Dakar 2020: Josef Macháček se vrací. Poprvé se SxS

Rubrika: Dakar 2020, SSV  
/ Aktualizováno:

Přestože v roce 2018 už poněkolikáté hovořil o pravděpodobném konci své dakarské kariéry, vydržel bez nejslavnější maratonské rally světa pouhý rok. Josef Macháček se v lednu postaví na start Rally Dakar znovu. Poprvé se speciálem kategorie Side-by-Side.

Josef Macháček je jedním z historicky nejúspěšnějších českých účastníků Rally Dakar. Na svém kontě má pět vítězství. V letech 2000, 2001, 2003 a 2007 ovládl třídu Experimental, která byla tehdy vypsána společně pro čtyřkolky, tříkolky a sidecary. Pátý triumf přidal v roce 2009, kdy pořadatelé starty tříkolek a sidecarů zakázali a pro quady vypsali samostatnou kategorii.

Největších úspěchů dosáhl Macháček ještě v Africe. Naopak během poslední dekády patřil k hlasitým kritikům jihoamerické varianty soutěže, především jejích tratí. Nová éra, která zavede účastníky do pustiny Arabského poloostrova, a nový projekt však nenechaly chladným ani 62letého matadora.

Josef Macháček, Can-Am Maverick X3
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3, Buggyra Racing. © Buggyra Media

Průzkum bojem

Jeho zkušeností, znalostí a dovedností chce nyní využít Buggyra Racing, který po šesti letech dakarského závodění s kamiony rozšiřuje své aktivity do stále populárnější kategorie Side-by-Side. Roudnický tým nasadí speciál oficiálně označovaný jako Can-Am Buggyra MK50 XRS, za jehož volantem se při 42. ročníku Rally Dakar objeví právě Macháček.

„Ne snad, že bychom se nějak bránili zisku beduína, ale stojíme rovnýma nohama na zemi. Vzhledem k tomu, že pracujeme s výhledem na několik let dopředu, bude pro nás důležité především dojet, získat co nejvíce dat a také subjektivních názorů jezdce Josefova kalibru. Jedna věc jsou totiž data, další pak osobní zkušenost, kterou v případě pouště telemetrie nenahradí,“ uvedl v tiskové zprávě týmu jeho mentor Martin Koloc.

Na sedadlo spolujezdce usedne Vlastimil Tošenovský, který Macháčka navigoval už v roce 2014 při prvním ze dvou dakarských startů s buggy Optimus MD v kategorii automobilů.

Josef Macháček, Can-Am Maverick X3
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3, Buggyra Racing. © Buggyra Media

Buggyra Racing v Macháčkovi získává také osobnost, která by mohla pomoci mladým závodníkům, ale i mechanikům a dalším členům týmu, jejichž výchově se má věnovat letos představená Buggyra Academy.

Česká republika by měla mít na Dakaru 2020 v SxS dvojnásobné zastoupení. Po loňském debutu v této kategorii se na další start po celý rok připravují Olga Roučková a Daniel Zelenka s Can-Amem týmu Orion – Moto Racing Group.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu