Střípky z MDC: Vjazovič jde do čela, Ouředníček si polepšil

Rubrika: Morocco Desert Challenge  
/ Aktualizováno:
Sergej Vjazovič, Morocco Desert Challenge 2019

Účastníci Morocco Desert Challenge 2019 zamířili ve středu poprvé do větších dun a písek zamíchal kartami. Kamiony mají nového leadera, v kategorii automobilů přišla vedoucí posádka o většinu svého náskoku. V židovickém MKR Technology se radují z druhého etapového vítězství jejich Renaultů, bojovníci Ouředníček s Křípalem se posunuli o příčku výš.

*** Pátou etapou vstoupila Morocco Desert Challenge 2019 do své druhé poloviny. A změnila dosavadní charakter. Etapa z Foum Zguidu do Zagory měřila 308 kilometrů, celá se jela jako rychlostní zkouška a soutěžící si na její trati dosyta užili dun. Po průjezdu oblastí národního parku Lac Iriki přišly na řadu vysoké duny oblasti Erg Chebbi.

Moto: Pedrero udržel Howese na distanc

*** Také ve středu pokračovala bitva dvou mužů, kteří naprosto dominují kategorii motocyklů. Joan Pedrero (KTM) si připsal druhé etapové vítězství v řadě (celkově již třetí) a více než zdvojnásobil svůj náskok před Skylerem Howesem (+1:08 min) jedoucím s Husqvarnou českého týmu Klymčiw Racing. Rozestup vedoucího Španěla a druhého Američana však stále zůstává minimální (1:58).

*** Skyler Howes: „Stejně jako v předchozích dnech i dnes jsme s Pedrerem jeli podobně rychle a udělali jsme také stejné chyby. Před dotankováním jsem se dokázal dostat před Joana, ale pak jsem dvakrát upadl v dunách. Nic vážného, jen jsem ztratil čas, ale Joan mě předjel. Pak jsme se vjeli do kamenité pasáže, kde to hodně prášilo a on mi trochu ujel. Posledních dvacet až třicet kilometrů bylo hodně rychlých a právě v takových úsecích je opravdu velice dobrý. Dokáže neustále držet maximální rychlost, zatímco já v takovém terénu nejedu tak vyrovnaně.“

Joan Pedrero, Morocco Desert Challenge 2019
Joan Pedrero, KTM 450 Rally Replica, LS2 IES. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Rallycool

*** Paul Spierings (Husqvarna) si třetím časem (+22:35) pohlídal třetí pozici absolutně. Od vedoucí dvojice však Holanďana dělí téměř tříhodinová časová propast.

*** Po pondělním zklamání, kdy musel odstoupit kvůli defektu, demonstruje své schopnosti Petr Vlček (KTM). Po třetím místu ve včerejší etapě si dnes jezdec týmu Klymčiw Racing připsal pátý čas (+31:41).

*** Zbyněk Olmer jun. (KTM) byl o hodinu a dvanáct minut pomalejší než vítězný Pedrero, navíc inkasoval 20minutovou penalizaci a v etapě obsadil šestnácté místo. V průběžné klasifikaci klesl jezdec Czech Beer Rally Teamu ze šesté na desátou pozici (+4:34:13 hod), přesto zůstává nejlepším z českých motorkářů.

*** Průběžné pořadí dalších jezdců českých týmů:
17. Gee Motzkin (Klymčiw, KTM) +6:18:08
26. Martin Novotný (Czech Beer, KTM) +8:54:50

*** Simon Vitse (Yamaha) si třetím etapovým vítězstvím upevnil vedení v hodnocení čtyřkolek. Před svým bratrem Antoinem, jenž je průběžně druhý, má Francouz k dobru hodinu a jednadvacet minut.

Remy Vauthier, Morocco Desert Challenge 2019
Remy Vauthier / Jean-Michel Polato, MD Optimus, MD Rally Sport. Morocco Desert Challenge 2019. © MDC Media/Photo Vision

Auto: Van Loonův náskok se rozplynul

*** Remy Vauthier (Optimus MD) útočí. Včera se posunul na medailové pozice, dnes byl nejrychlejší a už je druhý, navíc jen s minimální ztrátou na leadera (+1:57).

*** Erik van Loon (Toyota) sice uhájil vedení, ale jen těsně. Nizozemec v páté etapě ztratil 50 minut a z téměř 42minutového náskoku mu zbyl jen zlomek.

*** Druhou příčku držel po polovině soutěže Paulo Ferreira (Toyota). S pátou etapou ale spokojený nebude. Kromě Vauthiera, jenž byl skoro o 22 minut rychlejší, se před Portugalce v průběžném hodnocení dostal také dnes třetí (+9:41) Jérôme Pelichet s další buggy Optimus MD. Ferreira klesl na čtvrtou příčku. Vedoucí čtveřici dělí před třemi závěrečnými etapami pouhých 13 minut.

*** Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem (Ford) zaznamenali další výsledkově solidní etapu. Díky sedmému času (+32:49) si v průběžném hodnocení polepšili o dvě příčky a jsou šestí (+1:56:28). Na pátého Španěla Fernanda Alvareze (VW) ztrácejí pouhých 58 sekund.

Gert Huzink, Morocco Desert Challenge 2019
Gert Huzink / Rob Buursen / Martin Roesink, Renault K-520, Riwald Dakar Team. Morocco Desert Challenge 2019. © MKR Technology

Kamiony: Nový kapotovaný MAZ poprvé vede

*** Tovární tým MAZ posílá další vizitku i truckerům, kteří se letos Morocco Desert Challenge neúčastní. Sergej Vjazovič s novým 6440RR, který před soutěží absolvoval pouze dvoudenní testování, se ujímá vedení s 16minutovým náskokem před Roelandem Voermanem (MAN). Bělorus byl v páté etapě druhý (+1:07).

*** Sergej Vjazovič: „Konečně písek. Na tento den jsme čekali a okamžitě jsme zaútočili. Drali jsme se vpřed a snažili se, abychom si vybudovali náskok. Ve druhé polovině etapy jsme trochu zvolnili, abychom neriskovali. Prioritou bylo dostat se na první místo v průběžném pořadí. S technikou jsme neměli žádné problémy.“

*** Z etapového vítězství se raduje Gert Huzink s Renaultem, který pro Riwald Dakar Team připravuje severočeská společnost MKR Technology. Nizozemec se díky tomu v průběžném pořadí posouvá z devátého na osmé místo (+1:09:06).

*** Martin van den Brink s druhým Renaultem z Židovic, v jehož posádce je i český mechanik Daniel Kozlovský, zajel pátý čas a pátý zůstává i celkově (+30:36). Ovšem na třetího Petera Versluise (MAN) ztrácí jen čtyři minuty.

*** Ton van Genugten, jenž v Maroku testuje Iveco Powerstar s nezávisle zavěšenými nápravami, dnes ztratil skoro 32 minut a klesl ze třetího na čtvrté místo. Před pátým Van den Brinkem má k dobru jen tři a půl minuty.

*** Ve čtvrtek 18. dubna pokračuje Morocco Desert Challenge 2019 šestou etapou ze Zagory do Merzougy dlouhou 370 kilometrů. Závodníci se mohou těšit prakticky na vše, co pouštní krajina nabízí: duny, písečné pláně, kaňony i vyschlá řečiště.

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Mpumalanga 400 2019

Toyota o víkendu poprvé nasadí vylepšený Hilux

Po premiérovém vítězství na Rally Dakar u Toyoty rozhodně neusnuli na vavřínech. Japonská značka cílí na další úspěchy. A

Více...
Luc Alphand, Rally Kazakhstan 2018

Rally Kazakhstan: Peterhanselovi poprvé s buggy [seznam přihlášených]

Souboj o vítězství i umístění na dalších pódiových pozicích by mohl být při Rally Kazakhstan 2019 hodně dramatický. Na

Více...
Big Shock Racing, Iveco

Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020

Závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020 je na světě. „Karel“ má v sobě vše dobré z „Franty“, vozu Liaz, se

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu