Solitér Tomeček posílá do Afriky o Tatru navíc

Rubrika: Tiskové zprávy  

Čtyřiadvacátý „dakarský“ start. Z toho desátý v řadě na Africa Eco Race. Tomáš Tomeček se znovu vrací do Afriky. Svůj Promet/Czechoslovak Group Team dokonce rozšířil ze čtyř Tater na pět. Výsledkové ambice si ale trojnásobný vítěz závodu tradičně nechává pro sebe.

Tomáš Tomeček, Africa Eco Race 2019
Tomáš Tomeček, Tatra 815 Dakar 2T0R45, Promet/Czechoslovak Group Team. Africa Eco Race 2019. © Tatra Tom Racing

Potřetí bude sedět v kabině svého závodního kamionu sám bez navigátora, což je naprostý světový unikát. V závodě Tomeček rozhodně samotařit nebude. Společnost mu budou dělat kolegové z 34 zemí. Pořadatelé prozradili, že zaznamenali velký nárůst v počtu závodníků v kategorii moto (o 81 % více) a zhruba o čtvrtinu více automobilů, SxS a kamionů. Očekávat lze dohromady okolo 150 účastníků. Pořadatelský tým zůstává stejný. Jeho hlavními tvářemi jsou Jean-Louis Schlesser a René Metge.

„Když jsem v roce 2011 poprvé startoval na Africa Eco Race, byl to ještě trochu jiný závod než dnes,“ srovnává Tomáš Tomeček. „Tehdy se to pořadatelé učili, některé věci ještě tolik neuměli. Ale roadbooky byly vždy perfektní, na to je René Metge machr. Všechno ostatní se posunulo kupředu a už dávno je to skvělý závod. Těším se na další ročník. Bude to zase radost z jízdy, radost ze závodění!“

Tomáš Tomeček do rally vedle závodní Tatry přichystal ještě další kamiony. Asistenční vůz dosud doplňovaly dvě Tatry v úpravě balai, tedy jakési pouštní odtahovky, které pomáhají organizátorům při zachraňování soutěžících v nesnázích. Tentokrát se do Afriky vypraví dokonce tři balai a kopřivnická flotila bude čítat celkem pět vozů.

Balai, Africa Eco Race 2019
Tatra 815 Balai, Promet/Czechoslovak Group Team. Africa Eco Race 2019. © AER Media

Složení týmu:
Závodní Tatra 815: Tomáš Tomeček
Asistence: Pavel Kletenský, Mojmír Kuděla
Balai 1: Petr Foltýn, Dominique Fauré (Fr.)
Balai 2: Leopold Paďour, Ladislav Lála, Nicole Lahore (Fr.)
Balai 3: Milan Křístek, Niels Hatzmann (Niz.)

Nejzajímavější je samozřejmě závodní vůz. Původní náklaďák Tatra 815, který si Tomeček hýčká již od roku 2005. Jedná se o mechanický, neelektronický soutěžní vůz, který pohání vzduchem chlazený dvanáctiválcový tatrovácký motor T3C-930. Má objem 19.000 cm3 a výkon 515 kW (700 koní). Základem podvozku je páteřový rám s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami, které jsou odpruženy vzduchovými vaky. Vůz je vybaven centrálním dohušťováním pneumatik s ovládáním z kabiny. Na každém kole pracuje dvojice tlumičů Reiger. Ty jediné neodpovídají původní koncepci a Tomeček jimi nahradil originální tlumiče až před čtyřmi lety.

Závodní vůz poveze na dveřích a střeše startovní číslo 406. Tomeček takové číslo dosud nikdy neměl. Přesto jsme čtyřistašestku v českých barvách viděli docela nedávno. Na své Tatře ji v předchozím ročníku Africa Eco Race vezli Petr Čapka se Zdeňkem Vodou. Závod se jim pro poruchu nepodařilo dokončit, zato spojková hřídel použitá z jejich odstavené Tatry se nakonec stala klíčem k tomu, aby se do cíle dostal aspoň Tomeček. Také jeho totiž potrápila technická závada a výsledné páté místo je třeba brát jako úspěch.

Tomáš Tomeček, Africa Eco Race 2019
Tomáš Tomeček patří už léta k největším hvězdám a propagátorům Africa Eco Race. © AER Media

Dálková rally Africa Eco Race se zrodila v roce 2008 a následujícího roku nahradila původní Rally Dakar v tehdejších kulisách – tedy v Maroku, na území Západní Sahary, v Mauretánii a Senegalu. Na začátku ledna 2020 se do Dakaru pod novou značkou pojede už podvanácté a tratě by tentokrát měly doznat velkých změn. Pořadatelé ohlásili, že oproti předchozím letům se změní 70 % tratě.

Slavnostní start se uskuteční večer v sobotu 4. ledna 2020 v Monaku, druhý den ráno se bude odplouvat do Maroka. Premiérově z italské Savony do Tangeru. Trasa pak od první etapy 7. ledna povede převážně jinými částmi Maroka a následně mauretánské Sahary, kde se poprvé dostane také do dříve dakarsky proslavené oblasti Tidjikja. Ti úspěšní spatří cíl u Růžového jezera poblíž Dakaru v neděli 19. ledna. Africa Eco Race 2020 bude měřit 6000 km, z čehož přibližně dvě třetiny budou tvořit měřené úseky.

Tisková zpráva Promet/Czechoslovak Group Teamu [editováno]

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Fesh Fesh, Drawsko Pomorskie 2020

Fesh Fesh Team představil nový speciál Ford

Fesh Fesh Team se v závěru minulého týdne připravoval v polském Drawsku Pomorském na novou závodní sezónu.

Více...
BRX T1 4x4, Millbrook 2020

Loeb a Roma poprvé vyzkoušeli nové BRX

Sébastien Loeb a Nani Roma absolvovali první rozsáhlejší speciálu BRX T1 4x4, s nímž by se měli 3. ledna postavit na start Rally Dakar 2021.

Více...
Škoda 130 LR, Klymčiw Racing

Klymčiw před Dakarem bez asistence: Bude to punk!

V létě Ondřej Klymčiw slíbil, že se jako první v historii Rally Dakar postaví na start se škodovkou. Od svého záměru nehodlá ustoupit.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu