Dakar 2020: Josef Macháček se vrací. Poprvé se SxS

Rubrika: Dakar 2020, SSV  
/ Aktualizováno:

Přestože v roce 2018 už poněkolikáté hovořil o pravděpodobném konci své dakarské kariéry, vydržel bez nejslavnější maratonské rally světa pouhý rok. Josef Macháček se v lednu postaví na start Rally Dakar znovu. Poprvé se speciálem kategorie Side-by-Side.

Josef Macháček je jedním z historicky nejúspěšnějších českých účastníků Rally Dakar. Na svém kontě má pět vítězství. V letech 2000, 2001, 2003 a 2007 ovládl třídu Experimental, která byla tehdy vypsána společně pro čtyřkolky, tříkolky a sidecary. Pátý triumf přidal v roce 2009, kdy pořadatelé starty tříkolek a sidecarů zakázali a pro quady vypsali samostatnou kategorii.

Největších úspěchů dosáhl Macháček ještě v Africe. Naopak během poslední dekády patřil k hlasitým kritikům jihoamerické varianty soutěže, především jejích tratí. Nová éra, která zavede účastníky do pustiny Arabského poloostrova, a nový projekt však nenechaly chladným ani 62letého matadora.

Josef Macháček, Can-Am Maverick X3
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3, Buggyra Racing. © Buggyra Media

Průzkum bojem

Jeho zkušeností, znalostí a dovedností chce nyní využít Buggyra Racing, který po šesti letech dakarského závodění s kamiony rozšiřuje své aktivity do stále populárnější kategorie Side-by-Side. Roudnický tým nasadí speciál oficiálně označovaný jako Can-Am Buggyra MK50 XRS, za jehož volantem se při 42. ročníku Rally Dakar objeví právě Macháček.

„Ne snad, že bychom se nějak bránili zisku beduína, ale stojíme rovnýma nohama na zemi. Vzhledem k tomu, že pracujeme s výhledem na několik let dopředu, bude pro nás důležité především dojet, získat co nejvíce dat a také subjektivních názorů jezdce Josefova kalibru. Jedna věc jsou totiž data, další pak osobní zkušenost, kterou v případě pouště telemetrie nenahradí,“ uvedl v tiskové zprávě týmu jeho mentor Martin Koloc.

Na sedadlo spolujezdce usedne Vlastimil Tošenovský, který Macháčka navigoval už v roce 2014 při prvním ze dvou dakarských startů s buggy Optimus MD v kategorii automobilů.

Josef Macháček, Can-Am Maverick X3
Josef Macháček, Can-Am Maverick X3, Buggyra Racing. © Buggyra Media

Buggyra Racing v Macháčkovi získává také osobnost, která by mohla pomoci mladým závodníkům, ale i mechanikům a dalším členům týmu, jejichž výchově se má věnovat letos představená Buggyra Academy.

Česká republika by měla mít na Dakaru 2020 v SxS dvojnásobné zastoupení. Po loňském debutu v této kategorii se na další start po celý rok připravují Olga Roučková a Daniel Zelenka s Can-Amem týmu Orion – Moto Racing Group.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Eduard Nikolajev, Zoloto Kagana 2020

Kamaz dá první příležitost novému jezdci

Kamaz-Master pozvolna spěje ke generační obměně. První z nadějných mladíků dostane příležitost ukázat své řidičské schopnosti přímo v závodě.

Více...
Kevin Benavides, KTM

Dakarský vítěz Kevin Benavides mění barvy

Kevin Benavides opouští Hondu, na jejíž stroje spoléhal od počátku své kariéry v cross-country rally. Z týmu japonského

Více...
Tomáš Tomeček, Africa Race 2020

Africa Eco Race nebude kolidovat s Dakarem

Organizátoři Africa Eco Race pod vedením Jeana-Louise Schlessera učinili krok, jemuž se dlouho bránili. AER 2022 se pojede až počátkem jara.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu