El Chott: Vítězství pro Michka, pro všechny dobrá příprava

Rubrika: Moto  
/ Aktualizováno:

Už při své třetí rally se Martin Michek dočkal prvního vítězství. Jezdec českého týmu Orion – Moto Racing Group ovládl celkové hodnocení Sahara Rallye de Tunisie – El Chott 2019.

Tuniská soutěž sice letos přilákala na start jen třináct závodních strojů (8 motocyklů, 1 quad, 1 SxS a 3 auta), ovšem sportovní hodnotu Michkovu výsledku dodává hlavně vysoká náročnost závodu. Úspěšný motokrosař dokázal na KTM vyhrát šest z osmi etap, přestože i na El Chott přijel především sbírat další zkušenosti s jízdou v dunách a navigací.

„Pro mě to byla dobrá rally; každý kilometr s roadbookem je dobrý. Čtyři z osmi etap byly opravdu hodně těžké kvůli písku i navigaci. Jsem rád, že jsem vydržel a dojel až do cíle,“ shrnul Martin Michek.

Druhou příčku obsadil Roman Krejčí, který si v Tunisku vyzkoušel novou KTM, s níž se v lednu po deseti letech vrátí na Dakar. Stejně jako kolega z Ivar CS Teamu Jan Veselý pojede v kategorii Original by Motul (malle moto), tedy bez asistence.

Jako třetí dorazil do cíle Tomáš Kubiena, přestože El Chott pro něj byl první soutěží po deseti měsících. Změna dakarských pravidel navíc přinutila závodníka týmu Orion – MRG k přesednutí z Ibosu (resp. KTM) na Yamahu.

„El Chott je velice těžký závod a skvělá příprava na Dakar. Letos jsem měl přípravy minimum a musím říct, že bez tohoto závodu bych se na Dakar ani nevydal. Jsem rád, že jsem ho absolvoval s novou čtyřkolkou, která se de facto osvědčila, ale nějaké mouchy jsme našli. Na nich ještě před Dakarem zapracujeme. Výkon tam sice není, ale jízdní vlastnosti jsou na čtyřkolku s ‚kývkou‘ velice dobré a rozložení vah vynikající. Mohla by to být čtyřkolka na dojetí,“ věří Tomáš Kubiena, který na Dakaru startoval už třikrát, ale ani jednou soutěž nedokončil.

Rallye El Chott 2019

Čtvrtý skončil Rudolf Lhotský s KTM týmu Topforex for Dakar, který sice původně uvažoval o startu na Dakaru 2020 v roli navigátora v kategorii automobilů, ale nakonec se vrátil za řídítka motocyklu.

Svou novou Husqvarnu otestoval také Jan Veselý. Problémy se sacím potrubím ve čtvrté etapě znamenaly dvacetihodinovou penalizaci a konečné sedmé místo.

Milana Engela v průběhu soutěže opakovaně potrápily navigační přístroje, které přestávaly fungovat, systém pak nezaznamenal průjezd některými kontrolními body a jezdec týmu Orion – MRG proto několikrát inkasoval penalizaci. Nejúspěšnější český motocyklista posledního jihoamerického ročníku Rally Dakar proto nenastoupil do dvou závěrečných etap.

„Před námi už byly většinou jen rychlé pisty a my přijeli potrénovat hlavně duny a písek,“ vysvětluje Milan Engel rozhodnutí svého týmu. „Tuniský závod jsem pojal jako seznámení s novou motorkou a přípravu na Dakar. Co se týče rychlosti a techniky, jsem spokojený. Motorka je lehká a dobře se ovládá i v dunách. Jsem rád, že mi takhle pasuje. Byl to dobrý přípravný závod pro Dakar, protože v Saúdské Arábii má být stejný písek jako tady v Tunisku.“

Sahara-Rallye de Tunisie – El Chott 2019
CELKOVĚ
konečné výsledky
1.Martin MichekKTM 450 Rally Replica27:59:34
2.Roman KrejčíKTM 450 Rally Replica+4:05:04
3.Tomáš KubienaYamaha Raptor+6:46:47
4.Rudolf LhotskýKTM 450 Rally Replica+11:54:02
5.Rainer Autenrieth
Brigitte Uhl
Can-Am Maverick X3 Max+20:15:58
6.André SkazelKTM EXC 450 EFI+35:20:43
7.Jan VeselýHusqvarna FE 450+35:53:09
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2020

Al-Attiyah: Technické předpisy nejsou fér

Nasser Al-Attiyah je přesvědčen, že technické předpisy nebyly při Dakaru 2020 nastaveny správně, a očekává, že v dojde reglementu ke změnám.

Více...
Fernando Alonso, Dakar 2020

Alonso: Jestli se vrátím, tak jedině pro vítězství

Při své první účasti na Rally Dakar vybojoval Fernando Alonso v kategorii automobilů třinácté místo a stal se nejlepším nováčkem. Španěl nevylučuje návrat.

Více...
Zdeněk Tůma, Dakar 2020

Tůma v euforii. Potřetí Casale

Ignacio Casale se po koketování s buginami SSV vrátil zpátky na čtyřkolku a vyplatilo se. V cíli Dakaru 2020 slavil třetí vítězství v této kategorii.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu