Argentinci uspořádají vlastní „mini Dakar“

Rubrika: South American Rally Race  
/ Aktualizováno:

Po stopách jihoamerického Dakaru se na počátku příštího února vydá nový závod v Argentině. Účastníci South American Rally Race 2020 se vrátí do míst a na tratě, na nichž se v poslední dekádě psala historie nejslavnější maratonské rally světa.

V letech 2009 až 2019 se Rally Dakar jela v Jižní Americe celkem jedenáctkrát. Teď se přesouvá do Saúdské Arábie. Nicméně na jihoamerickém kontinentu po sobě zanechává početnou závodnickou komunitu, zkušenostmi ověnčené organizátory a také zajímavé tratě. Vždyť některé z jihoamerických etap navždy zůstanou součástí nejlegendárnějších kapitol historie dakarské rally.

A to je potenciál, který by bylo škoda nevyužít.

Příležitosti se jako první chopili Argentinci. Jejich země hostila prvních deset jihoamerických Dakarů. Výjimkou byl pouze letošní ročník, který se uskutečnil výhradně v Peru.

Příští rok by Argentina měla velkou cross-country rally pořádat znovu, ovšem tentokrát už ve vlastní režii. Nový závod představil v pátek 3. května Juan Pablo Sisterna, jenž stojí také v čele argentinského šampionátu v cross-country rally (CaNav).

Kevin Benavides, Rally Dakar 2018
Argentinec Kevin Benavides (Honda) v etapě z Belénu do Fiambaly při Rally Dakar 2018. © HRC

To nejlepší z dakarské Argentiny

South American Rally Race (SARR) bude vypsán pro motocykly, čtyřkolky, automobily, SxS i kamiony a jeho tratě by měly z velké části přímo kopírovat etapy nedávných Dakarů. Soutěž se uskuteční od 1. do 8. února 2020 v provinciích San Juan, La Rioja a Catamarca, chybět nebudou náročné testy v poušti Fiambalá.

SARR 2020 bude mít celkem šest etap. Na úvod a na závěr se pojede okruh kolem San Juanu, resp. Fiambaly. V polovině rally je na programu také den volna v Chilecitu.

Zajímavé možnosti

South American Rally Race může být v blízké budoucnosti pro Jihoameričany podobnou alternativou, jakou se v posledních letech stal Africa Eco Race především pro evropské jezdce, kteří se z jakýchkoliv důvodů nechtěli nebo nemohli vydávat na Dakar do Jižní Ameriky.

Termín nekolidující s Dakarem navíc otevírá prostor pro reálná jednání s mezinárodními federacemi o možném budoucím zařazení SARR do kalendáře Mistrovství světa FIM v cross-country rally nebo do světového poháru FIA. O kvalitě a náročnosti zvolených tratí není pochyb. Teď bude záležet, jak se lidé kolem Juana Pabla Sisterny předvedou v roli organizátorů ambiciózního podniku.

Program South American Rally Race 2020

so 01/02přejímkySan Juan
ne 02/021. etapaSan Juan – San Juan
po 03/022. etapaSan Juan – Jachal
út 04/023. etapaJachal – Chilecito
st 05/02den volnaChilecito
čt 06/024. etapaChilecito – Tinogasta
pá 07/025. etapaTinogasta – Fiambalá
so 08/026. etapaFiambalá – Fiambalá
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Fesh Fesh, Drawsko Pomorskie 2020

Fesh Fesh Team představil nový speciál Ford

Fesh Fesh Team se v závěru minulého týdne připravoval v polském Drawsku Pomorském na novou závodní sezónu.

Více...
BRX T1 4x4, Millbrook 2020

Loeb a Roma poprvé vyzkoušeli nové BRX

Sébastien Loeb a Nani Roma absolvovali první rozsáhlejší speciálu BRX T1 4x4, s nímž by se měli 3. ledna postavit na start Rally Dakar 2021.

Více...
Škoda 130 LR, Klymčiw Racing

Klymčiw před Dakarem bez asistence: Bude to punk!

V létě Ondřej Klymčiw slíbil, že se jako první v historii Rally Dakar postaví na start se škodovkou. Od svého záměru nehodlá ustoupit.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu