Africa Race 2019: Botturi nedal Ullevålseterovi šanci

Rubrika: Africa Eco Race, Moto/Quad
/ Aktualizováno:

Alessandro Botturi na Yamaze ovládl Africa Eco Race 2019 stylem start-cíl. Ital se na první příčce usadil hned po první etapě a v dalších dnech ji ani na okamžik neopustil. Jeho vítězství však rozhodně nebylo tak snadné, jak by mohl napovídat letmý pohled do výsledků.

Po celou soutěž musel Botturi čelit tlaku ze strany dvojnásobného vítěze AER Påla Anderse Ullevålsetera (KTM). Nor nikdy neztrácel více než sedm a čtvrt minuty a po 4000 kilometrů rychlostních zkoušek dorazil do cíle na březích Růžového jezera u senegalského Dakaru se ztrátou necelých pěti minut.

Simone Agazzi (Honda) držel třetí příčku průběžného hodnocení od druhého dne, pouze po páté etapě si o stupínek pohoršil, když jej předstihl Martin Benko (KTM). Pak ale v sedmé etapě dokázal jako první prolomit dosavadní nadvládu Botturiho a Ullevålsetera, vrátil se před slovenského jezdce na pódiové pozice a bronz už uhájil až do cíle.

Felix Jensen, Africa Eco Race 2019
Felix Jensen, J.I. BYGG AS, Team Ullevålseter. Africa Eco Race 2019

V průběhu druhého týdne si musel hlídat hlavně Ullevålseterova týmového kolegu Felixe Jensena (J.I. BYGG AS). 27letý Nor vyhrál devátou etapu, posunul se na čtvrtou pozici a na třetího Agazziho v tu chvíli ztrácel 21 minut. Ve zbývajících dvou etapách, které se započítávaly do celkových výsledků soutěže, ještě čtyři minuty stáhl. Přesto do cíle dorazil jako čtvrtý a zopakoval tak výsledek z předchozího ročníku, který byl jeho vůbec první dálkovou rally.

Francisco Arredondo (KTM) ozdobil páté místo absolutně vítězstvím v desáté etapě, kdy vedoucí čtveřice zabloudila a po návratu na správnou trasu dovedla guatemalského závodníka do cíle. Jezdec Teamu Ullevålseter byl po první etapě až 36., o den později ale nakoukl do první dvacítky a po sedmé etapě už byl v top 10. Na páté místo se posunul právě díky etapovému triumfu.

Celkově šestý Patrice Carillon (KTM) zároveň zvítězil v kategorii malle moto.

Ján Zaťko, Africa Eco Race 2019
Ján Zaťko, KTM 500 EXC, CZ Beta Enduro Team. Africa Eco Race 2019

62letý Slovák Ján Zaťko (KTM) obsadil deváté místo absolutně a vyhrál třídu nad 450 ccm.

Jeho krajan Martin Benko (KTM) soutěž skvěle rozjel, ale po problémech s motorem v deváté etapě klesl ze čtvrté na šestnáctou pozici. V závěru si dokázal o dvě místa polepšit a do Dakaru dorazil jako čtrnáctý.

Pro Lukáše Kvapila (Husqvarna) byl Africa Race 2019 první dálkovou rally od Dakaru 2017. A užil si ji se vším všudy. Zpočátku bojoval s navigací, v desáté etapě spadl za dunou a motorku mu přejela jedna z bugin. Jedenáctou etapu tak dojížděl s vypětím všech sil s rozpadajícím se strojem. Přesto soutěž dokončil na 25. místě a za rok by se rád vrátil, byť tentokrát už na čtyřech kolech.

Francouzka Julie Vanneken (KTM) byla jedinou motocyklistkou, která se letos AER zúčastnila. Nevynechala žádnou etapu a celkově obsadila 30. příčku.

Agazzi, Botturi, Ullevålseter, Africa Eco Race 2019
Zleva: Simone Agazzi, Alessandro Botturi a Pål Anders Ullevålseter.

Aleš Loprais, Dakar 2024

Dakar 2024: Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml., Jiří Stross a Instaforex Loprais Praga Team slaví stříbro

Dlouhé čekání je u konce. Aleš Loprais se na Rally Dakar vrací na stupně vítězů v konečném hodnocení

Více...
Vimos No. 55, Iveco "Čenda", Dakar 2023 & 2024

JIŽ SKLADEM : Iveco Macíkovy posádky z Dakaru 2023 a 2024

Vimos uvádí na trh další zajímavou novinku, jež bude nepochybně naprostou nutností pro všechny dakarské fanoušky, kteří zároveň propadli kouzlu papírového modelářství.

Více...

Dakar 2024: Aleš Loprais urval etapové vítězství i na prázdném kole!

Předposlední etapa Dakaru 2024 stála za to! V několika kategoriích se dnes měnilo pořadí na medailových příčkách a divoký průběh měla i mezi kamiony.