Dakar 2019: Macík dojel bez předního náhonu a brzdy

Rubrika: Tiskové zprávy  
/ Aktualizováno:
Macik, Dakar 2019

V páté etapě Rally Dakar 2019 se pilot Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a mechanikem Lukášem Kalankou z týmu Big Shock Racing opravdu zapotili. Po noci na palandách s partou chrápajících závodníků se v úvodu měřeného úseku přetahovali o vedení s ruskými Kamazy. Pak ale následoval skok, který jízdu české posádky letošním Dakarem přibrzdil.

Posádka ztratila několik hodin opravou utrženého kola a dál pokračovala bez předního náhonu, bez pravé přední brzdy, bez tlumičů, bez dofukování a s několika dalšími šrámy. Macík s Tomáškem a Kalankou se snažili kamion dostat do cíle za každou cenu, aby mohli v závodě pokračovat. To se nakonec podařilo.

Etapa začala optimisticky, když na pláži při startu ve dvojicích Macíkova liazka předjela ruský Kamaz a vše se, až na Martinovu nevolnost, vyvíjelo správným směrem.

„Bohužel, na dvoustém kilometru po dlouhé rovince s feš-fešem číhal nenápadný schod, po kterém následoval skok. Pokud bychom jeli o tři metry vedle, tak by se to nestalo. Ale tak to je. Dopad byl tvrdý a odneslo ho kolo. Dali jsme se do oprav. Naštěstí jsme s sebou měli náhradní díly, protože byla maratónská a už se nám podobná věc v minulosti stala. Vše jsme vyměnili, provizorně kolo přichytili a s omezenými možnostmi pokračovali do cíle etapy,“ popisuje Martin Macík.

Posádka ale musela vynechat několik kontrolních bodů v dunách, ke kterým by se bez předního náhonu nedostala. Zároveň však měla štěstí v neštěstí, protože etapa byla z bezpečnostních důvodů, kvůli husté mlze, zkrácena.

„Jeden z nejdrsnějších zážitků v životě,“ tvrdí jezdec, který před pátou příčkou figuroval na čtvrté pozici průběžného hodnocení kategorie kamionů.

Pro tým Big Shock Racing teď bude zásadní, jak velkou penalizaci obdrží, případně, zda mu organizátoři dovolí pokračovat v závodě.

„Chceme jet dál a udělali jsme maximum pro to, aby se to povedlo. Franta jede neskutečně. Ukázali jsme, že je reálné porážet i ruské Kamazy a v druhé polovině na to chceme zase šlápnout a přesvědčit, že to nebyla jenom náhoda, že na to máme,“ dodává Macík.

 

S využitím tiskové zprávy týmu Big Shock Racing

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Morocco Desert Challenge 2019

Kapotovaný MAZ při premiéře kraloval

První měření sil kapotovaného kamionu MAZ 6440RR s konkurencí nemohlo dopadnout lépe. Posádka Sergeje Vjazoviče zvládla celou Morocco Desert

Více...
Skyler Howes, Morocco Desert Challenge 2019

Klymčiw Racing slaví v Maroku premiérové vítězství

Při svém prvním startu v Africe svedl Skyler Howes na Morocco Desert Challenge 2019 nesmírně vyrovnanou bitvu s Joanem

Více...
Tomáš Ouředníček, Morocco Desert Challenge 2019

Zasloužený výsledek po dramatickém závodě

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem úspěšně dokončili Morocco Desert Challenge 2019. Po hektických přípravách před startem, technických problémech a

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu