Argentinci uspořádají vlastní „mini Dakar“

Rubrika: South American Rally Race  
/ Aktualizováno:

Po stopách jihoamerického Dakaru se na počátku příštího února vydá nový závod v Argentině. Účastníci South American Rally Race 2020 se vrátí do míst a na tratě, na nichž se v poslední dekádě psala historie nejslavnější maratonské rally světa.

V letech 2009 až 2019 se Rally Dakar jela v Jižní Americe celkem jedenáctkrát. Teď se přesouvá do Saúdské Arábie. Nicméně na jihoamerickém kontinentu po sobě zanechává početnou závodnickou komunitu, zkušenostmi ověnčené organizátory a také zajímavé tratě. Vždyť některé z jihoamerických etap navždy zůstanou součástí nejlegendárnějších kapitol historie dakarské rally.

A to je potenciál, který by bylo škoda nevyužít.

Příležitosti se jako první chopili Argentinci. Jejich země hostila prvních deset jihoamerických Dakarů. Výjimkou byl pouze letošní ročník, který se uskutečnil výhradně v Peru.

Příští rok by Argentina měla velkou cross-country rally pořádat znovu, ovšem tentokrát už ve vlastní režii. Nový závod představil v pátek 3. května Juan Pablo Sisterna, jenž stojí také v čele argentinského šampionátu v cross-country rally (CaNav).

Kevin Benavides, Rally Dakar 2018
Argentinec Kevin Benavides (Honda) v etapě z Belénu do Fiambaly při Rally Dakar 2018. © HRC

To nejlepší z dakarské Argentiny

South American Rally Race (SARR) bude vypsán pro motocykly, čtyřkolky, automobily, SxS i kamiony a jeho tratě by měly z velké části přímo kopírovat etapy nedávných Dakarů. Soutěž se uskuteční od 1. do 8. února 2020 v provinciích San Juan, La Rioja a Catamarca, chybět nebudou náročné testy v poušti Fiambalá.

SARR 2020 bude mít celkem šest etap. Na úvod a na závěr se pojede okruh kolem San Juanu, resp. Fiambaly. V polovině rally je na programu také den volna v Chilecitu.

Zajímavé možnosti

South American Rally Race může být v blízké budoucnosti pro Jihoameričany podobnou alternativou, jakou se v posledních letech stal Africa Eco Race především pro evropské jezdce, kteří se z jakýchkoliv důvodů nechtěli nebo nemohli vydávat na Dakar do Jižní Ameriky.

Termín nekolidující s Dakarem navíc otevírá prostor pro reálná jednání s mezinárodními federacemi o možném budoucím zařazení SARR do kalendáře Mistrovství světa FIM v cross-country rally nebo do světového poháru FIA. O kvalitě a náročnosti zvolených tratí není pochyb. Teď bude záležet, jak se lidé kolem Juana Pabla Sisterny předvedou v roli organizátorů ambiciózního podniku.

Program South American Rally Race 2020

so 01/02přejímkySan Juan
ne 02/021. etapaSan Juan – San Juan
po 03/022. etapaSan Juan – Jachal
út 04/023. etapaJachal – Chilecito
st 05/02den volnaChilecito
čt 06/024. etapaChilecito – Tinogasta
pá 07/025. etapaTinogasta – Fiambalá
so 08/026. etapaFiambalá – Fiambalá
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...
Karel Loprais, Dakar 1998

Dakar Classic: Výjimečný vůz pro výjimečného klienta

Ke startu Tatry Puma v premiérovém ročníku Dakar Classic se Loprais Team původně stavěl zdrženlivě. Teď však Aleš Loprais vidí situaci přeci jen jinak.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu