Africa Race 2019: Botturi nedal Ullevålseterovi šanci

Rubrika: Africa Eco Race, Moto  
/ Aktualizováno:

Alessandro Botturi na Yamaze ovládl Africa Eco Race 2019 stylem start-cíl. Ital se na první příčce usadil hned po první etapě a v dalších dnech ji ani na okamžik neopustil. Jeho vítězství však rozhodně nebylo tak snadné, jak by mohl napovídat letmý pohled do výsledků.

Po celou soutěž musel Botturi čelit tlaku ze strany dvojnásobného vítěze AER Påla Anderse Ullevålsetera (KTM). Nor nikdy neztrácel více než sedm a čtvrt minuty a po 4000 kilometrů rychlostních zkoušek dorazil do cíle na březích Růžového jezera u senegalského Dakaru se ztrátou necelých pěti minut.

Simone Agazzi (Honda) držel třetí příčku průběžného hodnocení od druhého dne, pouze po páté etapě si o stupínek pohoršil, když jej předstihl Martin Benko (KTM). Pak ale v sedmé etapě dokázal jako první prolomit dosavadní nadvládu Botturiho a Ullevålsetera, vrátil se před slovenského jezdce na pódiové pozice a bronz už uhájil až do cíle.

Felix Jensen, Africa Eco Race 2019
Felix Jensen, J.I. BYGG AS, Team Ullevålseter. Africa Eco Race 2019

V průběhu druhého týdne si musel hlídat hlavně Ullevålseterova týmového kolegu Felixe Jensena (J.I. BYGG AS). 27letý Nor vyhrál devátou etapu, posunul se na čtvrtou pozici a na třetího Agazziho v tu chvíli ztrácel 21 minut. Ve zbývajících dvou etapách, které se započítávaly do celkových výsledků soutěže, ještě čtyři minuty stáhl. Přesto do cíle dorazil jako čtvrtý a zopakoval tak výsledek z předchozího ročníku, který byl jeho vůbec první dálkovou rally.

Francisco Arredondo (KTM) ozdobil páté místo absolutně vítězstvím v desáté etapě, kdy vedoucí čtveřice zabloudila a po návratu na správnou trasu dovedla guatemalského závodníka do cíle. Jezdec Teamu Ullevålseter byl po první etapě až 36., o den později ale nakoukl do první dvacítky a po sedmé etapě už byl v top 10. Na páté místo se posunul právě díky etapovému triumfu.

Celkově šestý Patrice Carillon (KTM) zároveň zvítězil v kategorii malle moto.

Ján Zaťko, Africa Eco Race 2019
Ján Zaťko, KTM 500 EXC, CZ Beta Enduro Team. Africa Eco Race 2019

62letý Slovák Ján Zaťko (KTM) obsadil deváté místo absolutně a vyhrál třídu nad 450 ccm.

Jeho krajan Martin Benko (KTM) soutěž skvěle rozjel, ale po problémech s motorem v deváté etapě klesl ze čtvrté na šestnáctou pozici. V závěru si dokázal o dvě místa polepšit a do Dakaru dorazil jako čtrnáctý.

Pro Lukáše Kvapila (Husqvarna) byl Africa Race 2019 první dálkovou rally od Dakaru 2017. A užil si ji se vším všudy. Zpočátku bojoval s navigací, v desáté etapě spadl za dunou a motorku mu přejela jedna z bugin. Jedenáctou etapu tak dojížděl s vypětím všech sil s rozpadajícím se strojem. Přesto soutěž dokončil na 25. místě a za rok by se rád vrátil, byť tentokrát už na čtyřech kolech.

Francouzka Julie Vanneken (KTM) byla jedinou motocyklistkou, která se letos AER zúčastnila. Nevynechala žádnou etapu a celkově obsadila 30. příčku.

Agazzi, Botturi, Ullevålseter, Africa Eco Race 2019
Zleva: Simone Agazzi, Alessandro Botturi a Pål Anders Ullevålseter.

Výsledky Africa Eco Race 2019 – motocykly:

1.Alessandro Botturi (Yamaha)46:05:13
2.Pål Anders Ullevålseter (KTM)+4:54
3.Simone Agazzi (Honda)+2:28:06
4.Felix Jensen (JI. BYGG AS)+2:45:03
5.Francisco Arredondo (KTM)+5:55:39
6.Patrice Carillon (KTM)+6:34:34
7.Domenico Cipollone (KTM)+6:59:12
8.Philippe Cavelius (KTM)+7:24:10
9.Ján Zaťko (KTM)+11:14:20
10.Franco Picco (Yamaha)+12:24:26
14.Martin Benko (KTM)+15:30:22
25.Lukáš Kvapil (Husqvarna)+35:19:14
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Zdeněk Tůma, Dakar 2018

Zdeněk Tůma: Dakar v Saúdské Arábii bude bolet

Trajekt napěchovaný vozidly pro Rally Dakar zamířil z Marseille do Džiddy. Svůj stroj na loď naložil i český čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Maroko 2019

Dakar 2020: Red Bull rozjíždí juniorský program

Na okruzích pomohli do hvězdných výšin Vettelovi, Verstappenovi a řadě dalších. Teď se u Red Bullu rozhodli vychovat také budoucí vítěze Rally Dakar.

Více...
Aleš Loprais, testování 2019

Aleš Loprais: Očekávám těžký a tvrdý Dakar

Za necelé čtyři týdny odstartuje Aleš Loprais už počtrnácté do Rally Dakar. Navzdory bohatým zkušenostem však míří do velkého neznáma.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu