Kapotovaný MAZ na Silk Way definitivně končí

Rubrika: Kamiony, Silk Way Rally  
/ Aktualizováno:

Posádka Sergej Vjazovič, Anton Zaporoščenko, Andrej Žigulin vedla na Silk Way Rally 2019 od první do sedmé etapy, ale v cíli soutěže úspěch slavit nebude. Kvůli poškození, které její MAZ 6440RR utrpěl při nedělní nehodě, nemůže v závodě pokračovat.

K havárii došlo na 33. kilometru nedělní rychlostní zkoušky. Běloruský kamion udělal kotrmelec přes pravý bok na svahu jedné z dun. Podle oficiálního vyjádření týmu MAZ-Sportauto sehrála při incidentu negativní roli nově používaná automatická převodovka.

Při pohledu z kabiny se zdálo, že MAZ vjíždí do měkkého písku. Jenže po dešti byl povrch mokrý a tvrdý. Problém byl v tom, že jezdec neměl – na rozdíl od manuální převodovky – možnost podřadit a rychlost vozu byla vzhledem k podmínkám příliš vysoká.

„Přišel úder do zadní části a auto, které bylo ještě ve vzduchu, se začalo okamžitě převracet. Obrátili jsme se o 360 stupňů přes pravou stranu a dopadli jsme na kola,“ popsal Sergej Vjazovič. „Auto se nezastavilo a jelo dál. Ale když jsem se otočil na kluky, abych se zeptal, jestli jsou v pořádku, všiml jsem si, že bezpečnostní rám nad mechanikem Andrejem Žigulinem je prohnutý.“

Sergej Vjazovič, Silk Way Rally 2019
Sergej Vjazovič/Anton Zaporoščenko/Andrej Žigulin, MAZ 6440RR, MAZ-Sportauto. Silk Way Rally 2019. © SWR Media

„Poškození bylo velké. Rám se téměř dotýkal Andrejovy helmy. Okamžitě jsem zastavil. Bylo mi jasné, že by nás s takovým poškozením okamžitě vyloučili, i kdybychom dojeli až do cíle,“ uzavřel 40letý pilot.

Posádka se vrátila zpět na start rychlostní zkoušky, kde ji vyzvedla asistence. Dostatečná oprava bezpečnostního rámu není na místě možná. Proto Vjazovič z pozice šéfa týmu MAZ-Sportauto potvrdil odstoupení své posádky ze závodu.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Josef Macháček, Dakar 2021

Potvrzeno pořadatelem Dakaru: Macháček kategorii nevyhrál

Odpověď na e-mail, který organizátorům Rally Dakar zaslala redakce, potvrdila správnost výkladu rozdělení kategorií a skupin na soutěži.

Více...
Kapotnik Kamaz

Kamaz postaví zbrusu nový „kapotnik“. Může s ním na Dakar

Kamazu už nic nebrání, aby v budoucnu na Dakaru nasadil kapotový speciál. Díky úpravám technických předpisů padla jedna z překážek.

Více...
Sestry Kolocovy, Dakar 2021

FIA odsoudila nevhodné komentáře a vyjádřila podporu dívkám a mladým ženám

FIA odsoudila nevhodné komentáře pronesené na Dakaru a vyjádřila záměr dále podporovat dívky a mladé ženy v motorsportu.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu