Dakar 2020: Josef Macháček se vrací. Poprvé se SxS

Rubrika: Dakar 2020, SxS  
/ Aktualizováno:
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3

Přestože v roce 2018 už poněkolikáté hovořil o pravděpodobném konci své dakarské kariéry, vydržel bez nejslavnější maratonské rally světa pouhý rok. Josef Macháček se v lednu postaví na start Rally Dakar znovu. Poprvé se speciálem kategorie Side-by-Side.

Josef Macháček je jedním z historicky nejúspěšnějších českých účastníků Rally Dakar. Na svém kontě má pět vítězství. V letech 2000, 2001, 2003 a 2007 ovládl třídu Experimental, která byla tehdy vypsána společně pro čtyřkolky, tříkolky a sidecary. Pátý triumf přidal v roce 2009, kdy pořadatelé starty tříkolek a sidecarů zakázali a pro quady vypsali samostatnou kategorii.

Největších úspěchů dosáhl Macháček ještě v Africe. Naopak během poslední dekády patřil k hlasitým kritikům jihoamerické varianty soutěže, především jejích tratí. Nová éra, která zavede účastníky do pustiny Arabského poloostrova, a nový projekt však nenechaly chladným ani 62letého matadora.

Josef Macháček, Can-Am Maverick X3
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3, Buggyra Racing. © Buggyra Media

Průzkum bojem

Jeho zkušeností, znalostí a dovedností chce nyní využít Buggyra Racing, který po šesti letech dakarského závodění s kamiony rozšiřuje své aktivity do stále populárnější kategorie Side-by-Side. Roudnický tým nasadí speciál oficiálně označovaný jako Can-Am Buggyra MK50 XRS, za jehož volantem se při 42. ročníku Rally Dakar objeví právě Macháček.

„Ne snad, že bychom se nějak bránili zisku beduína, ale stojíme rovnýma nohama na zemi. Vzhledem k tomu, že pracujeme s výhledem na několik let dopředu, bude pro nás důležité především dojet, získat co nejvíce dat a také subjektivních názorů jezdce Josefova kalibru. Jedna věc jsou totiž data, další pak osobní zkušenost, kterou v případě pouště telemetrie nenahradí,“ uvedl v tiskové zprávě týmu jeho mentor Martin Koloc.

Na sedadlo spolujezdce usedne Vlastimil Tošenovský, který Macháčka navigoval už v roce 2014 při prvním ze dvou dakarských startů s buggy Optimus MD v kategorii automobilů.

Josef Macháček, Can-Am Maverick X3
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3, Buggyra Racing. © Buggyra Media

Buggyra Racing v Macháčkovi získává také osobnost, která by mohla pomoci mladým závodníkům, ale i mechanikům a dalším členům týmu, jejichž výchově se má věnovat letos představená Buggyra Academy.

Česká republika by měla mít na Dakaru 2020 v SxS dvojnásobné zastoupení. Po loňském debutu v této kategorii se na další start po celý rok připravují Olga Roučková a Daniel Zelenka s Can-Amem týmu Orion – Moto Racing Group.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Praga V4S DKR

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020

Instaforex Loprais Team se na start 42. ročníku Rally Dakar postaví s novým soutěžním speciálem Praga V4S DKR.

Více...
Ikuo Hanawa, Silk Way Rally 2019

Kapotované Hino čeká dakarská premiéra

Dakar 2020 bude pro Hino plný novinek. Kromě přesunu soutěže do Saúdské Arábie se japonského týmu dotýká spousta dalších interních změn.

Více...
Fernando Alonso, Ula-Neom Cross-Country Rally 2019

Ula-Neom: První stupně vítězů pro Alonsa

Bývalý šampion formule 1 Fernando Alonso získal první trofej také v cross-country rally. V konečném hodnocení Ula-Neom Cross-Country Rally skončil třetí.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu