci klesl za svého týmového kolegu na čtvrtou příčku.

Štefan Svitko byl stejně jako včera sedmý na rychlostní zkoušce, Quintanillova týmového kolegu Andrewa Shorta porazil o čtyři minuty a jedenáct vteřin, což slovenskému jezdci stačilo, aby Američana vystrnadil z první desítky absolutně.

Xavier de Soultrait, Dakar 2019
Xavier de Soultrait, Yamaha WR450F Rally, Yamalube Yamaha Rally Team. Rally Dakar 2019. © Yamaha Racing

Včerejší vítěz Xavier de Soultrait dnes poprvé ve své kariéře vyrážel do dakarské etapy jako první a potvrdil, že na Dakaru to prostě bez zkušeností nejde. 30letý Francouz byl o 23 minut pomalejší než vítězný Brabec a v celkovém součtu si pohoršil o tři pozice. Před druhou částí maratonské etapy je devátý.

O něco lépe si vedl jeho týmový kolega Adrien Van Beveren, který přišel na úkor jezdců KTM o jedinou pozici a udržel se v první pětce.

Podle představ nevyšla etapa ani Brabecovu týmovému kolegovi Kevinu Benavidesovi. Své třicáté narozeniny včera slavil Argentinec jako druhý muž průběžného pořadí, dnes však klesl až na šesté místo.

Z jezdců hájících barvy českých týmů byl opět nejlepší Skyler Howes s Husqvarnou v barvách Klymčiw Racingu. Američan obsadil 24. místo v etapě (+30:00) a v celkovém hodnocení si pohoršil o jednu příčku. Nyní je dvaadvacátý.

Jan Brabec (Husqvarna, Big Shock Racing) byl dnes 26. (+32:04) a podobně jako Howes v celkovém pořadí nepatrně klesl na 25. pozici.

V pátek je na programu druhá část maratonské etapy, která jinou cestou zavede účastníky zpět do Arequipy. Motorkáře čeká 776 kilometrů, z nichž 345 pojedou na čas. Zatímco jezdci prožívají náročné vyvrcholení první poloviny soutěže, členové jejich doprovodných týmů mají příležitost k odpočinku. Arequipa jim poskytne zázemí tři noci v řadě, neboť v sobotu právě tam stráví celá dakarská karavana volný den.