Baja Aragón: Vítězná premiéra Iveca týmu Big Shock Racing

Rubrika: Baja Aragón, Kamiony  
/ Aktualizováno:

Posádka Martina Macíka vyhrála španělskou Baju Aragón 2019 v hodnocení kamionů. Úspěchu dosáhla při prvním startu s novým Ivecem PowerStar, a to navzdory pátečnímu defektu i dalším problémům v závěru soutěže.

Sobotní ráno si Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem a palubním mechanikem Davidem Švandou zpříjemnili nejrychlejším časem na kratší rychlostní zkoušce Sur. 87 kilometrů náročné kamenité trati zdolali o dvě a půl minuty rychleji než Alex Aguirregaviria s Mercedesem. Na čele průběžného hodnocení tak měli před druhým Španělem k dobru více než čtyři a půl minuty.

Odpoledne uzavřel 36. ročník Baji Aragón druhý průjezd 165kilometrovým testem Notre. Macík čelil problémům s brzdami svého Iveca a při zpomalování si musel pomáhat podřazováním. Přesto byl v hodnocení této speciálky druhý, zatímco Aguirregaviria výrazněji zaostal. V celkové klasifikaci nakonec oba dělilo téměř o 18 minut.

Martin Macík se stal po Davidu Oliverasovi a Martinu Kolomém teprve třetím pilotem kamionu, jenž dokázal Baju Aragon vyhrát dvakrát. Na rozdíl od Španěla a svého krajana však má kontě i třetí triumf z roku 2009, kdy byl členem vítězné posádky s otcem Martinem Macíkem st. a navigátorem Josefem Kalinou.

Javier Mariezcurrena, Baja Aragón 2019
Javier Mariezcurrena/Angel Irribaren/Facundo Vitoria, Tatra Jamal, Fesh Fesh. Baja Aragón 2019. © Bonver Dakar Project

Třetí příčku obsadil bývalý účastník okruhového evropského poháru tahačů Javier Mariezcurrena s Tatrou Jamal ostravského týmu Fesh Fesh.

Jaroslav Valtr v pátek nedokončil úvodní měřený úsek a náhradní čas odsunul posádku Valtr Racing Teamu s výrazným odstupem až na úplný chvost startovního pole. Nicméně šternberský bojovník využil dalších tří erzet nejen k dalšímu ostrému testování nového Iveca.

V sobotu si se svými syny Jaroslavem ml. a Michalem také dobře zazávodil. Ráno byli třetí a odpoledne nejrychlejší, když o 20 sekund udolali problémy stiženého Macíka. Na závěrečné speciálce navíc Valtrovi o hodinu, resp. hodinu a půl porazili Španěly Vilu (MAN) a Del Poza (Pegaso). Díky tomu oba přeskočili i v celkové klasifikaci a posunuli se na sedmé místo.

Baja Aragón 2019
KAMIONY
neoficiální výsledky
1.Macík / Tomášek / ŠvandaIveco PowerStar7:39:50
2.Aguirregaviria / Salisi / PereraMercedes 1844-SK+17:50
3.Mariezcurrena / Irribaren / VitoriaTatra Jamal+52:05
4.Jacoste / Celma / PieraMercedes 1844-AK+1:10:38
5.Herrero / Hernando / BerasategiMAN TGA 480 6×6+1:45:00
6.Gonzalez / Gonzalez / SalviatTatra Jamal+2:05:32
7.Valtr / Valtr / ValtrIveco PowerStar+2:33:23
8.Vila / Martinez / ReyMAN 19 422+2:47:57
9.Del Pozo / Cesterosi / Cerezo / GarciaPegaso 2223+3:47:01
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2020

Al-Attiyah: Technické předpisy nejsou fér

Nasser Al-Attiyah je přesvědčen, že technické předpisy nebyly při Dakaru 2020 nastaveny správně, a očekává, že v dojde reglementu ke změnám.

Více...
Fernando Alonso, Dakar 2020

Alonso: Jestli se vrátím, tak jedině pro vítězství

Při své první účasti na Rally Dakar vybojoval Fernando Alonso v kategorii automobilů třinácté místo a stal se nejlepším nováčkem. Španěl nevylučuje návrat.

Více...
Zdeněk Tůma, Dakar 2020

Tůma v euforii. Potřetí Casale

Ignacio Casale se po koketování s buginami SSV vrátil zpátky na čtyřkolku a vyplatilo se. V cíli Dakaru 2020 slavil třetí vítězství v této kategorii.

Více...

KomentářOn Baja Aragón: Vítězná premiéra Iveca týmu Big Shock Racing

  • Velka gratulace Martinovi Macíkovi,celé posádce a teamu.. Celou dobu jsem držel palce a věřil,že to dáte kluci… Jen tak dál. Petr P.

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu