Silk Way: Bryce Menzies je zpět. S Peugeotem po Loebovi

Rubrika: Auto, Silk Way Rally  
/ Aktualizováno:

Bryce Menzies se prosazuje v amerických pouštních bajách. A rád by uspěl i na mezinárodní scéně cross-country rally. První pokus dopadl neslavně. Havárií na šestém kilometru druhé rychlostní zkoušky Dakaru 2018. Po roce a půl se pokouší o reparát.

Na počátku července se 31letý Bryce Menzies postaví už podruhé na start Silk Way Rally.

Svou premiéru si na této soutěži odbyl v roce 2017. Dlouho bojoval o stupně vítězů a jako jediný dokázal připravit tovární tým Peugeotu alespoň jednou o etapové vítězství. Jenže v dunách pouště Gobi nezvládl poslední dvě etapy a v konečném hodnocení obsadil devátou příčku.

Ještě intenzivnější a dramatičtější byl jeho debut na Rally Dakar v lednu 2018. V krátké zahajovací etapě byl v kategorii automobilů čtvrtý nejrychlejší, ale z následující speciálky dokázal zdolat pouze šest úvodních kilometrů. Při nájezdu na jednu z nerovností neodhadl Američan správnou rychlost a následná série kotrmelců proměnila Mini JCW Buggy týmu X-raid v důkladně otlučený vrak. Navigátor Pete Mortensen navíc opouštěl Peru se zlomeným kotníkem.

Tvrdá lekce ale neznamenala konec Menziesova snu.

„Havárie na Dakaru byla velice překvapivá. Byl to špatný den a příšerný způsob, jak zakončit svůj první Dakar. Nicméně vše, co jsem se za posledních několik let naučil, využiju na Silk Way,“ slibuje Bryce Menzies.

Bryce Menzies, Fontjoncouse 2019
Bryce Menzies, Peugeot 3008 DKR Maxi, PH Sport. Testování ve Fontjoncouse, 10. června 2019. © Red Bull Content Pool

Dostat se na úroveň vozu

Už příští týden se v ruském Irkutsku postaví na start s Peugeotem 3008 DKR Maxi. Jedná se o vůz, s nímž Sébastien Loeb obsadil druhé místo na Dakaru 2017. Na sedadlo spolujezdce tentokrát usedne zkušený Francouz Xavier Panseri.

Dakarský speciál, který v současnosti patří francouzskému týmu PH Sport, si Menzies poprvé vyzkoušel počátkem června na známé testovací trati ve Fontjoncouse na jihu Francie.

„Pojedu s autem, na jehož vývoji se podíleli někteří z nejlepších jezdců působících v cross-country rally,“ uvědomuje si trojnásobný vítěz v Americe populárního závodu Baja 500. „Je to bývalá tovární technika. Jakmile jsem do auta sednul, okamžitě jsem cítil, jak skvěle se ovládá. Tenhle vůz vyhrával závody, takže teď je na mně, abych se sám dostal na jeho úroveň.“

V prvních devíti dnech se nevyhrává

S ohledem na vlastní ambice si Menzies bude muset na Peugeot zvyknout opravdu rychle.

„Minule jsem si Silk Way velice užil, přestože jsem byl na konci naprosto vyčerpaný. Deset dní závodíte dvanáct hodin nonstop. Je to opravdové dobrodružství. Tentokrát budu usilovat o umístění na stupních vítězů. To by byl skvělý výsledek. Chci podávat vyrovnané výkony a dokončit každou etapu. Pokud zachovám chladnou hlavu, půjde to. Vím, že na tato předsevzetí člověk občas zapomene, jakmile si nasadí helmu. Proto musím mít neustále na paměti, že se jedná o desetidenní závod. V prvních devíti dnech nic nevyhrajete. Musíte dojet až do cíle,“ uzavírá Menzies.

Silk Way Rally 2019 oficiálně odstartuje v sobotu 6. července z ruského Irkutsku. V dalších deseti dnech posádky absolvují více než 5000 kilometrů, z nichž se téměř 2600 pojede na čas v rámci rychlostních zkoušek. Do cíle v čínském Tun-chuangu dorazí v úterý 16. července.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu