Du Maroc: Úvod pro Sunderlanda, Michek byl vidět

Rubrika: FIM MS rally, Moto, Rallye du Maroc  
/ Aktualizováno:
Sam Sunderland, Rallye du Maroc 2019

Po zmatcích s časomírou a množství penalizací byly správné výsledky první etapy Marocké rally v kategorii motocyklů zveřejněny až pozdě v noci. Radost rozhodně udělaly továrnímu týmu KTM, ale spokojenost panovala i v táboře české stáje Orion – Moto Racing Group.

Úvodní etapa Rallye du Maroc 2019 měřila 494 kilometrů a zavedla účastníky z Fezu do Erfoudu. Pořadatelé se už před startem rozhodli pro zrušení prvního sobotního měřeného úseku, a tak se na čas jela jen druhá speciálka dlouhá 226 km. Po 160 kilometrech tvrdých horských cest se spoustou kamení následovala rychlejší 60kilometrová pasáž zpestřená dvěma menšími dunovými poli i velbloudí travou.

Tempo diktuje šampion

Sam Sunderland se už po zářijové Atacama Rally stal novým mistrem světa a před marockou soutěží tvrdil, že se v jejím průběhu bude soustředit hlavně na testování technických novinek pro Dakar. Přesto chce titul potvrdit dobrým výsledkem. A zatím se mu daří.

Díky třetímu času na pátečním prologu si tovární jezdec KTM mohl pro první etapu zvolit výhodnou pozici ve startovním pořadí a té následně naplno využil. Náročnou speciálku vyhrál s 52sekundovým náskokem před Rickym Brabecem s Hondou. Američan je druhý i v průběžné klasifikaci, jen jeho odstup je v celkovém součtu o 16 sekund větší.

„Dnešní trať byla velice rozbitá a technická se spoustou kamení a ostrých zatáček, do kterých nebylo vidět. Navíc jsme poprvé jeli s novým roadbookem. Po celou dobu bylo potřeba udržovat maximální pozornost,“ nastínil podmínky Sam Sunderland. „Mé pneumatiky jsou úplně zničené, ale věděli jsme, že se to stane. Bylo to opravdu náročné jak na fyzičku, tak na techniku. Proto jsem rád, že jsem dorazil do cíle celý.“

Úspěch KTM podtrhli Sunderlandovi týmoví kolegové Matthias Walkner a Toby Price ve výsledcích etapy i v celkovém hodnocení seřadili na třetí a čtvrté pozici.

Mezi juniory nejlepší nemocný Luciano Benavides

Průběžně pátý je další jezdec KTM Luciano Benavides. Argentinec před soutěží vedl juniorský šampionát s 18bodovým náskokem před Josém Ignaciem Cornejem (Honda) a zároveň patří do skupiny čtyř jezdců, kteří bojují o titul vicemistra světa. Navíc poprvé v sezoně startuje na soutěži, kterou již dříve absolvoval.

V sobotu byl sedmý a v celkovém součtu má před Cornejem k dobru více než sedm minut, přestože jej v posledních dnech trápí chřipka.

Luciano Benavides, Rallye du Maroc 2019

„Dnes to pro mě bylo opravdu náročné. Kvůli nemoci bojuji se svým tělem. Celkově jsem se svým výkonem spokojený, protože jsem neztratil mnoho minut a udržel jsem se v čelní skupině. Rád bych tuto pozici uhájil i v následujících dnech,“ přál si Luciano Benavides. „Zítra nás čeká maratonská etapa, při které budeme muset šetřit pneumatiky i motorky. Snad mi bude o něco lépe.“

Nosiglia mezi nejlepšími

K hvězdám dne patřil Daniel Nosiglia s Hondou. Bolivijec se na mezičasech pohyboval mezi nejlepšími a poskočil na šestou příčku absolutně, přestože po etapě inkasoval dvouminutovou penalizaci.

V maratonské etapě však musí počítat s útokem Joana Barredy (Honda), Lorenza Santolina (Sherco), Pabla Quintanilly (Husqvarna) a Adriena Van Beverena (Yamaha), kteří se seřadili na dalších místech a nikdo z nich neztrácí na Nosigliu více než 12 sekund.

Kevin Benavides ztratil sedačku i výkaz

S relativně neobvyklým problémem se musel v sobotu vypořádat Kevin Benavides. Z jeho tovární Hondy upadla sedačka, ve které měl jezdec navíc uschován jízdní výkaz.

„Dnes jsem se musel popasovat s náročnou zkouškou: sto sedmdesát kilometrů jsem jel bez sedačky. Je samozřejmé, že za takových podmínek jsem musel na tak technické a komplikované speciálce zvolnit. Jsem spokojený, že jsem ztratil jen sedm minut a dojel až do bivaku. Budu dál bojovat,“ slíbil Kevin Benavides.

Argentincova ztráta na nejlepší však narostla o dalších pět minut kvůli penalizaci za ztrátu jízdního výkazu. Opora Hondy a další z jezdců usilujících o titul vicemistra světa je tak zatím až šestnáctý.

Michkův povedený vstup do nového světa

Martin Michek (KTM) dnes absolvoval svou první etapu v Mistrovství světa FIM v cross-country rally a počínal si dobře. Na tvrdých cestách využil svých motokrosařských zkušeností a na mezičasech se držel v první desítce. Ještě 50 km před cílem byl dvanáctý.

V dunách sice pozici neuhájil, ale při své vůbec první závodní jízdě v takovém terénu obstál. Navzdory penalizaci (3:40 min) figuruje po první etapě na 21. pozici.

„Včerejší prolog byl trochu podobný jako na baje ve Španělsku, ale dnes jsme jeli opravdu těžkých 230 měřených kilometrů. Na začátku jsem měl problém a spadl jsem do vyschlé strouhy od vody, odkud jsem musel pár minut tahat motorku. Udělal jsem i pár dalších chyb,“ přiznal Martin Michek. „Jednou mi došel benzín a taky přišel pád, ze kterého jsem trochu odřený. Vyzkoušel jsem si opravdu všechno. Ale dojel jsem, což je moje priorita. Pomalu si na všechno zvykám.“

Michkův týmový kolega Milan Engel si připsal 29. čas (+28:27) a stejnou pozici drží i celkově.

Rallye du Maroc 2019
MOTOCYKLY
průběžné pořadí po 1. etapě
1.Sam SunderlandKTM 450 Rally3:42:45
2.Ricky BrabecHonda CRF450 Rally+1:08
3.Matthias WalknerKTM 450 Rally+1:52
4.Toby PriceKTM 450 Rally+1:15
5.Luciano BenavidesKTM 450 Rally+3:53
6.Daniel NosigliaHonda CRF450 Rally+4:42
7.Joan BarredaHonda CRF450 Rally+4:47
8.Lorenzo SantolinoSherco RTR 450+4:48
9.Pablo QuintanillaHusqvarna FR 450 Rally+4:49
10.Adrien Van BeverenYamaha WR450F Rally+4:54
21.Martin MichekKTM 450 Rally Replica+18:01
29.Milan EngelKTM 450 Rally Replica+33:26
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Gerard de Rooy, Dakar 2019

Dakar 2020 bez Gerarda de Rooye

Dvojnásobný vítěz Rally Dakar a jeden z hlavních favoritů kategorie kamionů Gerard de Rooy se na start prvního saúdskoarabského ročníku nepostaví.

Více...
Rallye El Chott 2019

El Chott: Vítězství pro Michka, pro všechny dobrá příprava

Už při své třetí rally se Martin Michek dočkal prvního vítězství. Jezdec týmu Orion – MRG ovládl celkové hodnocení Sahara Rallye de Tunisie - El Chott 2019.

Více...
Recce Africa Eco Race 2020

Africa Race 2020: Třešničkou na dortu Tidžikdža

Dvanáctý ročník Africa Eco Race zpestří řada novinek. K nejatraktivnějším inovacím mají patřit etapy v okolí mauretánské Tidžikdži.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu