Dakar 2020: Van Kasteren si brousí zuby na Lopraise a Macíka

Rubrika: Dakar 2020, Kamiony  
/ Aktualizováno:

Během volné soboty v Rijádu se bude Andrej Karginov cítit podstatně lépe než před rokem. Zatímco loni byla právě o dni odpočinku jedním z hlavních témat jeho diskvalifikace, tentokrát si ho užije jako leader kategorie kamionů.

Andrej Karginov, Dakar 2020
Andrej Karginov/Andrej Mokjejev/Igor Leonov, Kamaz 43509, Kamaz-Master. Dakar 2020. © Red Bull Content Pool

Andrej Karginov, Andrej Mokjejev a Igor Leonov vybojovali na páteční speciálce (477 km) už druhé etapové vítězství na Dakaru 2020. Na čele průběžné klasifikace zvýšili svůj náskok před týmovým kolegou Antonem Šibalovem na devatenáct minut. Stejné pořadí platilo i v hodnocení etapy.

„Dnes to byla zajímavá speciálka v písku prakticky bez kamení. Jelo se velmi rychle. Přišly menší duny, což bylo dobré, aby si člověk zase zvykl a ve voze pro ně získal cit,“ popisuje Andrej Karginov. „Auto nezlobí, vše je v pořádku. Navigace je obtížná, ale ani to nevadí, celá posádka ji řeší společně. Na trati jsme dnes dojeli Antona Šibalova, on nás pustil před sebe a společně jsme dojeli až do cíle.“

Jediným dalším jezdcem, který na Karginova v součtu ztrácí méně než hodinu, je Sergej Vjazovič s Mazem. Ovšem ani závodící šéf běloruského týmu tempu Kamazů nestačil.

„Teď už je jasné, proč s Kamazy v posledních dnech o tolik prohráváme. Dnes jsme je měli nadohled a bylo zřejmé, že s nimi jasně prohráváme po motorické stránce,“ odkrývá Sergej Vjazovič. „Na přímých úsecích s měkkým podkladem nedosahujeme takové rychlosti jako oni. Prostě nám ujíždějí. Dnes jsme ze sebe vydali maximum, útočili jsme ze všech sil, ale víc jsme udělat nemohli.“

Janus van Kasteren, Dakar 2020
Janus van Kasteren/Darek Rodewald/Marcel Snijders, Iveco Powerstar, Petronas Team de Rooy Iveco. Rally Dakar 2020. © ASO/DDPI

Češi na mušce

Do první pětky se v etapových výsledcích letos potřetí prosadil Janus van Kasteren s Ivecem de Rooyova týmu. Nizozemec byl o šest, resp. sedm minut rychlejší než Aleš Loprais (Praga) a Martin Macík (Iveco) a oběma českým jezdcům se pochopitelně přiblížil i v celkovém hodnocení. Od pátého Macíka dělí šestého van Kasterena necelých patnáct minut.

„V kontaktu s Kamazy jsem se udržet nedokázal. Bylo tam mnoho míst, kde se dalo jet maximální povolenou rychlostí, ale na hrbolatých úsecích s vegetací se zadek auta rozhoupal a já musel sundat nohu z plynu. Kamazy tam jely pořád naplno. V dunách, výjezdech a těžkém písku jsem na ně neztrácel,“ porovnává Janus van Kasteren. „Myslím si, že příští týden můžu dohnat Lopraise a Macíka. Dnes jsem Macíka také předjel. Mou výhodou jsou tři Iveca, která mám za sebou. Oni nemají žádnou podporu a určitě si nebudou pomáhat navzájem.“

Svůj odstup od posádek Instaforex Loprais Teamu a Big Shock Racingu o několik minut snížil také průběžně sedmý Dmitrij Sotnikov s Kamazem.

Alexandr Vasiljevskij, Dakar 2020
Alexandr Vasiljevskij/Dmitrij Vichrenko/Vitalij Muryljev, MAZ 5309RR, MAZ-Sportauto. Rally Dakar 2020. © ASO/DDPI

O osmou pozici přišel Pascal de Baar, který kvůli poruše zadního diferenciálu absolvoval většinu speciálky jen s poháněnou přední nápravou. Renault týmu Riwald Dakar sice do cíle dojel, ale kvůli vynechaným kontrolním bodům inkasoval dvaašedesátihodinovou penalizaci a propadl se na chvost.

Za de Baarem figuroval před šestou etapou Martin Šoltys s Tatrou, ale situace nevyužil. Už druhý den se potýkal s problémy s převodovkou a klesl na desátou příčku. Před posádku týmu Buggyra Racing se před prosadili Alexej Višněvskij a Alexandr Vasiljevskij s oběma trambusovými Mazy.

Rally Dakar 2020
KAMIONY
průběžné pořadí po 6. etapě
1.Karginov/Mokjejev/LeonovKamaz 4350925:06:20
2.Šibalov/Nikitin/TatarinovKamaz 43509+19:14
3.Vjazovič/Haranin/ZaporoščenkoMAZ 6400RR+36:30
4.Loprais/Alkendi/PokoraPraga V4S DKR+1:49:25
5.Macík/Tomášek/ŠvandaIveco Powerstar+1:59:27
6.Van Kasteren/Rodewald/SnijdersIveco Powerstar+2:14:08
7.Sotnikov/Achmadějev/AchmetzjanovKamaz 43509+2:28:16
8.Višněvskij/Novikov/NevěrovičMAZ 5309RR+3:33:42
9.Vasiljevskij/Vichrenko/MuryljovMAZ 5309RR+3:35:02
10.Šoltys/Schovánek/ŠikolaTatra Phoenix+3:52:02
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu